Przeciwdziałanie mobbingowi w pracy

Dzięki różnym akcjom, coraz bardziej nagłaśnianym przez media, wzrasta wśród społeczeństwa świadomość istnienia pewnej granicy, za którą niegroźne z pozoru sytuacje stają się niedopuszczalne. Do katalogu tych sytuacji zaliczyć możemy zachowania które (jeśli wystąpią wspólnie) noszą nazwę mobbingu.

8 czerwca 2018
zdjęcie - Przeciwdziałanie mobbingowi w pracy

 

Dzięki różnym akcjom, coraz bardziej nagłaśnianym przez media, wzrasta wśród społeczeństwa świadomość istnienia pewnej granicy, za którą niegroźne z pozoru sytuacje stają się niedopuszczalne. Do katalogu tych sytuacji zaliczyć możemy zachowania które (jeśli wystąpią wspólnie) noszą nazwę mobbingu.

Mimo, że najczęściej mówiąc o mobbingu mamy na myśli zachowania przełożonego wobec pracownika, sytuacje takie mogą też zachodzić w relacjach pracownik – pracownik. Jeżeli w grupie pracowników (dział, zespół itp.) znajdzie się jedna osoba, która toksycznie oddziałuje na resztę konflikt będzie wisiał w powietrzu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy. 

Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.

Co ciekawe, sytuacje mobbingowe mogą w takim wypadku wychodzić od obu stronach. Dobry kierownik zespołu, czyli taki, który jest nie tylko szefem, ale także liderem, powinien niepokojące zachowania zauważyć od razu i uciąć je w zarodku. Chociaż przeciwdziałanie mobbingowi w pracy, z uwagi na delikatność materii i często zależności służbowe jest utrudnione, nie oznacza to, że nie jest niemożliwe.

Przede wszystkim należy położyć nacisk na uwrażliwienie pracowników i pokazanie im jasnych granic – które zachowania są dozwolone, a które natomiast już nie. Za tym powinna pójść konsekwencja, a więc zwracanie uwagi i reagowanie na każdy przejaw niewłaściwych zachowań (jeśli sami je zauważymy), a jeśli ktoś nam je zgłosi sprawdzić, czy ten fakt ma pokrycie w rzeczywistości.

Takie postępowanie nie dość, że pokaże potencjalnym sprawcom, że za ich zachowanie poniosą karę, ofiarom da również poczucie, że ich sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan. Wydaje się, że najgorsze co można zrobić to pozwolić rozwiązywać problem w danej grupie.

Zawsze w cenie jest spojrzenie zewnątrz, a wręcz konieczne jest, by w zespole, który ma zająć się sprawą dotyczącą zachowań mobbistycznych znalazły się osoby, niezwiązane w żaden sposób (służbowy lub prywatny) z żadną ze stron konfliktu. Pozwoli to na rzetelną i bezstronną analizę faktów. Pamiętaj, to trochę jak z wychowaniem dzieci – bez konsekwencji nie odniesiesz sukcesu!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.