Scrum – jak zacząć pracować według tej metodyki?

Scrum to dość znana i coraz częściej dzisiaj stosowana metodyka zarządzania zwinnego, czyli agile. W jaki sposób zacząć pracować według tej metodyki? Jak ją wprowadzić do siebie do firmy?

zdjęcie - (the_title())


Scrum - jak zacząć pracować według tej metodyki?

Scrum to dość znana i coraz częściej dzisiaj stosowana metodyka zarządzania zwinnego, czyli agile. W jaki sposób zacząć pracować według tej metodyki? Jak ją wprowadzić do siebie do firmy?

Zespół scrum - ważna innowacja

Przede wszystkim trzeba mieć tutaj na uwadze to, że zespół scrum nieco mocno różni się od zwykłych zespołów projektowych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. W czym tkwi tak w zasadzie ta różnica? Otóż zawarta jest ona na pewno w zupełnie innych rolach niż w zwykłym zespole.

Tutaj bowiem mamy do czynienia z product ownerem - osobą, która zasadniczo to zarządza całą pracą zespołu, organizuje ją i odpowiada za kontakty z klientami. Jego prawą ręką albo uzupełnieniem jest scrum master zajmujący się bardziej sprawami duchowymi.

Ta osoba rozmawia z pracownikami, obserwuje ich talenty, sposób wykonywania pracy, łagodzi konflikty, motywuje, sprawdza, czy na pewno wszystko było wykonane zgodnie z ideologią i założeniami agile oraz scrum itp. jest jeszcze scrum developer - teoretycznie po prostu pracownik, ale z naprawdę wysokimi kompetencjami i odpowiedzialnością.

Oczywiście wszystkie te osoby muszą przejść odpowiednio szkolenie product owner, szkolenia scrum developer, szkolenia scrum master itp. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Praca w scrum

Cóż w scrum sama praca prezentuje się zupełnie inaczej niż w klasycznych zespołach. Tu nie ma na początku ustalanego bardzo dokładnie całego planu i wszelkiego harmonogramu. Wręcz przeciwnie zaś - to wszystko dokładane jest w trakcie trwania projektu.

Praca też dzielona jest na krótkie odcinki zwane sprintami. Jak się w zasadzie można w tym wszystkim połapać? Otóż warto zainwestować w dobrej jakości, porządnie prowadzone różnego rodzaju szkolenia i kursy, na których przedstawiana jest właśnie taka wiedza.

Warto jeszcze podkreślić, że nie należy też samemu próbować wprowadzić agile i scrum do firmy - to może skończyć się katastrofa! Trzeba do tego zadania zatrudnić odpowiednich fachowców, którzy wiedzą, jak należy to zrobić.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.