Motywacja w pracy – od czego zależy?

Marzeniem każdego pracodawcy jest doświadczony i wykwalifikowany pracownik. Same kwalifikacje to jednak za mało, gdyż do osiągnięcia sukcesu niezbędne są również takie cechy jak sumienność czy odpowiedzialność. Rzetelny pracownik świadczy swoją pracę w sposób nie pozostawiający nic do życzenia.

zdjęcie - (the_title())

 
Motywacja w pracy - od czego zależy?

Marzeniem każdego pracodawcy jest doświadczony i wykwalifikowany pracownik. Same kwalifikacje to jednak za mało, gdyż do osiągnięcia sukcesu niezbędne są również takie cechy jak sumienność czy odpowiedzialność. Rzetelny pracownik świadczy swoją pracę w sposób nie pozostawiający nic do życzenia. Pracodawca jest natomiast zadowolony z osiąganych przez niego wyników. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co należy zrobić, by pracownik wykonywał swoją pracę w sposób fachowy.

Oczywiście wiele zależy od cech charakteru samego pracownika. Człowiek z natury odpowiedzialny i pracowity z dużym prawdopodobieństwem będzie świadczył pracę wysokiej jakości. Nie da się jednak ukryć, że bardzo ważną rolę odgrywa również motywacja pracownika. Pracownik, który posiada dużą motywację do pracy będzie wykonywał ją z należytą starannością. Zasadne wydaje się być w tym momencie wyjaśnienie samego pojęcia motywacji. Motywacja, zgodnie z definicją PWN to nic innego jak pewien proces regulacji psychicznych, dzięki któremu człowiek ma energię do wykonywania określonych zadań. Co ważne, proces ten może być świadomy bądź nieświadomy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia z najskuteczniejszych technik motywacyjnych, zbuduj zaangażowanie swojego zespołu, dowiedz się jak efektywnie zarządzać zespołem i rozwojem w firmie. Wybierz nasze szkolenia: szkolenia z zarządzania, szkolenia dla administracji, szkolenie zarządzanie projektami.

Zapoznaj się z całą listą szkoleń menadżerskich

Oznacza to, że pracownik może nawet nie zdawać sobie sprawy z istnienia czynników, które go motywują. Znacznie częściej jednak znamy motywatory naszych zachowań. Dobrze byłoby również znać podstawowe teorie motywacji. Chyba każdemu z nas znana jest hierarchia potrzeb Maslowa. Zgodnie z nią człowiek najpierw musi zaspokoić między innymi potrzebę bezpieczeństwa, aby móc skupić się na samorealizacji. Potrzeba bezpieczeństwa jest między innymi zaspokajana przez wynagrodzenie, które pozwala pracownikowi i jego rodzinie na godne życie. Pracownik, którego potrzeba została zrealizowana, może myśleć już o tym w jaki sposób stać się lepszym pracownikiem.

Kolejną ciekawą teorią motywacji jest również teoria oczekiwań. Zgodnie z wspomnianą teorią, zachowanie pracownika zależne jest od pewnych czynników. Do czynników tych należy zaliczyć między innymi pragnienia pracownika czy cenność nagród. Ciekawą teorią jest również teoria sprawiedliwości. Zgodnie z założeniami tejże teorii, każdy pracownik dokonuje porównania pomiędzy jakością własnej pracy a jakością pracy świadczonej przez współpracowników.

Jeżeli pracownik uzna, że jest traktowany niesprawiedliwie, będzie dążył do korekcji tej niesprawiedliwości. Sytuacją, w której pracownik może czuć się pokrzywdzony jest na przykład sytuacja, w której jeden z pracowników otrzyma nagrodę, a drugi uważa tę nagrodę za niesłuszną. Motywacja w pracy jest niezbędna dla osiągnięcia wysokich wyników, dlatego pracodawcy zazwyczaj starają się zachęcić pracownika do tego, by świadczył pracę na jak najwyższym poziomie. Znanymi motywatorami są chociażby premie, podwyżki czy awanse. W przypadku nagród należy jednak pamiętać o tym, że pracownicy, którzy ich nie otrzymają, mogą poczuć się niedocenieni. Ważną rolę odgrywają również wyjazdy integracyjne, które korzystnie wpływają na relacje między pracownikami.

Dobre relacje pomiędzy pracownikami sprawiają, że w miejscu pracy tworzy się przyjazna atmosfera, co również korzystnie przekłada się na motywację pracownika. Reasumując powyższe rozważania, można dojść do wniosku, że za motywację pracownika odpowiada wiele różnorakich czynników. Jeżeli zależy nam na tym, by pracownicy byli jak najlepiej zmotywowani do pracy, warto dbać o atmosferę w miejscu pracy. Z całą pewnością warto nagradzać pracowników, którzy świadczą pracę na wysokim poziomie. Dobrze by było również, żeby każdy pracodawca miał świadomość teorii motywacji. Dzięki temu łatwiej będzie zmotywować pracownika do pracy.

Znajomość teorii motywacji jest również pożądana przez osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych. Dobrze by było co jakiś czas organizować szkolenia managerskie dla takich osób. Szkolenia powinny być prowadzone przez wykwalifikowaną firmę, która cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Dzięki profesjonalnym szkoleniom, kadra kierownicza z całą pewnością lepiej poradzi sobie z motywowaniem swoich podwładnych. Pracodawca zaś będzie mógł cieszyć się dobrymi wynikami pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.