Dlaczego trzeba chronić dane osobowe w firmie

Dane osobowe to bardzo cenna rzecz, którą trzeba chronić ponad wszystko. Jeszcze do końca XX wieku nie było to tak widoczne, lecz wraz z rozwoje cyfryzacji, a w głównej mierze internetu, potrzeba ochrony danych osobowych staje się coraz poważniejszym problemem. Czym są tak naprawdę dane osobowe? Mowa tu zarówno o danych podstawowych jak m. in. imię, nazwisko, pesel, czy też adres zamieszkania. W ich skład wchodzą także dane o wiele bardziej szczegółowe jak np. numer i seria dowodu. 

zdjęcie - Dlaczego trzeba chronić dane osobowe w firmie

 

Dane osobowe to bardzo cenna rzecz, którą trzeba chronić ponad wszystko. Jeszcze do końca XX wieku nie było to tak widoczne, lecz wraz z rozwoje cyfryzacji, a w głównej mierze internetu, potrzeba ochrony danych osobowych staje się coraz poważniejszym problemem. Czym są tak naprawdę dane osobowe?

Mowa tu zarówno o danych podstawowych jak m. in. imię, nazwisko, pesel, czy też adres zamieszkania. W ich skład wchodzą także dane o wiele bardziej szczegółowe jak np. numer i seria dowodu.

Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

Dlaczego jest to takie ważne? Każdy człowiek jest rozpoznawany w świecie właśnie przy pomocy tych danych. Oczywiście w „rzeczywistości” dodatkowo dolicza się do tego postać osobową, czyli gdy idziemy coś załatwić np. do urzędu i podajemy nasz dowód osoba sprawdzająca porówna nas do osoby z danego dokumentu i w ten sposób potwierdzi naszą tożsamość.

W przypadku świata wirtualnego cała sytuacja wygląda nieco odmiennie, gdyż kluczowe jest tutaj zaufanie drugiej stronie. Ze względu na to, że liczba mediów jak i usług jaka przeniosła się do internetu jest bardzo pokaźna, wiele osób korzysta z nich właśnie w ten sposób. Nie trudno więc nie zauważyć tutaj ogromnej okazji dla osób pragnących się podszyć pod czyjąś tożsamość. W tym celu wystarczy dokładna znajomość danych konkretnej osoby, by móc to uczynić.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH W DZIAŁACH KADR I HR

Wprowadzenie do porządku prawnego unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych – RODO oznacza zmiany – jak głębokie i trudne będzie zależało od praktycznej znajomości rozporządzenia – na poziomie realnych procesów HR w organizacji.

Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

Pierwszym krokiem w tym celu jest pozyskanie danych przez oszusta, oczywiście jeśli nie podamy ich nigdzie sami i nie dojdzie do wyłudzenia informacji (np. poprzez podszywanie się pod jakąś firmę), to są one bezpieczne. Jedynym miejscem jakie może nam zagrozić jest nasz zakład pracy, gdyż to tam przekazujemy szereg naszych informacji.

Dlatego kluczowe jest by pracodawca w odpowiedni sposób przechowywał dane, tj. nie dopuścił np. do ich kradzieży, jak i dodatkowo nie udostępniał ich osobom trzecim, które mogłyby je wykorzystać w nieodpowiedni sposób. Jest to kluczowe dla bezpieczeństwa nas samych (jako pracowników), a także bezpieczeństwa pracodawcy, gdyż kradzież danych, bądź ich udostępnienie wiążą się z srogimi karami.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

Zobacz:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.