Do kogo należy obowiązek organizacji czasu pracy?

W każdej firmie organizacja czasu pracy unormowana jest stosownym dokumentem. Kodeks pracy zawiera kilka systemów czasu pracy, które może wdrożyć w zakładzie pracodawca. Wprowadzenie danego systemu czasu pracy w przedsiębiorstwie jest uwarunkowane organizacją pracy lub jej rodzajem.

24 czerwca 2019
zdjęcie - Do kogo należy obowiązek organizacji czasu pracy?

Do kogo należy obowiązek organizacji czasu pracy?

W każdej firmie organizacja czasu pracy unormowana jest stosownym dokumentem. Kodeks pracy zawiera kilka systemów czasu pracy, które może wdrożyć w zakładzie pracodawca

Wprowadzenie danego systemu czasu pracy w przedsiębiorstwie jest uwarunkowane organizacją pracy lub jej rodzajem. Ostateczna decyzja co do przyjęcia określonego systemu należy do pracodawcy. W niektórych przypadkach do wprowadzenie wybranego systemu czasu pracy konieczny jest wniosek pracowników.

Zasadniczo systemy czasu pracy wprowadza się w układach zbiorowych pracy lub regulaminach pracy, a jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy i nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy, systemy czasu pracy są wprowadzane się przy pomocy obwieszczenia. Od tej zasady zostały jednak przewidziane wyjątki.

I tak na przykład wprowadzenie skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowej, wprowadza się na wniosek pracownika. Dla poszczególnych grup pracowników pracodawca może zastosować odmienne systemy czasu pracy. Przy organizowaniu czasu pracy należy w szczególności pamiętać, iż czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W celu poznania szczegółów systemów watro odbyć szkolenie czas pracy lub organizacja czasu pracy szkolenie. Po jego zakończeniu zapewne wszyscy uczestnicy będą wiedzieć, iż najprostszym systemem, który może być stosowany we wszystkich zakładach pracy i w stosunku do wszystkich grup pracowników jest podstawowy.

Do jego wprowadzenia nie jest konieczne wystąpienie żadnych szczególnych przesłanek, jak to ma miejsce w innych systemach czasu pracy. Dość często wykorzystywanym w praktyce jest równoważny system czasu pracy. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, pracodawca może wprowadzić system równoważnego czasu pracy, w którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy w przeciętnie 40-godzinnym tygodniowym czasie pracy i przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Na zakończenie należy wspomnieć, iż organizacją czasu pracy pracodawca powinien zająć się po odbyciu zajęć z obszaru prawo pracy szkolenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.