W jakich branżach przydaje się znajomość scruma?
Scrum dzisiaj staje się coraz bardziej popularny. Jednak jak to w zasadzie jest - czy jest to tylko krótkotrwała moda, która w zasadzie za chwilę minie i wszystko wróci do normy? Czy też scrum będzie rzeczywiście coraz częściej wykorzystywany? W jakich branżach przydaje się naprawdę dobrze znać scrum?
Co to jest scrum?
Zacznijmy jednak może w ogóle od tego, co to w zasadzie jest ten scrum i do czego nam posłuży. Co należy podkreślić - sam w sobie scrum nie jest sposobem zarządzania projektami. To tylko i wyłącznie jedna z metodyk zarządzania typu agile (które poznać możemy podczas agile szkolenia).
Oznacza to, że agile i scrum są ze sobą nierozerwalnie związane, ale wprowadzając do pracy agile niekoniecznie trzeba korzystać ze scrum tylko można z jakiejś innej metodyki np. kanaban. Kiedy zaś scrum naprawdę dobrze się sprawdzi?
Jak wygląda scrum?
Przede wszystkim trzeba tu w zasadzie powiedzieć, że scrum akurat stanowi najczęściej wybieraną metodykę agile. Przede wszystkim z powodu tego, że daje duże możliwości uzyskania na drodze projektu bardzo konkretnej rzeczy. Może to być program komputerowy, grafika, ale też rzeczy zupełnie niezwiązane z informatyką, takie jak nowy fotel, łóżko do zestawu, nowe narzędzie.
Pomysłów tutaj jest naprawdę bardzo wiele, dlatego też trudno jest w zasadzie określić, w jakich branżach przydaje się znajomość scrum. Otóż bowiem w zasadzie w prawie każdej. Łatwiej jest powiedzieć, że scrum nie nadaje się tylko tam, gdzie nie powstaje właśnie wymierny produkt, czyli np. do call center itp.
O scrum warto powiedzieć jeszcze jedną, bardzo ciekawą rzecz. Otóż zasadniczo jest to naprawdę trudny na początek system. Jednak kiedy wchodzimy na strony internetowe ze szkoleniami, to natrafiamy na różne ciekawostki takie jak szkolenie product owner, szkolenie scrum developer czy też szkolenia scrum.
Czego w zasadzie dotyczą te kursy? Otóż zasadniczo odnoszą się one do poszczególnych ról w zespole scrum. Product owner odpowiada za klientów, scrum master za wykorzystanie prawidłowe scrum, a scrum developer za to, w czym jest wyspecjalizowany zawodowo.