Raport bezpieczeństwa kosmetyku - co to za dokument?
Raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego to dokument składający się zasadniczo z dwóch części. Pierwsza z nich, zwana częścią A, zawiera informacje na temat bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Część B zaś dotyczy oceny bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. W części A znajdziemy kilka istotnych podpunktów.
Po pierwsze ilościowy i jakościowy skład produktu kosmetycznego. Znajdziemy w nim identyfikację chemiczną poszczególnych substancji składających się na produkt. Kolejny ważny punkt zawiera informacja o właściwościach chemicznych oraz stabilności produktu kosmetycznego.
W części A znajdziemy także informacje dotyczące jakości mikrobiologicznej czyli szczegółową specyfikację mikrobiologiczną substancji i całego produktu kosmetycznego oraz zanieczyszczenia, ilości śladowe oraz dane dotyczące materiału, z którego wykonane zostało opakowanie kosmetyku.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych
Zobacz nasze
szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne
Ponadto raport bezpieczeństwa zawiera informacje dotyczące normalnego i przewidywanego zastosowania produktu oraz dane dotyczące narażanie na działanie produktu, uwzględniające wnioski dotyczące: miejsce zastosowania, powierzchni aplikacji, ilości zastosowanego produktu, czasu i częstotliwości stosowania, możliwych dróg narażenia oraz informacji na temat populacji, która potencjalnie może być narażona.
Niezwykle ważnym punktem raportu jest także profil toksykologiczny substancji. Raport powinien zawierać także wszystkie dane dotyczące możliwych działań niepożądanych oraz informacje o produkcie takie jak na przykład dane o istniejących badaniach i ich wynikach.
Część B raportu dotyczy oceny bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. W niej zawarte powinny by wnioski z oceny bezpieczeństwa produktu, ostrzeżenia i instrukcje stosowani, wyjaśnienie rozumowania naukowego.
Tę część raportu powinna zwieńczyć kwalifikacja eksperta i zatwierdzenie przez niego części B dokumentu. Wykwalifikowana i uprawniona osoba powinna swoim podpisem potwierdzić przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa.
Dobrze, aby osoby zajmujące się lub na poważnie myślące o zajęciu się produkcją kosmetyków odbywały stosowne szkolenia kosmetyczne, na przykład szkolenie serializacja lub też szkolenie analiza ryzyka. W dużych miastach, takich jak Warszawa, ich dostępność jest ogromna. Łatwo możemy się o tym przekonać wpisując w wyszukiwarkę hasło: „szkolenia kosmetyczne Warszawa”.