Metodologia zarządzania projektami
Tradycyjne, czy inaczej zwane kaskadowym podejście do zarządzania projektem, jeszcze do niedawna tak popularne, sprawdzało się jednak jedynie w przypadku tych projektów, które prowadzone były w warunkach dużej przewidywalności, stabilności oraz dużej świadomości każdego klienta, co do własnych oczekiwań. Oczywiście tradycyjny model zarządzania projektami miał też dość dużo zalet, nie bez przyczyny bowiem w odpowiednim czasie cieszył się on tak dużą popularnością.
Za te największe atuty tradycyjnego modelu zarządzania projektami przede wszystkim uznać można:
- bardzo duży nacisk na precyzyjne ustalenie celów realizacji danego projektu,
- dużą kontrolę nad działaniami projektowymi,
- dokumentację charakteryzującą się jasnością, dostępnością oraz aktualnością
W związku z tym, że w zarządzaniu projektami w wielu przypadkach tradycyjna koncepcja okazywała się być nieskuteczna, rozpoczęto poszukiwania innych rozwiązań, które wykazywałyby się równie duża skutecznością. Jedną z takich nowych metodologii zarządzania projektami jest APM, czyli Agile Project Management, o którym wiedzę zapewni nam agile project management szkolenie.
Większość funkcjonujących założeń i metodyk w tym przypadku powstało w 2001 roku (co oczywiście nie oznacza, że przez te wszystkie lata nie poddawane były one mniejszym bądź większym modyfikacjom). APM w przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia do zarządzania projektami, pozwala na ich realizację nawet w warunkach znaczniej niepewności.
W 2001 roku poza opracowaniem założeń i ustaleń podpisana również została deklaracja, w której założono, że najważniejsze kwestie we wszystkich pracach związanych z realizacją danego projektu to:
- przekładanie ludzi i interakcji ponad procesy i narzędzia,
- tworzenie działającego oprogramowania ponad obszerną dokumentację,
- współpraca z klientem która czasem, gdy sytuacja tego wymaga może nawet przekraczać formalne ustalenia,
- szybkie reagowanie na pojawiające się pozaplanowe zmiany.
Choć APM tworzone zostało jako rozwiązane służące do osiągnięcia efektywności wszystkich działań podejmowanych w zakresie projektowania oprogramowania, to jednak warto mieć świadomość, że nie ma przeciwwskazań ku temu, aby zasady i działania charakterystyczne dla APM stosowane były także w innych obszarach. Warto dlatego wybrać się również na szkolenie scrum.
Według specjalistów bazujących w swojej pracy przede wszystkim na wykorzystaniu APM, każdy projekt, zanim jeszcze trafi do ostatecznej realizacji, zostaje rozbity na małe części, które zarządzane są przez poszczególne jednostki.
Agile foundation czy warto w to inwestować?
Jeśli chodzi o korzyści jakie może zyskać przedsiębiorstwo, które w swoim zarządzaniu projektami bazuje głownie na APM?
Głównymi atutami agile szkolenia są przede wszystkim takie kwestie jak:
- szybkość uzyskiwanych rozwiązań, poprzez nastawienie się na stałe uzyskiwanie nawet niewielkich rezultatów, pojawiających się jednak w stosunkowo krótkich okresach czasu;
- duża plastyczność, która choć teoretycznie wpisana jest w naturę projektu, to jednak niestety nie przy zastosowaniu wszystkich metod zarządzania projektami może się pojawiać.
W przypadku APM plastyczność odnosi nie nie tylko do tworzenia rozwiązań, ale również do wprowadzania usprawnień (które są zgodne z wytycznymi klienta); - efektywne zarządzanie ryzykiem;
- doskonała kontrola kosztów, możliwa do przeprowadzenia na każdym etapie realizowania projektu;
- wysoka jakość, która uzyskiwana jest między innymi przez stałe połączenie produkowania i testowania;
- transparentność opierająca się na bliskim kontakcie z klientem, aby w razie takiej potrzeby każda modyfikacja mogła być z nim odpowiednio szybko przedyskutowana.
W przypadku APM każdy projekt realizowany jest w oparciu o cztery kroki. Krok pierwszy to planowanie. Na tym etapie dość jeszcze szeroki zespół projektowy ustala, w jaki sposób dany projekt ma zostać zrealizowany. Krok drugi to wykonanie, czyli rozpoczęcie realizacji poszczególnych zadań zmierzających do satysfakcjonującego ukończenia danego projektu. Krok trzeci natomiast oparty jest na przeglądzie dotychczasowych osiągnięć związanych z realizacją projektu, a ostatni krok, czyli krok czwarty to ewentualne działania zmierzające do skorygowania pewnych projektowych niedoskonałości.