Co to jest dobrostan (wellbeing) w pracy?
Przeprowadzane już od lat badania pokazują, że ponad połowa Polaków niechętnie myśli o poniedziałku i konieczności pójścia do pracy, wywołuje to często u nich sytuacje stresowe, zaś atmosfera w pracy jest bardzo niezadowalająca. To zaś rodzi wiele problemów, przede wszystkim w wykonywaniu obowiązków w pracy, ale również zdrowotnych.
Sytuacje stresowe, podwyższone zdenerwowanie i strach przed przykrymi sytuacjami, do jakich może dochodzić w miejscu pracy bardzo negatywnie wpływa na każdego pracownika. W dłuższym okresie czasu powoduje to nawet problemy zdrowotne. Po za tym negatywnie wpływa na atmosferę w pracy, relacje z pracownikami, jakość wykonywanej pracy, czy choćby nastawienie i nastój.
Na szczęście od pewnego czasu zaczęło się to znacząco zmieniać, a pracodawcy zaczęli przywiązywać nieco większą uwagę do tego, jak traktowani są ludzie w ich przedsiębiorstwach. W efekcie opracowanych zostało wiele cennych metod i podejść do zarządzania, które pomagają jeszcze lepiej zarządzać personelem w firmie, wykorzystywać zasoby, jakie wnoszą w przedsiębiorstwo jego pracownicy, a także dbają o atmosferę w firmie.
Jednym z takich własnie podejść jest wellbeing. Czym jest? Przede wszystkim takim podejściem do ludzi, jak sami chcielibyśmy być traktowani. To dbanie o dobrostan, pozytywne nastawienie, motywację i dobrą atmosferę w miejscu pracy. W tym celu coraz częściej organizowane jest szkolenie otwarte dla kierowników i właścicieli przedsiębiorstw, podczas którego nakreślana jest idea tej metody i prezentowane są wszelkie plusy, jakie to podejście bez wątpienia posiada.
Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorcy zaczynają wiele oczekiwać od takiego podejścia do pracowników i decydują się zorganizować szkolenie zamknięte dla wszystkich dyrektorów, kierowników, managerów czy liderów grup, aby wszyscy zarządzający w przedsiębiorstwie innymi osobami potrafili wprowadzić tę metodę i egzekwować ją wśród członków swojego zespołu.
Firma szkoleniowa, która oferuje tego rodzaju kursy potwierdza, że obecnie organizowanych jest coraz więcej tego rodzaju szkoleń. Wynika to bez wątpienia z faktu, że jest to niezwykle skuteczna metoda. Wszystko, co może sprawić, że pracownik w poniedziałek stawia się w pracy wypoczęty, zadowolony i gotowy na nowe wyzwania, projekty i chętny do działania ma niezwykle korzystny wpływ na całą firmę, a więc i na przyszłość firmy. Przedsiębiorcy starają się zadbać o swoją firmę, dlatego też musza dbać przede wszystkim o ludzi, których zatrudniają, a którzy to przedsiębiorstwo tworzą.
Wellbeing wydaje się być cudowną metodą, która skutecznie zmotywuje ludzi, zachęci do efektywnego wywiązywania się z powierzanych obowiązków i zadań, jak również tworzenia dobrej atmosfery w firmie. Jeśli przy okazji zorganizowane zostaną także inne szkolenia biznesowe, jak choćby z zarządzania czasem czy stresem, pracownicy zdobędą szereg umiejętności i wiedzę, którą będą mogli wykorzystywać na co dzień, aby jeszcze lepiej pracować i tworzyć kulturę organizacji.
Wydaje się, że wellbeing stanowi przyszłość szkoleń biznesowych. Każdy pracownik powinien dowiedzieć się, w jaki sposób czerpać radość i satysfakcje ze swojej pracy, jak odnaleźć jej sens, jak osiągać korzyści finansowe na wystarczającym poziomie, a także w jaki sposób dbać o relacje ze współpracownikami, klientami i przełożonymi, by oparte one były na szacunku, współpracy i życzliwości.
Pamiętajmy także, że metoda zakładająca dobrostan każdego pracownika odnosi się również do poczucia przynależności wszystkich pracowników. Jeśli pracownicy czują się częścią przedsiębiorstwa, wiedzą że je współtworzą i jak bardzo są ważni, bez wątpienia będą osiągali znacznie większą satysfakcję i radość ze swojej pracy.
Każdy pracownik zasługuje na to, by czuć się szczęśliwym i spełnionym w pracy. Bez względu na to, jakie piastuje stanowisko, jakiej jest narodowości, w jakim wieku, jakiej płci czy jakie posiada wykształcenie, każdy zasługuje na szacunek, życzliwość i poczucie, że jest się ważnym elementem całej machiny, którą jest przedsiębiorstwo.