W jakich branżach przydaje się znajomość scruma?

Scrum dzisiaj staje się coraz bardziej popularny. Jednak jak to w zasadzie jest – czy jest to tylko krótkotrwała moda, która w zasadzie za chwilę minie i wszystko wróci do normy? Czy też scrum będzie rzeczywiście coraz częściej wykorzystywany?

zdjęcie - (the_title())


W jakich branżach przydaje się znajomość scruma?

Scrum dzisiaj staje się coraz bardziej popularny. Jednak jak to w zasadzie jest - czy jest to tylko krótkotrwała moda, która w zasadzie za chwilę minie i wszystko wróci do normy? Czy też scrum będzie rzeczywiście coraz częściej wykorzystywany? W jakich branżach przydaje się naprawdę dobrze znać scrum?

Co to jest scrum?

Zacznijmy jednak może w ogóle od tego, co to w zasadzie jest ten scrum i do czego nam posłuży. Co należy podkreślić - sam w sobie scrum nie jest sposobem zarządzania projektami. To tylko i wyłącznie jedna z metodyk zarządzania typu agile (które poznać możemy podczas agile szkolenia).

Oznacza to, że agile i scrum są ze sobą nierozerwalnie związane, ale wprowadzając do pracy agile niekoniecznie trzeba korzystać ze scrum tylko można z jakiejś innej metodyki np. kanaban. Kiedy zaś scrum naprawdę dobrze się sprawdzi?

Jak wygląda scrum?

Przede wszystkim trzeba tu w zasadzie powiedzieć, że scrum akurat stanowi najczęściej wybieraną metodykę agile. Przede wszystkim z powodu tego, że daje duże możliwości uzyskania na drodze projektu bardzo konkretnej rzeczy. Może to być program komputerowy, grafika, ale też rzeczy zupełnie niezwiązane z informatyką, takie jak nowy fotel, łóżko do zestawu, nowe narzędzie.

Pomysłów tutaj jest naprawdę bardzo wiele, dlatego też trudno jest w zasadzie określić, w jakich branżach przydaje się znajomość scrum. Otóż bowiem w zasadzie w prawie każdej. Łatwiej jest powiedzieć, że scrum nie nadaje się tylko tam, gdzie nie powstaje właśnie wymierny produkt, czyli np. do call center itp.

O scrum warto powiedzieć jeszcze jedną, bardzo ciekawą rzecz. Otóż zasadniczo jest to naprawdę trudny na początek system. Jednak kiedy wchodzimy na strony internetowe ze szkoleniami, to natrafiamy na różne ciekawostki takie jak szkolenie product owner, szkolenie scrum developer czy też szkolenia scrum.

Czego w zasadzie dotyczą te kursy? Otóż zasadniczo odnoszą się one do poszczególnych ról w zespole scrum. Product owner odpowiada za klientów, scrum master za wykorzystanie prawidłowe scrum, a scrum developer za to, w czym jest wyspecjalizowany zawodowo.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.