Pozyskiwanie nowych pracowników to zadanie często bagatelizowanie - niesłusznie! Decyzja o tym, kto dołączy do zespołu jest bowiem niezwykle odpowiedzialna i obarczona ogromnym ryzykiem. Wdrożenie, a czasem nawet wstępne przeszkolenie nowo zatrudnionych to niebywale czasochłonny, a co za tym idzie - również kosztochłonny proces. Tego typu problemy rozwiązać może szkolenie. Rekrutacja i selekcja kandydatów do pracy to ostatnio niezwykle modny temat.
Każdy pracodawca wie, że wysoka rotacja pracowników wiąże się z rozmaitymi problemami. Tymi wizerunkowymi - często rezygnacje to raczej zły znak - i wymiernymi, gdyż każda rekrutacja pociąga za sobą określone koszty. Jeżeli podobną sytuację zaobserwowałeś w swojej firmie i szukasz źródła problemu to zastanów się, czy pozyskiwanie nowych pracowników oddałeś w ręce właściwej osoby.
To zadanie bywa traktowane po macoszemu, zaś prezesom i menadżerom wydaje się, że przeglądać CV może każdy. Tymczasem okazuje się, że dopasowanie odpowiedniego kandydata wymaga doskonałej znajomości specyfiki samego stanowiska! Osoba, która rekrutuje potencjalnych zainteresowanych do swojej firmy musi najpierw dobrze wiedzieć, jak taki człowiek będzie pracował, by spośród wszystkich zgłoszeń wyłuskać odpowiedniego kandydata.
Znajomość zakresu obowiązków to dopiero połowa sukcesu. Druga część - i to ta bardziej istotna - skupia się na kompetencjach miękkich i celnym rozpoznawaniu przymiotów kandydata. Jak w trakcie kilkunastominutowej osoby rozpoznać, czy dana osoba faktycznie wykazuje się wielozadaniowością, a praca pod presją to dla niej żaden problem? Jak oszacować szanse na to, że ktoś nie tylko deklaruje chęć samorozwoju, lecz również faktycznie pragnie się szkolić i douczać?
Jak wreszcie ocenić empatię i otwartość, które pozwalają przewidzieć, czy nowo zatrudniony człowiek dobrze zgra się z resztą zespołu? Za dopracowanie do perfekcji właśnie tego obszaru odpowiedzialne jest stosowne szkolenie. Rekrutacja i selekcja CV, zgłoszeń i kandydatów to pierwszy etap długotrwałego procesu, lecz z pewnością możemy go uznać za jeden z najbardziej kluczowych.
Jeżeli wciąż wahasz się, czy wydatek na takie szkolenie z rekrutacji jest sensownym posunięciem, spójrz na niego przez pryzmat rekrutacji zakończonych niepowodzeniem i liczby osób, z którymi nie przedłużyłeś umowy po upływie okresu próbnego. Wtedy zaczniesz traktować to przedsięwzięcie nie jako koszt, a jako inwestycję.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze
szkolenia dla kadr: