Jak wypracować autorytet osobisty?

Autorytet osobisty to rodzaj poważania przez pracowników, który pochodzi nie z przynależnej do kierownika lub właściciela firmy władzy, a z powodu charyzmy i osobistych walorów. Nie każdy menedżer posiada odpowiednie cechy, by móc cieszyć się tego rodzaju autorytetem, jednak nasze działania wpływają w dużej mierze na sposób, w jaki odbierają nas pracownicy.

7 lutego 2019
zdjęcie - Jak wypracować autorytet osobisty?

Jak wypracować autorytet osobisty?

Autorytet osobisty to rodzaj poważania przez pracowników, który pochodzi nie z przynależnej do kierownika lub właściciela firmy władzy, a z powodu charyzmy i osobistych walorów.

Nie każdy menedżer posiada odpowiednie cechy, by móc cieszyć się tego rodzaju autorytetem, jednak nasze działania wpływają w dużej mierze na sposób, w jaki odbierają nas pracownicy.

Oto siedem punktów, które pomogą w uzyskaniu autorytetu osobistego!

 1. Zdobywaj wiedzę.

  Każdy pracownik chce mieć pewność, że może zwrócić się do swojego menedżera z problemem, którego rozwiązanie wymaga wiedzy i doświadczenia. Eksperci w danej dziedzinie są szczególnie szanowani, szczególnie, jeśli ich wiedza nie jest powszechnie dostępna.

 2. Szanuj ludzi.

  To, w jaki sposób zachowujemy się w stosunku do innych, zawsze do nas wraca. Szanuj i doceniaj swoich pracowników, dzięki czemu oni nie będą podważać Twojego autorytetu.

 3. Pozwól na ponoszenie odpowiedzialności.

  Wielu menedżerów wychodzi z błędnego przekonania, że jego pracownicy nie mają odpowiednich kompetencji i umiejętności do realizacji coraz trudniejszych zadań. Niektórzy obawiają się również, że ponoszenie odpowiedzialności wiąże się z rozwojem pracowników, który może zagrozić autorytetowi. Nic bardziej mylnego! Menedżer, który pozwala się rozwijać pracownikom jest zdecydowanie bardziej doceniany.

 4. Bądź przykładem.

  Ucz się, zdobywaj wiedzę, pokazuj, że ciągły rozwój to konieczność. Przykładem może być uczęszczanie na kursy i szkolenia, które wzmacniają poszczególne umiejętności i kompetencje.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zobacz nasze najciekawsze szkolenia dla sprzedawców: 5. Integruj.

  Menedżer, który potrafi zjednoczyć całą grupę ludzi to osoba zdecydowanie bardziej doceniana.

 6. Bierz stronę pracowników.

  Zdarza się, że w organizacji może dojść do konfliktów na przełomie różnych szczebli pracowniczych lub odmiennych działów. Powinieneś brać stronę pracowników, którzy poczują, że mają w Tobie oparcie.

 7. Rozmawiaj.

  Być może któryś z Twoich pracowników zawalił projekt ze względu na wyjątkowo trudną sytuację rodzinną albo problemy zdrowotne. Nie dowiesz się tego, jeśli będziesz jedynie oceniał efekty pracy. Powinieneś mieć kompleksowy kontakt z podwładnymi, dzięki któremu zdobędziesz ich zaufanie.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.