Szkolenie a czas pracy

Rozliczanie czasu pracy pracownika biorącego udział w szkoleniu nie jest w polskim prawie uregulowana na poziomie kodeksu, ustawy, czy rozporządzenia. Jedynie szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, które są obowiązkowe dla każdego pracownika przed rozpoczęciem pracy, doczekały się regulacji prawnych. W związku z powyższym trudno o jednoznaczną interpretację, które szkolenia (poza obowiązkowym BHP) należy wliczać do czasu pracy.

Gamma - Szkolenie a czas pracy
   
  Rozliczanie czasu pracy pracownika biorącego udział w szkoleniu nie jest w polskim prawie uregulowana na poziomie kodeksu, ustawy, czy rozporządzenia. Jedynie szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, które są obowiązkowe dla każdego pracownika przed rozpoczęciem pracy, doczekały się regulacji prawnych.

  W związku z powyższym trudno o jednoznaczną interpretację, które szkolenia (poza obowiązkowym BHP) należy wliczać do czasu pracy. Na zasadzie dobrych praktyk i „zdrowego rozsądku” właściwym wydaje się wliczanie czasu poświęconego na szkolenia, do udziału w których obliguje polecenie pracodawcy. Za taką interpretacją przemawia fakt, że zgodnie z kodeksem za czas pracy należy uznać czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy (czyli nie dysponuje samodzielnie swoim czasem). Skoro więc pracodawca zobligował pracownika do udziału w szkoleniu powinien również czas spędzony na danym szkoleniu uznać jako czas pracy, nawet jeśli odbywał się on poza jej godzinami.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

  Uczestników tego szkolenia interesują również:

  Nieco inaczej postrzegana jest kwestia szkoleń, które podnoszą kwalifikacje ogólne pracownika (np. z kompetencji miękkich, jak komunikacja) i wykorzystane mogą być nie tylko u obecnego pracodawcy. Jeżeli w dodatku są one nieobligatoryjne, pracodawca może je zaliczyć do czasu pracy lub może udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego, nie jest jednak do tego zobligowany. Dlatego też, ze względu na brak jednoznacznych regulacji prawnych, warto kwestie szkoleń uporządkować w regulaminach wewnętrznych lub w umowie o pracę.
   
  Kolejną kwestią jest rozliczanie czasu pracy i wynagrodzenia pracownikom, którzy zostali przez pracodawcę wysłani na obligatoryjne szkolenie poza miejsce zamieszkania. Jeżeli przyjąć interpretację, że do czasu pracy wliczane są szkolenia obowiązkowe, oprócz wliczenia szkolenia do czasu pracy (łącznie z nadgodzinami, jeśli trwają one dłużej niż 8 godzin dziennie, lub obejmują dzień wolny od pracy), pracownikowi takiemu należy wypłacić diety (pomniejszone jednak o koszty zapewnionego wyżywienia).
   
  Podsumowując, jeżeli szkolenie jest obligatoryjne, pracodawca nakazuje wziąć w nim udział, powinno ono zostać zaliczone pracownikowi do czasu pracy, jeżeli udział w nim jest dobrowolny, o tym, czy czas będzie wliczony, czy pracownik musi wziąć urlop (jeżeli odbywa się w godzinach pracy) decyduje pracodawca (może te kwestie uregulować np. w regulaminie, lub umowie o pracę).

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.