Motywacja w pracy - od czego zależy?
Marzeniem każdego pracodawcy jest doświadczony i wykwalifikowany pracownik. Same kwalifikacje to jednak za mało, gdyż do osiągnięcia sukcesu niezbędne są również takie cechy jak sumienność czy odpowiedzialność. Rzetelny pracownik świadczy swoją pracę w sposób nie pozostawiający nic do życzenia. Pracodawca jest natomiast zadowolony z osiąganych przez niego wyników. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co należy zrobić, by pracownik wykonywał swoją pracę w sposób fachowy.
Oczywiście wiele zależy od cech charakteru samego pracownika. Człowiek z natury odpowiedzialny i pracowity z dużym prawdopodobieństwem będzie świadczył pracę wysokiej jakości. Nie da się jednak ukryć, że bardzo ważną rolę odgrywa również motywacja pracownika. Pracownik, który posiada dużą motywację do pracy będzie wykonywał ją z należytą starannością. Zasadne wydaje się być w tym momencie wyjaśnienie samego pojęcia motywacji. Motywacja, zgodnie z definicją PWN to nic innego jak pewien proces regulacji psychicznych, dzięki któremu człowiek ma energię do wykonywania określonych zadań. Co ważne, proces ten może być świadomy bądź nieświadomy.
Oznacza to, że pracownik może nawet nie zdawać sobie sprawy z istnienia czynników, które go motywują. Znacznie częściej jednak znamy motywatory naszych zachowań. Dobrze byłoby również znać podstawowe teorie motywacji. Chyba każdemu z nas znana jest hierarchia potrzeb Maslowa. Zgodnie z nią człowiek najpierw musi zaspokoić między innymi potrzebę bezpieczeństwa, aby móc skupić się na samorealizacji. Potrzeba bezpieczeństwa jest między innymi zaspokajana przez wynagrodzenie, które pozwala pracownikowi i jego rodzinie na godne życie. Pracownik, którego potrzeba została zrealizowana, może myśleć już o tym w jaki sposób stać się lepszym pracownikiem.
Kolejną ciekawą teorią motywacji jest również teoria oczekiwań. Zgodnie z wspomnianą teorią, zachowanie pracownika zależne jest od pewnych czynników. Do czynników tych należy zaliczyć między innymi pragnienia pracownika czy cenność nagród. Ciekawą teorią jest również teoria sprawiedliwości. Zgodnie z założeniami tejże teorii, każdy pracownik dokonuje porównania pomiędzy jakością własnej pracy a jakością pracy świadczonej przez współpracowników.
Jeżeli pracownik uzna, że jest traktowany niesprawiedliwie, będzie dążył do korekcji tej niesprawiedliwości. Sytuacją, w której pracownik może czuć się pokrzywdzony jest na przykład sytuacja, w której jeden z pracowników otrzyma nagrodę, a drugi uważa tę nagrodę za niesłuszną. Motywacja w pracy jest niezbędna dla osiągnięcia wysokich wyników, dlatego pracodawcy zazwyczaj starają się zachęcić pracownika do tego, by świadczył pracę na jak najwyższym poziomie. Znanymi motywatorami są chociażby premie, podwyżki czy awanse. W przypadku nagród należy jednak pamiętać o tym, że pracownicy, którzy ich nie otrzymają, mogą poczuć się niedocenieni. Ważną rolę odgrywają również wyjazdy integracyjne, które korzystnie wpływają na relacje między pracownikami.
Dobre relacje pomiędzy pracownikami sprawiają, że w miejscu pracy tworzy się przyjazna atmosfera, co również korzystnie przekłada się na motywację pracownika. Reasumując powyższe rozważania, można dojść do wniosku, że za motywację pracownika odpowiada wiele różnorakich czynników. Jeżeli zależy nam na tym, by pracownicy byli jak najlepiej zmotywowani do pracy, warto dbać o atmosferę w miejscu pracy. Z całą pewnością warto nagradzać pracowników, którzy świadczą pracę na wysokim poziomie. Dobrze by było również, żeby każdy pracodawca miał świadomość teorii motywacji. Dzięki temu łatwiej będzie zmotywować pracownika do pracy.
Znajomość teorii motywacji jest również pożądana przez osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych. Dobrze by było co jakiś czas organizować szkolenia managerskie dla takich osób. Szkolenia powinny być prowadzone przez wykwalifikowaną firmę, która cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Dzięki profesjonalnym szkoleniom, kadra kierownicza z całą pewnością lepiej poradzi sobie z motywowaniem swoich podwładnych. Pracodawca zaś będzie mógł cieszyć się dobrymi wynikami pracy.