Kierowanie zespołem tylko z pozoru jest sprawą łatwą. Każdy dyrektor, kierownik lub inny zwierzchnik wie, że jest to trudna i niekiedy niezmiernie niewdzięczna funkcja, wymagająca zarówno empatycznego podejścia do ludzi, jak i "twardej ręki", zaś stworzenie zgranego, dobrze współpracującego zespołu jest nie lada sztuką.
Cechy dobrego przywódcy
Jaki powinien być kierownik idealny? Niezaprzeczalnie powinna być to osoba, która lubi innych ludzi i jest im życzliwa, ale równocześnie - asertywna. Dobry lider potrafi dostrzec indywidualność swych podwładnych, ich mocne i słabe strony, a także zmotywować do pracy na rzecz wspólnego, jasno określonego celu.
Z badań przeprowadzanych wśród pracowników jasno wynika, że niezbyt cenią oni kierowników aroganckich, nadmiernie kontrolujących, zbyt pewnych siebie i niepotrafiących słuchać. Mieszanka tych cech powoduje, że członkowie zespołu czują się nieszanowani, a ich motywacja do pracy szybko spada. Współczesny kierownik powinien być raczej mentorem i partnerem, aniżeli wszechwiedzącym despotą.
Jak kierować zespołem?
Dobrą praktyką stosowaną w kierowaniu grupą ludzi jest postawa otwartości w konfliktach. Problemy należy rozwiązywać od razu, gdy tylko się pojawią, nawet jeśli z pozoru są to sprawy błahe. Lider z prawdziwego zdarzenia nie zamyka się przed pracownikami w swym gabinecie (chyba że na czas spotkania z klientem itp.), tylko rozmawia z nimi.
W sytuacji, kiedy w danym dniu jest nieobecny w biurze, kontaktuje się z zespołem telefonicznie lub mailowo. Dzięki temu pracownicy mają zapewnione poczucie stabilizacji i wiedzą, że w razie problemów czy wątpliwości mają się do kogo zwrócić.
Częstym błędem nowo mianowanych kierowników jest nadmierne kontrolowanie pracowników. W żaden sposób nie zwiększa to autorytetu lidera, a raczej powoduje narastanie poczucia frustracji wśród członków zespołu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim:
Szkolenia menadżerskie - pełna lista.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest danie pracownikom większej swobody i poinformowanie, że w razie wystąpienia problemów będzie się im służyć niezbędną pomocą. Z pewnością zostanie to ocenione jako pozytywne działanie.