Metody zarządzania projektami

Metodyki zarządzania projektami są dziedziną niezwykle szeroką i obszerną, skupiającą w sobie wszelkiego rodzaju metody, pozwalająca na efektywne zarządzanie różnego rodzaju projektami. Poszczególne metody zarządzania projektami są zróżnicowane pomiędzy sobą w wielu elementach.

zdjęcie - (the_title())


Metody zarządzania projektami

Metodyki zarządzania projektami są dziedziną niezwykle szeroką i obszerną, skupiającą w sobie wszelkiego rodzaju metody, pozwalająca na efektywne zarządzanie różnego rodzaju projektami. Poszczególne metody zarządzania projektami są zróżnicowane pomiędzy sobą w wielu elementach.

Różnice te widoczne są przede wszystkim:

 • w podejściu do projektu,
 • w sposobach realizacji poszczególnych etapów projektu,
 • cechami charakterystycznymi cechującymi poszczególne metody.

Jedną z najczęściej stosowanych metod w zarządzaniu projektami jest PRINCE2. Metoda ta opiera się przede wszystkim na produktach. PRINCE2 doskonale sprawdzi się w wielu projektach, niezależnie od ich tematyki czy wielkości. Charakterystyczne dla tej metody jest procesowej podejście do realizacji projektu.

Za największe zalety tej właśnie metody uznać przede wszystkim można:

 • łatwość w komunikacji pomiędzy organizacjami, przede wszystkim ze względu na dużą popularność i dostępność tej metody,
 • metoda w dużym stopniu opiera się na ustaleniu, czy realizacja projektu będzie opłacalna - w tym przypadku nie istnieje dążenie do wytworzenia produktu za wszelką cenę,
 • w PRINCE2 każdy ma jasno określone zadania i wie, jakie cele stoją przed nim do zrealizowania,
 • w tej metodzie są osoby które są odpowiedzialne za rozpoczęcie, realizację oraz zakończenie projektu,
 • dołączona do projektu dokumentacja tworzona zgodnie z zasadami PRINCE2 jest nie tylko czytelna i przejrzysta, ale również kompletna i poddana standaryzowaniu (co wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie),
 • jest to metoda w pewnym stopniu elastyczna, którą można dopasować do potrzeb organizacji w danym momencie,
 • stosowanie metody PRINCE2 nie wiąże się z koniecznością wnoszenia jakichkolwiek autorskich opłat.

Kolejną z bardzo często stosowanych metod zarządzania projektami jest PMBOK. Dla wielu jest to absolutny standard we współczesnym zarządzaniu projektami. PMBOK to metoda niezwykle skuteczna, jednak wymagająca jej śledzenia, bowiem często poddawana jest mniejszym czy większym modyfikacjom. Być może dlatego właśnie jest ona tak skuteczna i cieszy się dużym uznaniem środowiska powiązanego z branżą zarządzania projektami.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy przywództwa można się nauczyć? Jak unikać błędów oceniania pracownika? Jak budować zaangażowanie w zespole? Jak zarządzać pokoleniami? Zobacz nasze szkolenia z tego obszaru: szkolenia menadżerskie, szkolenia z zarządzania, szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia po angielskuGamma – firma szkoleniowa roku.

Jest to metoda, która za główny cel swojego działania stawia sobie przedstawienie wiedzy o zarządzaniu projektami.

Za największe atuty PMBOK uznać można przede wszystkim:

 • znacznie szerszy zakres działania, niż w przypadku bardzo popularnej metody PRINCE2,
 • jest to metoda, która dostarcza bardzo wiele cennych informacji o różnych technikach i modelach zarządzania projektami,
 • PMBOK ma do zaoferowania bardzo elastyczne podejście do kwestii związanych z cyklem życia każdego projektu.

Jedną z często stosowanych metod zarządzania projektami (choć nie tak popularną jak PRINCE2 czy PMBOK) jest Agile PM (czyli Agile Project Management).

Jest to metoda zarządzania projektami oparta na połączeniu wielu różnych podejść do tematyki opracowywania oraz przeprowadzania zgodnie z założeniami całego cyklu życia projektu, o czym przekonać się możemy idąc na szkolenie agile project management foundation.

Szkolenie agile łączy w sobie ta najbardziej elastyczne i lekkie w zastosowaniu metody związane z tematyką zarządzania projektami. Dzięki swoim unikalnym cechom, metoda ta zyskuje sobie coraz większa popularność.

Za największe atuty jej stosowania można uznać przede wszystkim:

 • istnienie fazy przygotowawczej (nie spotykanej w innego rodzaju metodach związanych z zarządzaniem projektami), dzięki przeprowadzeniu której bardzo szybko można oszacować opłacalność realizacji danego przedsięwzięcia,
 • kierownictwo w tej metodzie ma bardzo dużą kontrolę nad całym przebiegiem realizacji projektu,
 • przedsiębiorstwo korzystające z dobrodziejstw metody Agile PM nie musi oznaczać wprowadzania jakichkolwiek, nawet drobnych zmian w strukturze przedsiębiorstwa,
 • metoda Agile PM, ze względu na swoją dużą elastyczność idealnie łączy się z innymi, mniej czy bardziej powszechnie stosowanymi metodami związanymi z zarządzaniem projektami (czego dowiemy się np. podczas szkolenia scrum),
 • koszty zarządzania projektem w przypadku korzystania z tego właśnie metody ustalane są już na samym wstępie do projektu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

Sprawdź nasze szkolenia online:

Zapoznaj się również z: szkolenia menedżerskie i szkolenia rozwój osobisty

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.