Cechy kierownika

Sprawowanie władzy w przedsiębiorstwie wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Kierownik czy menedżer musi posiadać więc odpowiednie predyspozycje i cechy, które pozwalają na pełnienie obowiązków. Niestety, często zdarza się, że awansując kogoś nie bierzemy pod uwagę jego umiejętności w zarządzaniu ludźmi, a stawiamy na największy staż w firmie czy zwykłe sympatie. Oto 5 cech, o których powinniśmy pamiętać w trakcie poszukiwania kandydatów na stanowiska kierownicze!

zdjęcie - Cechy kierownika
 
Sprawowanie władzy w przedsiębiorstwie wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Kierownik czy menedżer musi posiadać więc odpowiednie predyspozycje i cechy, które pozwalają na pełnienie obowiązków.

Niestety, często zdarza się, że awansując kogoś nie bierzemy pod uwagę jego umiejętności w zarządzaniu ludźmi, a stawiamy na największy staż w firmie czy zwykłe sympatie. Oto 5 cech, o których powinniśmy pamiętać w trakcie poszukiwania kandydatów na stanowiska kierownicze!

1. Empatia. Osoba na stanowisku kierowniczym musi nie tylko wydawać polecenia, ale przede wszystkim powinna potrafić zrozumieć ludzi i umieć postawić się na ich miejscu. To główna cecha, która czyni z menedżera naprawdę dobrego lidera.

2. Opanowanie. Niejednokrotnie wyższe stanowiska wiążą się ze stresem, a sami pracownicy niższych szczebli również nie ułatwiają zadania kierownikom. Opanowany i spokojny menedżer jest na wagę złota.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

Zobacz też:

3. Stanowczość i konsekwentność. Nawet sprawując proludzką politykę firmy musimy pamiętać, że asertywność jest jedną z najważniejszych cech kierowników. W końcu zatrudniając taką osobę chcemy, by koordynowała i kontrolowała ona wszystkie zadania w zespole.

4. Rozwinięte kompetencje miękkie. Umiejętności komunikacyjne i mediacyjne pozwalają na zapewnienie płynnego przepływu informacji oraz szybkie i sprawne rozwiązywanie konfliktów. A te, jak pewnie wiemy z praktyki, występują w nawet najlepszych i najbardziej zintegrowanych zespołach pracowniczych.

5. Elastyczność. Dobry kierownik to taki, który doskonale zdaje sobie sprawę z realiów i zdarzeń, które mają miejsce w przedsiębiorstwie i potrafi się do nich dostosować. Zmieniająca się sytuacja w firmie może dotyczyć na przykład konieczności zostawania po godzinach czy zmotywowania zespołu do tymczasowej większej aktywności. Dobry lider powinien potrafić dostosować się sam oraz zaangażować w zmiany cały zespół.

Kierownik, który chce być nie tylko przełożonym, ale przede wszystkim liderem grupy, musi również posiadać fachową wiedzę, mieć cechy przywódcze i charakteryzować się charyzmą i wzbudzać autorytet. Choć z pewnością znalezienie takiej osoby nie jest łatwe, w niemal każdym przedsiębiorstwie pracują pracownicy, którzy spełniają te wymagania i mogą stać się skutecznymi liderami, którzy motywują cały zespół do pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.