Sposoby motywacji pracowników

Każdemu pracodawcy zależy na tym, by zatrudnieni przez niego pracownicy byli jak najbardziej skuteczni. Aby praca świadczona przez pracownika przynosiła jak najlepsze efekty, należy odpowiednio ją dobrać. Przede wszystkim należy poszukiwać osób odpowiednio wykształconych. Większość pracodawców zwraca również uwagę na doświadczenie danego pracownika, ale jeśli ktoś ma wysokie kwalifikacje to warto dać mu szansę mimo braku doświadczenia.

zdjęcie - (the_title())

 
Sposoby motywacji pracowników

Każdemu pracodawcy zależy na tym, by zatrudnieni przez niego pracownicy byli jak najbardziej skuteczni. Aby praca świadczona przez pracownika przynosiła jak najlepsze efekty, należy odpowiednio ją dobrać. Przede wszystkim należy poszukiwać osób odpowiednio wykształconych. Większość pracodawców zwraca również uwagę na doświadczenie danego pracownika, ale jeśli ktoś ma wysokie kwalifikacje to warto dać mu szansę mimo braku doświadczenia. Nie da się jednak ukryć, że jeśli szukamy osoby na stanowisko kierownicze, lepiej byłoby jednak wybrać osobę, która doświadczenie na stanowisku kierowniczym już posiada. Osobom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych warto przybliżyć teorię Herzberga.

Teoria Herzberga powstała w 1959 roku na podstawie badań przeprowadzonych przez trójkę naukowców: Mausnera, Snydermana i Herzberga, od nazwiska którego nazwę wzięła cała teoria. Wspomniana teoria zakłada, że są dwa czynniki, które są odpowiedzialne za nastawienie pracowników do pracy. Za pozytywne nastawienie pracownika do pracy odpowiedzialne są tak zwane motywatory do pracy, a za negatywne nastawienie do pracy odpowiadają tak zwane czynniki higieny. Wśród czynników zwanych motywatorami wyróżnić należy takie czynniki jak chociażby uznanie. Do czynników higieny należy z kolei zaliczyć relacje z przełożonymi oraz warunki pracy.

Zgodnie z teorią Herzberga, zadowolenie pracownika z wykonywanej pracy zależy w dużej mierze od stopnia umiejętności manipulowania motywatorami przez pracodawcę czy kierownika. Aby jednak menedżerowie i pracodawcy mogli zastosować powyżej wspomnianą teorię w praktyce, muszą dobrze zaznajomić się z motywatorami. Nie od dziś wiadomo, że zadowolenie pracowników z pracy jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w firmie. Każdy pracownik, któremu praca sprawia radość i przynosi satysfakcję, będzie bardziej efektywny niż pracownik, który jest stale niezadowolony ze swojej pracy. Sposoby motywacji pracowników można tak naprawdę mnożyć. O wielu z nich można poczytać w internecie, wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło takie jak chociażby teorie motywacji. Istnieje bowiem znacznie więcej teorii dotyczących motywowania pracowników niż omówiona wyżej teoria Herzberga. Oczywiste wydaje się być, że dobrym sposobem na motywowanie pracowników będą nagrody.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

Nagrody i wyróżnienia dla najlepszych pracowników wzbudzą w nich ducha walki. Pracownik dużo bardziej się stara, gdy ma świadomość, że jego postępy w pracy są stale monitorowane. Nie da się również ukryć, że nagrody sprawiają, iż pracownik czuje się wyróżniony. Wyróżnienie motywuje go do świadczenia dalszej pracy wysokiej jakości. Nie należy jednak zapominać, że ludzie z natury bywają zawistni. Dlatego też otrzymywanie nagród przez danych pracowników, może negatywnie wpływać na samopoczucie tych, którzy nie otrzymają nagrody. Co jakiś czas warto też organizować wyjazdy dla pracowników.

Wspólny wyjazd integracyjny sprzyja budowaniu relacji w zespole, ale nie da się również ukryć, że dzięki takiemu wyjazdowi pracownicy czują się docenieni. Świadomość, że firma dba o pracownika sprawia, że pracownik również chce dbać o wysoką pozycję firmy. Reasumując powyższe rozważania bez trudu można dojść do wniosku, że stałe motywowanie pracowników jest niezbędne dla osiągnięcia sukcesu. Nie da się ukryć, że sposoby motywowania pracowników można mnożyć. Najwięcej pracodawców stosuje jednak system wyróżnień oraz nagród. Nagrody sprawiają, że pracownik bardziej się stara oraz jest bardziej wydajny. Rolę nagród mogą pełnić vouchery oraz premie.

Warto pamiętać o tym, by przeszkolić kadry kierownicze odnośnie znajomości teorii motywacji pracowników. Pomocna może w tym być firma szkoleniowa. Największy wybór firm będziemy mieli w dużych miastach. Najlepiej będzie wybrać taką firmę, która cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Decydując się na organizację szkolenia managerskiego, należy mieć na uwadze to, by nie było to jednorazowe wydarzenie. Tylko regularnie i systematycznie organizowane szkolenia mają bowiem szansę przynieść oczekiwane rezultaty.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.