Samoocena pracownika

Rozmowa oceniająca to dla wielu osób bardzo poważny stres, choć jest to zupełnie niepotrzebne. Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do spotkania, przebiegnie ono w przyjaznej i, co ważniejsze, owocnej atmosferze. O czym warto pamiętać, przygotowując się do rozmowy, co uwzględnić, a co można pominąć?

 

28 października 2014
zdjęcie - Samoocena pracownika

Samoocena pracownika, Samoocena pracownicza


Przygotowanie kluczem do sukcesu

W każdej firmie ocena pracowników jest nieco inna, jednak można wskazać elementy podobne dla wszystkich. Najważniejsze w ocenie naszej pracy jest zweryfikowanie tego, co osiągnęliśmy, z tym, jakie zadania zostały przed nami postawione. Warto je wszystkie spisać a obok dopisać, w jakim stopniu je zrealizowałeś lub realizujesz, jeżeli są to obowiązki stałe, a nie jednorazowe zadania.

Następnie warto dopisać do poszczególnych celów również elementy dodatkowe, jak to, jakie problemy napotkałeś przy realizacji, jak sobie z nimi poradziłeś, czy z perspektywy czasu uważasz, że mogłeś inaczej rozwiązać problem, co jest dla Ciebie trudne, a co łatwe przy danym zadaniu. Najprostszą i najbardziej przejrzystą formą do takiego podsumowania będzie tabela skonstruowana w taki sposób, aby żadne zadania nie zlewały się ze sobą.

Ocenę pracownika może przeprowadzić dział HR, firmy szkoleniowe czy zewnętrzni audytorzy. Gamma oferuje szkolenia HR po ukończeniu których można taką ocenę wykonać wewnątrz firmy.


Warto znać kompetencje danego stanowiska

Musisz znać kompetencje interpersonalne i funkcjonalne oczekiwane przy Twoim stanowisku; brak wiedzy o tym, czego pracodawca oczekuje od pracownika, może spowodować nie tylko nieporozumienia, ale brak możliwości obrony samooceny własnej pracy.

W przypadku, gdy nie jesteśmy do końca pewni wymagań, odpowiedzi na to pytanie powinien móc udzielić nam dział HR. Zweryfikuj swoje kompetencje z tymi, które są oczekiwane. Nikt nie spodziewa się, aby każda z wymaganych cech była realizowana na tym samym poziomie, aczkolwiek warto wybrać np. dwie i wskazać, iż chciałoby się je w przyszłości doskonalić, dając tym samym sygnał, jakie szkolenia by nas interesowały.

Bądź aktywny

Kolejną informacją stawiającą  pracownika w pozytywnym świetle jest zaproponowanie działań na przyszłość związanych z realizowanymi zadaniami, oparta na doświadczeniach uzyskanych dotychczas. Aktywność i zaangażowanie  najlepiej świadczą o pracowniku, a także jego stosunku do pracy.

Na koniec takiej rozmowy można mieć do przełożonego przygotowanych kilka pytań związanych z tym, jak układają się wzajemne stosunki i co można zrobić, aby je poprawić.

Z takim przygotowaniem każda rozmowa powinna pójść wspaniale. Przy odpowiednim przygotowaniu również stres będzie o wiele mniejszy, zakładając, że w ogóle się pojawi.

Często pracodawcy, aby ułatwić pracownikowi przygotowanie, udostępniają specjalne arkusze zawierające „naprowadzające” pytania, tak aby nie pominąć żadnego z aspektów interesujących pracodawcę, a tym samym – nie generować nieprzyjemnych sytuacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.