Jakie są zasady zatrudniania cudzoziemców?

Od nowego roku wprowadzono kilka zmian w zasadach zatrudniania cudzoziemców w pracach krótkoterminowych i sezonowych. W przypadku długoterminowej umowy o pracę z osobami przebywającymi w Polsce sytuacja niewiele się zmieniła. Z prawnego punktu widzenia, pracodawca musi teraz zadbać o takie kwestie jak: dodatkowe zezwolenie na pracę sezonową wydawaną przez starostę, nowa formuła oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, a także wprowadzono zmiany w procedurze ubiegania się o pozwolenie na wykonywanie pracy sezonowej.

     

    Od nowego roku wprowadzono kilka zmian w zasadach zatrudniania cudzoziemców w pracach krótkoterminowych i sezonowych. W przypadku długoterminowej umowy o pracę z osobami przebywającymi w Polsce sytuacja niewiele się zmieniła.

    Z prawnego punktu widzenia, pracodawca musi teraz zadbać o takie kwestie jak: dodatkowe zezwolenie na pracę sezonową wydawaną przez starostę, nowa formuła oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, a także wprowadzono zmiany w procedurze ubiegania się o pozwolenie na wykonywanie pracy sezonowej.

    Zachęcenia do pracy w Polsce

    Aby znaleźć pracowników za granicą, firmy powinny wyjść im naprzeciw, przygotowując ogłoszenie w kilku językach: docelowo angielskim, ale też języku osób, do których kierowany jest taki komunikat. Ważne jest również właściwe ich zaadaptowanie w pierwszych tygodniach pobytu w Polsce – znalezienie miejsca noclegowego, zapewnienie wyżywienia, a także stosownych zezwoleń.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce Szkolenie porusza aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe. Zapraszamy!

    Uczestników tego szkolenia interesuje również:

    W ten sposób przedsiębiorstwo ma pewność, że będą przestrzegane wszelkiego przepisy, jak również zabezpieczają możliwość niewłaściwego interpretowania przepisów czy tego faktu, że w związku z tym może dochodzić do nadużyć.

    Chodzi również o to, żeby wspomóc nowego pracownika w zaadaptowaniu się do nowego środowiska. Poza Internetem pracowników można szukać poprzez agencje zatrudniania obcokrajowców, które pomagają w wypełnianiu dokumentów i załatwiania stosownych zezwoleń.

    Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

    Brak znajomości języka polskiego

    Wielu cudzoziemców pragnie nauczyć się naszego języka, dopiero po przybyciu do kraju, kiedy to poznają środowisko pracy, otoczenie, kulturę naszego kraju. Po jakimś czasie pojawia się potrzeba przyswojenia przynajmniej podstawowych zwrotów: na zakupach, podczas pracy, przy wyjściu na miasto, do rozmowy ze znajomymi Polakami.

    Powinno się ich wtedy wesprzeć, kierując na szkolenia bądź zachęcać do samodzielnego szukania ośrodków i kursów.

    Najważniejsze jest solidne i uczciwe traktowanie pracowników bez uprzedzeń zrodzonych na tle społeczno-politycznym, jak również ze względu na ich styl pracy – nie wszystkie kraje posiadają taką kulturę jak nasza, o czym należy szczególnie pamiętać przy rekrutowaniu cudzoziemców.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza