Wellbeing – jak uszczęśliwić pracowników?

W ciągu ostatnich kilku lat świadomość przedsiębiorców, menedżerów i kierowników na temat zarządzania ludźmi uległa znacznej zmianie. Coraz częściej dobro pracownika jest dla nas nadrzędną wartością, coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że szczęśliwy zespół pracuje lepiej, skuteczniej i wydajniej.

zdjęcie - (the_title())


Wellbeing - jak uszczęśliwić pracowników?


W ciągu ostatnich kilku lat świadomość przedsiębiorców, menedżerów i kierowników na temat zarządzania ludźmi uległa znacznej zmianie. Coraz częściej dobro pracownika jest dla nas nadrzędną wartością, coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że szczęśliwy zespół pracuje lepiej, skuteczniej i wydajniej. Na świecie zrobiło się głośno o tak zwanym "wellbeing" - czym on jest i jak go wprowadzić w przedsiębiorstwie?

Wellbeing - co to takiego?

Wellbeing to najprościej mówiąc "psychiczny dobrostan". Na ten stan składa się jednak wiele czynników, które mogą się zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji pracowników. Do głównych czynników "dobrostanu" zaliczyć możemy:

  • poczucie odpowiedzialności i współodpowiedzialności, możliwość wpływu na przedsiębiorstwo,
  • wykonywanie zadań odpowiadających pasjom, hobby i predyspozycjom pracowników,
  • poczucie bezpieczeństwa i stabilności,
  • pozytywna atmosfera w pracy, odpowiednie kontakty z przełożonymi,
  • więzi i relacje wypracowywane w obrębie pracy,
  • możliwość rozwoju osobistego i zawodowego.


Wellbeing to również odpowiednia relacja między życiem osobistym i zawodowym, czyli najprościej mówiąc poszanowanie pracodawcy czasu wolnego i konieczności odpoczynku przez pracownika.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Zobacz też: szkolenia interpersonalne

Jakie są korzyści prowadzenia polityki "dobrostanu"?

Główną korzyścią z prowadzenia działań, które mają na celu uszczęśliwianie pracownika jest nawiązanie stałej, odpowiedzialnej współpracy, z której zadowolone będą dwie strony. Doceniony pracownik działa sprawniej, skuteczniej i efektywniej, jest bardziej skłonny do poświęceń dla przedsiębiorstwa, chętniej angażuje się w dodatkowe projekty. To także sposób na wprowadzanie miłej, życzliwej atmosfery w obrębie całej firmy.

Wellbeing jest także sposobem na prowadzenie polityki kadrowej: przedsiębiorstwo dbające o swoich pracowników może liczyć na pozyskiwanie najlepszych fachowców z danej branży. Utrzymanie dobrostanu psychicznego wśród pracowników jest także częścią społecznej odpowiedzialności biznesu: zbiorem moralnych i etycznych zasad, którymi coraz częściej kierują się nowatorskie i innowacyjne przedsiębiorstwa.

Wellbeing w praktyce

Prowadzenie polityki kadrowej w stylu "wellbeing" musi być wykonywane kompleksowo i od podstaw. Należy do nich zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, stabilizacji i możliwości rozwoju pracowników. Coraz częściej przedsiębiorstwa wprowadzają dodatkowe akcje i przedsięwzięcia, które mają na celu uszczęśliwienie pracowników. Do takich działań mogą należeć:

  • wydarzenia rodzinne, które łączą życie osobiste i zawodowe pracowników,
  • bogaty system socjalny i benefitowy dla pracowników,
  • prowadzenie regularnych konkursów, wydarzeń i gier dla zainteresowanych,
  • angażowanie pracowników w dodatkowe projekty,
  • pozwolenie pracownikom poczucia wpływu na firmę: możliwość wypowiedzenia własnego zdania i dzielenia się pomysłami,
  • wprowadzanie dodatkowych udogodnień na terenie przedsiębiorstwa, takich jak kącik zabaw dla dzieci, bistro, siłownia.

Wellbeing - jak zacząć?

Choć wellbeing wydaje się łatwy do prowadzenia, w rzeczywistości opracowanie systemu, który będzie przynosił korzyści dla obu stron może być wyjątkowo trudny. Z pomocą przychodzą nam kursy i szkolenia, które organizowane są dla przedsiębiorców i menedżerów. Znajdziemy wiele szkoleń otwartych, które prowadzone są przez wykwalifikowane i doświadczone firmy szkoleniowe, co gwarantuje nam pewność inwestycji.

Kursy tego typu dedykowane są zarówno osobom dopiero rozpoczynającym swoją działalność gospodarczą, przedstawicielom ogromnych koncernów, jak i kierownikom oraz menedżerom kierującymi różnymi zespołami.

Musimy jednak pamiętać, że nie wystarczy wdrożenie kilku udogodnień dla pracowników: wellbeing to rodzaj filozofii przedsiębiorstwa, która powinna działać na wszystkich płaszczyznach działalności firmy, kompleksowo pomagać pracownikom i sprawiać, że będą oni szczęśliwsi, bardziej wydajni i efektywni przez cały okres zatrudnienia w naszym przedsiębiorstwie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.