Obowiązki pracodawcy wobec młodocianych pracowników

Młodociani pracownicy wymagają dość szczególnego postępowania, zatem pracodawca, który decyduje się na zatrudnienie takiego pracownika musi liczyć się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami.

Gamma - Obowiązki pracodawcy wobec młodocianych pracowników

  Każdy z pracodawców zatrudniając takiego pracownika musi zapewnić mu odpowiednią pomoc i opiekę. Warto też pamiętać, że młodociana osoba nie może podejmować zatrudnienia na każdym stanowisku. Młodocianym pracownikom należy dać również nieco więcej czasu na przystosowanie się do panujących w danej firmie warunków pracy.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

  Każdy z pracodawców zatrudniających u siebie młodocianego pracownika musi pamiętać, że ma wobec niego następujące obowiązki:

  • młodociani pracownicy pod żadnym pozorem n ie mogą wypełniać swoich zawodowych obowiązków w nadliczbowych godzinach, ponieważ mogłaby być dla nich zbyt uciążliwa, dlatego też Kodeks Pracy nie przewiduje dla nich nadliczbowych godzin pracy, wręcz zabrania pracodawcy zatrudniania młodych ludzi na takich właśnie zasadach. Pracodawca musi pamiętać, że praca w godzinach nadliczbowych jest w przypadku takiego pracownika niemożliwa nawet wtedy, gdy wyraża on na to swoją zgodę;

  • nocne zmiany również nie są odpowiednie dla młodocianych pracowników, dlatego też pracodawcy mogą zatrudniać ich do pracy wyłącznie w godzinach 6-22. Złamanie takiego zakazu wiąże się w wysokimi karami grzywny;

  • w przypadku młodocianych pracowników ich dzienny czas pracy maksymalnie wynosić może jedynie 8 godzin. Dodatkowo do czasu pracy wliczany jest czas, jaki poświęcony musi być na naukę wynikającą z obowiązku szkolnego. To czy odbywa się ona po czy w trakcie wykonywania pracy nie ma najmniejszego znaczenia;

  • w przypadku, gdy czas pracy wynosi co najmniej 4, 5 godziny taki pracownik ma prawo do przerwy wynoszącej 30 minut, która musi wliczać się w jego czas pracy;

  • młodocianym pracownikom przysługuje także znacznie dłuższy czas odpoczynku niż w przypadku innych pracowników - w tym przypadku nie powinien trwać krócej niż 14 godzin ( a nie jak w przypadku pozostałych 12);

  • po 6 miesiącach pracy młodociany pracownik ma prawo do 12 dni urlopu, po roku limit ten zwiększa się do 26 dni.
  Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Zapoznaj się ze szkoleniami z obszaru prawa pracy, IT, HR. Dowiedz się jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi. Poznaj przykłady i błędy popełniane przez kadrę menadżerską w prawie pracy. Dowiedz się jak używac programy MS Excel w dziale personalnym. Zapoznaj się z nowymi zasadami w zakresie ochrony danych osobowych. Zobacz: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.