Savoir vivre- życzenia imieninowe dla szefa.

Imieniny jest to stary zwyczaj świątecznego obchodzenia dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Takie świętowanie jest bardzo popularne nie tylko w Polsce ale także w takich krajach jak: Bułgaria, Grecja, Szwecja, Czechy, Węgry, Łotwa, Szwecji.

zdjęcie - (the_title())


  Imieniny jest to stary zwyczaj świątecznego obchodzenia dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Takie świętowanie jest bardzo popularne nie tylko w Polsce ale także w takich krajach jak: Bułgaria, Grecja, Szwecja, Czechy, Węgry, Łotwa, Szwecji.

  Ciekawostką jest, że w Polsce niektóre regiony odłamały się od świętowania imienin. Do tych regionów należą: Górny Śląsk i Kaszuby. W pozostałej części Polski wszędzie obchodzone są imieniny.

  Człowiek obraca się w swoim życiu wokół różnych towarzystw i społeczeństw. Jest członkiem rodziny, pracownikiem, sąsiadem czasami udziela się społecznie. Dlatego tak wiele ról wymaga od człowieka pewnych zachować. Zatem nawet życzenia imieninowe inaczej będziemy składać rodzicom a inaczej już szefowi.

  Co wypada mówić, gdy składamy życzenia imieninowe szefowi a czego raczej unikać? O tym powie nam zawodowy savoir vivre.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

  Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.

  Tak jak każdy człowiek jest inny tak też każdy szef jest inny. Zatem nie ma złotej reguły, która będzie mówiła co można a co raczej nie wypada. Jednak aby nie strzelić podstawowej gafy, wystarczy się zorientować czy nasz szef obchodzi swoje imieniny.

  To, że niektórym regionom przypisywane jest obchodzenie czy nieobchodzenie imienin, nie oznacza, że każdy człowiek, który mieszka w danym regionie dostosowuje się do tego. Zatem jeśli dowiemy się, że nasz szef nie obchodzi imienin to mamy problem z głowy. Jeśli natomiast wprost przeciwnie, obchodzi, to musimy podejść do tematu profesjonalnie.

  Nie dopuszczalne są takie formy składania życzeń imieninowych jak: SMS-y czy wpisy na portalach społecznościowych. Chyba, że obojętne nam jest to, czy szef nas lubi czy nie. Ponadto złożenie osobiście życzeń szefowi może sprawić, że zyskamy w jego oczach. Zatem polecana forma składania życzeń imieninowych to forma osobistego składania życzeń. Jeśli w żaden sposób nie mamy możliwości zrobienia tego osobiście, wówczas można to zrobić telefonicznie. Zawsze będzie to lepsza forma niż wysłanie zwykłego SMS-a.

  Przy samej formie życzeń, jaką będziemy układali, należy okazać maksymalny szacunek. Zbytnie spoufalanie się czy żartowanie w sposób nietaktowny jest niewskazany. Dlatego należy najpierw dobrze przemyśleć to, co będziemy mówić gdy będziemy składać osobiście życzenia imieninowe szefowi.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

  Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

  Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

  Musimy pamiętać że przy składaniu życzeń w firmie obowiązuje zasada równorzędności stanowisk. Szczególnie ma to duże znaczenie w urzędach czy wielkich firmach korporacyjnych. Zatem Prezesowi firmy życzenia składa Prezes czy kierownik, który będzie reprezentował cały zespół. Także w oficjalnych życzeniach należy unikać wszelkich poufałości czy familiarności.

  Jeśli decydujemy się na wręczenie prezentu przy składaniu życzeń, wówczas musi on być taktowny. Zbytnie żartowanie nie na poziomie jest w takiej sytuacji nie wskazane, nawet z okazji imienin szefa. Zawsze trzeba pamiętać, że jest to jednak szef.

  Przy wyborze prezentu dla szefa należy pamiętać należy kierować się zainteresowaniami szefa. W niektórych firmach nie ma zwyczaju wręczania prezentów ani przełożonym ani pracownikom. Dlatego zanim postanowimy wręczyć prezent szefowi dobrze jest zapoznać się z zwyczajami panującymi w firmie. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup prezentu to decydującym szczegółem przy jego wyborze będzie także płeć szefa.

  Inne prezenty kupuje się szefowi - kobiecie a inne szefowi - mężczyźnie. Kobiecie szefowi można kupić coś ze srebrnej biżuterii, szal jedwabny lub rzecz którą wiemy że kolekcjonuje. Osobie ceniącej życie rodzinne możemy podarować efektowną ramkę na zdjęcie lub jakiś przedmiot do wystroju domu, np. wazon.

  Natomiast mężczyźnie przełożonemu możemy ofiarować CD z muzyką klasyczną lub każdą inną jeśli wiemy jaki rodzaj muzyki lubi. Powróciła też moda na wieczne pióra, jeśli dla szefa ważna jest praca można pomyśleć o efektownym przedmiocie na biurko.

  Nie zapominajmy o prezentach dla gości w firmie, te powinny mieć już bardziej profesjonalny charakter, a także związek z Polską, naszą kulturą i tradycją.

  Wróćmy jednak do formy składania życzeń. Jakich wyrażeń trzeba unikać z powodu ich niestosowności?

  Przy składaniu życzeń imieninowych szefowi należy unikać takich wyrażeń jak: życzę dużo pieniędzy, lepszych pracowników, więcej cierpliwości i ogólnie takich zwrotów, które mogłyby kierować odbiorcę (czyli w tym przypadku naszego szefa) do spostrzeżeń tego typu, że nasuwamy mu dygresję z negatywną oceną o jego byciu szefem. To mogłoby nie tylko sprawić mu przykrość ale także wpłynąć na naszą ocenę w oczach szefa. Nawet jeśli powiemy to niechcący.

  Podsumowując należy przemyśleć zwroty, który chcemy wypowiedzieć przy szefie z okazji jego imienin, ponieważ niektóre słowa mogłyby sprawić, że zostaniemy odebrani jako nietaktowni i bez wyczucia. Dlatego jeśli chcemy być odebrani jako pracownik z taktem oraz umiejący się zachować stosowanie do danej sytuacji to warto przemyśleć a nawet przećwiczyć wcześniej tekst, który zechcemy wypowiedzieć konkretnie do naszego szefa.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

  Zobacz:

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.