Samoocena pracownika

Rozmowa oceniająca to dla wielu osób bardzo poważny stres, choć jest to zupełnie niepotrzebne. Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do spotkania, przebiegnie ono w przyjaznej i, co ważniejsze, owocnej atmosferze. O czym warto pamiętać, przygotowując się do rozmowy, co uwzględnić, a co można pominąć?

 

zdjęcie - (the_title())

Samoocena pracownika, Samoocena pracownicza


Przygotowanie kluczem do sukcesu

W każdej firmie ocena pracowników jest nieco inna, jednak można wskazać elementy podobne dla wszystkich. Najważniejsze w ocenie naszej pracy jest zweryfikowanie tego, co osiągnęliśmy, z tym, jakie zadania zostały przed nami postawione. Warto je wszystkie spisać a obok dopisać, w jakim stopniu je zrealizowałeś lub realizujesz, jeżeli są to obowiązki stałe, a nie jednorazowe zadania.

Następnie warto dopisać do poszczególnych celów również elementy dodatkowe, jak to, jakie problemy napotkałeś przy realizacji, jak sobie z nimi poradziłeś, czy z perspektywy czasu uważasz, że mogłeś inaczej rozwiązać problem, co jest dla Ciebie trudne, a co łatwe przy danym zadaniu. Najprostszą i najbardziej przejrzystą formą do takiego podsumowania będzie tabela skonstruowana w taki sposób, aby żadne zadania nie zlewały się ze sobą.

Ocenę pracownika może przeprowadzić dział HR, firmy szkoleniowe czy zewnętrzni audytorzy. Gamma oferuje szkolenia HR po ukończeniu których można taką ocenę wykonać wewnątrz firmy.


Warto znać kompetencje danego stanowiska

Musisz znać kompetencje interpersonalne i funkcjonalne oczekiwane przy Twoim stanowisku; brak wiedzy o tym, czego pracodawca oczekuje od pracownika, może spowodować nie tylko nieporozumienia, ale brak możliwości obrony samooceny własnej pracy.

W przypadku, gdy nie jesteśmy do końca pewni wymagań, odpowiedzi na to pytanie powinien móc udzielić nam dział HR. Zweryfikuj swoje kompetencje z tymi, które są oczekiwane. Nikt nie spodziewa się, aby każda z wymaganych cech była realizowana na tym samym poziomie, aczkolwiek warto wybrać np. dwie i wskazać, iż chciałoby się je w przyszłości doskonalić, dając tym samym sygnał, jakie szkolenia by nas interesowały.

Bądź aktywny

Kolejną informacją stawiającą  pracownika w pozytywnym świetle jest zaproponowanie działań na przyszłość związanych z realizowanymi zadaniami, oparta na doświadczeniach uzyskanych dotychczas. Aktywność i zaangażowanie  najlepiej świadczą o pracowniku, a także jego stosunku do pracy.

Na koniec takiej rozmowy można mieć do przełożonego przygotowanych kilka pytań związanych z tym, jak układają się wzajemne stosunki i co można zrobić, aby je poprawić.

Z takim przygotowaniem każda rozmowa powinna pójść wspaniale. Przy odpowiednim przygotowaniu również stres będzie o wiele mniejszy, zakładając, że w ogóle się pojawi.

Często pracodawcy, aby ułatwić pracownikowi przygotowanie, udostępniają specjalne arkusze zawierające „naprowadzające” pytania, tak aby nie pominąć żadnego z aspektów interesujących pracodawcę, a tym samym – nie generować nieprzyjemnych sytuacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.