Wellbeing – jak uszczęśliwić pracowników?

W ciągu ostatnich kilku lat świadomość przedsiębiorców, menedżerów i kierowników na temat zarządzania ludźmi uległa znacznej zmianie. Coraz częściej dobro pracownika jest dla nas nadrzędną wartością, coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że szczęśliwy zespół pracuje lepiej, skuteczniej i wydajniej.

8 stycznia 2019
zdjęcie - Wellbeing – jak uszczęśliwić pracowników?

Wellbeing - jak uszczęśliwić pracowników?


W ciągu ostatnich kilku lat świadomość przedsiębiorców, menedżerów i kierowników na temat zarządzania ludźmi uległa znacznej zmianie. Coraz częściej dobro pracownika jest dla nas nadrzędną wartością, coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że szczęśliwy zespół pracuje lepiej, skuteczniej i wydajniej. Na świecie zrobiło się głośno o tak zwanym "wellbeing" - czym on jest i jak go wprowadzić w przedsiębiorstwie?

Wellbeing - co to takiego?

Wellbeing to najprościej mówiąc "psychiczny dobrostan". Na ten stan składa się jednak wiele czynników, które mogą się zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji pracowników. Do głównych czynników "dobrostanu" zaliczyć możemy:

 • poczucie odpowiedzialności i współodpowiedzialności, możliwość wpływu na przedsiębiorstwo,
 • wykonywanie zadań odpowiadających pasjom, hobby i predyspozycjom pracowników,
 • poczucie bezpieczeństwa i stabilności,
 • pozytywna atmosfera w pracy, odpowiednie kontakty z przełożonymi,
 • więzi i relacje wypracowywane w obrębie pracy,
 • możliwość rozwoju osobistego i zawodowego.


Wellbeing to również odpowiednia relacja między życiem osobistym i zawodowym, czyli najprościej mówiąc poszanowanie pracodawcy czasu wolnego i konieczności odpoczynku przez pracownika.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Jakie są korzyści prowadzenia polityki "dobrostanu"?

Główną korzyścią z prowadzenia działań, które mają na celu uszczęśliwianie pracownika jest nawiązanie stałej, odpowiedzialnej współpracy, z której zadowolone będą dwie strony. Doceniony pracownik działa sprawniej, skuteczniej i efektywniej, jest bardziej skłonny do poświęceń dla przedsiębiorstwa, chętniej angażuje się w dodatkowe projekty. To także sposób na wprowadzanie miłej, życzliwej atmosfery w obrębie całej firmy.

Wellbeing jest także sposobem na prowadzenie polityki kadrowej: przedsiębiorstwo dbające o swoich pracowników może liczyć na pozyskiwanie najlepszych fachowców z danej branży. Utrzymanie dobrostanu psychicznego wśród pracowników jest także częścią społecznej odpowiedzialności biznesu: zbiorem moralnych i etycznych zasad, którymi coraz częściej kierują się nowatorskie i innowacyjne przedsiębiorstwa.

Wellbeing w praktyce

Prowadzenie polityki kadrowej w stylu "wellbeing" musi być wykonywane kompleksowo i od podstaw. Należy do nich zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, stabilizacji i możliwości rozwoju pracowników. Coraz częściej przedsiębiorstwa wprowadzają dodatkowe akcje i przedsięwzięcia, które mają na celu uszczęśliwienie pracowników. Do takich działań mogą należeć:

 • wydarzenia rodzinne, które łączą życie osobiste i zawodowe pracowników,
 • bogaty system socjalny i benefitowy dla pracowników,
 • prowadzenie regularnych konkursów, wydarzeń i gier dla zainteresowanych,
 • angażowanie pracowników w dodatkowe projekty,
 • pozwolenie pracownikom poczucia wpływu na firmę: możliwość wypowiedzenia własnego zdania i dzielenia się pomysłami,
 • wprowadzanie dodatkowych udogodnień na terenie przedsiębiorstwa, takich jak kącik zabaw dla dzieci, bistro, siłownia.

Wellbeing - jak zacząć?

Choć wellbeing wydaje się łatwy do prowadzenia, w rzeczywistości opracowanie systemu, który będzie przynosił korzyści dla obu stron może być wyjątkowo trudny. Z pomocą przychodzą nam kursy i szkolenia, które organizowane są dla przedsiębiorców i menedżerów. Znajdziemy wiele szkoleń otwartych, które prowadzone są przez wykwalifikowane i doświadczone firmy szkoleniowe, co gwarantuje nam pewność inwestycji.

Kursy tego typu dedykowane są zarówno osobom dopiero rozpoczynającym swoją działalność gospodarczą, przedstawicielom ogromnych koncernów, jak i kierownikom oraz menedżerom kierującymi różnymi zespołami.

Musimy jednak pamiętać, że nie wystarczy wdrożenie kilku udogodnień dla pracowników: wellbeing to rodzaj filozofii przedsiębiorstwa, która powinna działać na wszystkich płaszczyznach działalności firmy, kompleksowo pomagać pracownikom i sprawiać, że będą oni szczęśliwsi, bardziej wydajni i efektywni przez cały okres zatrudnienia w naszym przedsiębiorstwie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.