Co to jest dobrostan (wellbeing) w pracy?

Przeprowadzane już od lat badania pokazują, że ponad połowa Polaków niechętnie myśli o poniedziałku i konieczności pójścia do pracy, wywołuje to często u nich sytuacje stresowe, zaś atmosfera w pracy jest bardzo niezadowalająca. To zaś rodzi wiele problemów, przede wszystkim w wykonywaniu obowiązków w pracy, ale również zdrowotnych.

7 stycznia 2019
zdjęcie - Co to jest dobrostan (wellbeing) w pracy?

Co to jest dobrostan (wellbeing) w pracy?


Przeprowadzane już od lat badania pokazują, że ponad połowa Polaków niechętnie myśli o poniedziałku i konieczności pójścia do pracy, wywołuje to często u nich sytuacje stresowe, zaś atmosfera w pracy jest bardzo niezadowalająca. To zaś rodzi wiele problemów, przede wszystkim w wykonywaniu obowiązków w pracy, ale również zdrowotnych.

Sytuacje stresowe, podwyższone zdenerwowanie i strach przed przykrymi sytuacjami, do jakich może dochodzić w miejscu pracy bardzo negatywnie wpływa na każdego pracownika. W dłuższym okresie czasu powoduje to nawet problemy zdrowotne. Po za tym negatywnie wpływa na atmosferę w pracy, relacje z pracownikami, jakość wykonywanej pracy, czy choćby nastawienie i nastój.

Na szczęście od pewnego czasu zaczęło się to znacząco zmieniać, a pracodawcy zaczęli przywiązywać nieco większą uwagę do tego, jak traktowani są ludzie w ich przedsiębiorstwach. W efekcie opracowanych zostało wiele cennych metod i podejść do zarządzania, które pomagają jeszcze lepiej zarządzać personelem w firmie, wykorzystywać zasoby, jakie wnoszą w przedsiębiorstwo jego pracownicy, a także dbają o atmosferę w firmie.

Jednym z takich własnie podejść jest wellbeing. Czym jest? Przede wszystkim takim podejściem do ludzi, jak sami chcielibyśmy być traktowani. To dbanie o dobrostan, pozytywne nastawienie, motywację i dobrą atmosferę w miejscu pracy. W tym celu coraz częściej organizowane jest szkolenie otwarte dla kierowników i właścicieli przedsiębiorstw, podczas którego nakreślana jest idea tej metody i prezentowane są wszelkie plusy, jakie to podejście bez wątpienia posiada.

Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorcy zaczynają wiele oczekiwać od takiego podejścia do pracowników i decydują się zorganizować szkolenie zamknięte dla wszystkich dyrektorów, kierowników, managerów czy liderów grup, aby wszyscy zarządzający w przedsiębiorstwie innymi osobami potrafili wprowadzić tę metodę i egzekwować ją wśród członków swojego zespołu.

Firma szkoleniowa, która oferuje tego rodzaju kursy potwierdza, że obecnie organizowanych jest coraz więcej tego rodzaju szkoleń. Wynika to bez wątpienia z faktu, że jest to niezwykle skuteczna metoda. Wszystko, co może sprawić, że pracownik w poniedziałek stawia się w pracy wypoczęty, zadowolony i gotowy na nowe wyzwania, projekty i chętny do działania ma niezwykle korzystny wpływ na całą firmę, a więc i na przyszłość firmy. Przedsiębiorcy starają się zadbać o swoją firmę, dlatego też musza dbać przede wszystkim o ludzi, których zatrudniają, a którzy to przedsiębiorstwo tworzą.

Wellbeing wydaje się być cudowną metodą, która skutecznie zmotywuje ludzi, zachęci do efektywnego wywiązywania się z powierzanych obowiązków i zadań, jak również tworzenia dobrej atmosfery w firmie. Jeśli przy okazji zorganizowane zostaną także inne szkolenia biznesowe, jak choćby z zarządzania czasem czy stresem, pracownicy zdobędą szereg umiejętności i wiedzę, którą będą mogli wykorzystywać na co dzień, aby jeszcze lepiej pracować i tworzyć kulturę organizacji.

Wydaje się, że wellbeing stanowi przyszłość szkoleń biznesowych. Każdy pracownik powinien dowiedzieć się, w jaki sposób czerpać radość i satysfakcje ze swojej pracy, jak odnaleźć jej sens, jak osiągać korzyści finansowe na wystarczającym poziomie, a także w jaki sposób dbać o relacje ze współpracownikami, klientami i przełożonymi, by oparte one były na szacunku, współpracy i życzliwości.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Podstawą efektywnej pracy zespołu jest skuteczna komunikacja. Poznaj zasady i narzędzia ułatwiające komunikację. Odważniej i efektywniej buduj relacje biznesowe. Zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniach: komunikacja w biznesie szkolenie, szkolenie z asertywności, team building.

Pamiętajmy także, że metoda zakładająca dobrostan każdego pracownika odnosi się również do poczucia przynależności wszystkich pracowników. Jeśli pracownicy czują się częścią przedsiębiorstwa, wiedzą że je współtworzą i jak bardzo są ważni, bez wątpienia będą osiągali znacznie większą satysfakcję i radość ze swojej pracy.

Każdy pracownik zasługuje na to, by czuć się szczęśliwym i spełnionym w pracy. Bez względu na to, jakie piastuje stanowisko, jakiej jest narodowości, w jakim wieku, jakiej płci czy jakie posiada wykształcenie, każdy zasługuje na szacunek, życzliwość i poczucie, że jest się ważnym elementem całej machiny, którą jest przedsiębiorstwo.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.