Delegowanie zadań – jak je wykonać właściwie?

Skuteczny i efektywny menedżer powinien bardzo dobrze opanować delegowanie zadań. Opanowanie tego właśnie narzędzia jest niezwykle istotne, gdyż niezbyt umiejętne zarządzanie nim może prowadzić nie tylko do problemów z wykonywaniem poszczególnych zadań, ale także być przyczyną spadku efektywności zespołu podczas wykonywania innych.

Gamma - Delegowanie zadań - jak je wykonać właściwie?

  Skuteczny i efektywny menedżer powinien bardzo dobrze opanować delegowanie zadań. Opanowanie tego właśnie narzędzia jest niezwykle istotne, gdyż niezbyt umiejętne zarządzanie nim może prowadzić nie tylko do problemów z wykonywaniem poszczególnych zadań, ale także być przyczyną spadku efektywności zespołu podczas wykonywania innych.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

  Jak dobrze podzielić obowiązki?

  Odpowiedni podział obowiązków to z pewnością jedna z ważniejszych kwestii w delegowaniu zadań. W ten sposób następuje pewien podział odpowiedzialności za wykonanie obowiązków z pracownikami. To jest istotne także jak mowa o tym, aby pracownicy nie czekali, aż decyzje zostaną podjęte przez menadżera, tylko poszukiwali sami sposobów na rozwiązanie wielu sytuacji. Istotą tego, aby delegować zadania jak najlepiej jest między innymi to, aby odpowiednio dobierać osoby do ich wykonania. Umiejętności, predyspozycje jak również doświadczenie są tutaj bardzo istotne, dlatego też menadżer powinien dobrze znać możliwości swoich pracowników.

  Czas - czynnik istotny

  Przy delegowaniu zadań nie można zapominać o czasie na ich wykonanie. Menadżer powinien określać pracownikom terminy nieco wcześniejsze, niż te których sam ma dotrzymać. Pozostawienie swoistej „furtki” czasowej pozwala na poprawienie pewnych niedociągnięć bez stresów. Jak chodzi o czas, w przypadku delegowania zadań ważne jest też to, aby były one przekazywane pracownikom do realizacji jak najszybciej. Bywa, że menadżer czeka z przekazaniem zadania na ostatnie ustalenia lub też chce samodzielnie znaleźć rozwiązanie, co jednak jest myśleniem błędnym, gdyż przede wszystkim zabiera czas.

  Motywacja pracownika

  Odpowiednia motywacja pracowników jest niezwykle istotna w procesie delegowania zadań. Im większe zaangażowanie pracownika w dane zadanie, tym większa jest jego motywacja do jego właściwego wykonania. Błędne założenia menadżera iż tylko on jest w stanie poradzić sobie z konkretnym zadaniem sprawia, że pracownicy czekają na wydawania im poleceń, natomiast nie są odpowiednio zaangażowani i zmotywowani, aby samodzielnie pracować nad zadaniem.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.