Jak wypracować autorytet osobisty?

Autorytet osobisty to rodzaj poważania przez pracowników, który pochodzi nie z przynależnej do kierownika lub właściciela firmy władzy, a z powodu charyzmy i osobistych walorów. Nie każdy menedżer posiada odpowiednie cechy, by móc cieszyć się tego rodzaju autorytetem, jednak nasze działania wpływają w dużej mierze na sposób, w jaki odbierają nas pracownicy.

Gamma - Jak wypracować autorytet osobisty?


Jak wypracować autorytet osobisty?

Autorytet osobisty to rodzaj poważania przez pracowników, który pochodzi nie z przynależnej do kierownika lub właściciela firmy władzy, a z powodu charyzmy i osobistych walorów.

Nie każdy menedżer posiada odpowiednie cechy, by móc cieszyć się tego rodzaju autorytetem, jednak nasze działania wpływają w dużej mierze na sposób, w jaki odbierają nas pracownicy.

Oto siedem punktów, które pomogą w uzyskaniu autorytetu osobistego!

  1. Zdobywaj wiedzę.

    Każdy pracownik chce mieć pewność, że może zwrócić się do swojego menedżera z problemem, którego rozwiązanie wymaga wiedzy i doświadczenia. Eksperci w danej dziedzinie są szczególnie szanowani, szczególnie, jeśli ich wiedza nie jest powszechnie dostępna.

  2. Szanuj ludzi.

    To, w jaki sposób zachowujemy się w stosunku do innych, zawsze do nas wraca. Szanuj i doceniaj swoich pracowników, dzięki czemu oni nie będą podważać Twojego autorytetu.

  3. Pozwól na ponoszenie odpowiedzialności.

    Wielu menedżerów wychodzi z błędnego przekonania, że jego pracownicy nie mają odpowiednich kompetencji i umiejętności do realizacji coraz trudniejszych zadań. Niektórzy obawiają się również, że ponoszenie odpowiedzialności wiąże się z rozwojem pracowników, który może zagrozić autorytetowi. Nic bardziej mylnego! Menedżer, który pozwala się rozwijać pracownikom jest zdecydowanie bardziej doceniany.

  4. Bądź przykładem.

    Ucz się, zdobywaj wiedzę, pokazuj, że ciągły rozwój to konieczność. Przykładem może być uczęszczanie na kursy i szkolenia, które wzmacniają poszczególne umiejętności i kompetencje.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zobacz nasze najciekawsze szkolenia dla sprzedawców: Zobacz również dział: menedżer sprzedaży szkolenie



  5. Integruj.

    Menedżer, który potrafi zjednoczyć całą grupę ludzi to osoba zdecydowanie bardziej doceniana.

  6. Bierz stronę pracowników.

    Zdarza się, że w organizacji może dojść do konfliktów na przełomie różnych szczebli pracowniczych lub odmiennych działów. Powinieneś brać stronę pracowników, którzy poczują, że mają w Tobie oparcie.

  7. Rozmawiaj.

    Być może któryś z Twoich pracowników zawalił projekt ze względu na wyjątkowo trudną sytuację rodzinną albo problemy zdrowotne. Nie dowiesz się tego, jeśli będziesz jedynie oceniał efekty pracy. Powinieneś mieć kompleksowy kontakt z podwładnymi, dzięki któremu zdobędziesz ich zaufanie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza