Nawiązanie stosunku pracy pomiędzy pracownikiem i pracodawcą może odbywać się na kilku różnych zasadach. Jedną z możliwości jest umowa o pracę, która podlega regulacjom, jakie znajdziemy w kodeksie pracy. Taki rodzaj zatrudnienia wiąże się z konkretnymi prawami i obowiązkami zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Innym rodzajem umowy są umowa zlecenie i umowa o dzieło, które podlegają mniej restrykcyjnym zasadom, a regulowane są przede wszystkim poprzez kodeks cywilny.
Zgodnie z tymi rodzajami umów, pracownik również zobowiązuje się do świadczenia pracy na konkretnych zasadach pod nadzorem pracodawcy i według jego wytycznych, jednak nie są to już tak restrykcyjne zasady, jak w przypadku umowy o pracę. Z kolei pracodawca zobowiązuje się głównie do tego, aby za wykonana pracę wypłacić osobie zatrudnionej wynagrodzenie. nie musi już zapewniać wielu innych rzeczy, które przysługują pracownikowi w przypadku umowy o pracę, jak choćby ubranie ochronne do pracy, narzędzia do pracy itd.
Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów;
Umowa o dzieło i umowa zlecenie stały się niezwykle popularne i chętnie wykorzystywane przede wszystkim przez pracodawców. To zainteresowanie sprawia, że wielu kierowników, pracowników działów kadr i płac, czy biur księgowych i rachunkowych decyduje się zgłębić przepisy związane z zatrudnianiem w oparciu o te rodzaje umów.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Podczas szkolenia umowy cywilnoprawne w praktyce omówimy regulacje z zakresu zawierania umów cywilnoprawnych, z uwzględnieniem jednoczesnego zatrudnienia na podstawie różnych stosunków prawnych, kwestie związane z oskładkowaniem kilku umów.
Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:
Poznanie szczegółowych przepisów ułatwia szkolenie umowy cywilnoprawne, podczas którego można poznać wszelkie tajniki związane z umowami o dzieło i umowami zlecenia, dowiedzieć się, jakie są obowiązki i prawa pracodawcy i pracownika, jak również dowiedzieć się, jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać.
Zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne jest także formą zatrudnienia, z której chętnie korzystają pracownicy, zwłaszcza w szczególnych warunkach, jak urlop rodzicielski czy wychowawczy, zatrudnienie osób uczących się, studentów do 26. r.ż., czy też emerytów i rencistów. W każdym z tych i wielu innych przypadków należy nieco inaczej interpretować przepisy, w czym bez wątpienia pomoże szkolenie umowy cywilnoprawne.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.
Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty: