70/20/10 – metoda zawodowego rozwoju

70/20/10 to metoda zawodowego rozwoju, która zakłada, że takie formy kształcenia jak szkolenia czy kursy, powinny być uzupełnione informacjami zdobywanymi w codziennej, zawodowej praktyce.

7 stycznia 2020
zdjęcie - 70/20/10 – metoda zawodowego rozwoju


70/20/10 – metoda zawodowego rozwoju

Rozwój zawodowy na pierwszym miejscu

Każda firma chce mieć kompetentnych pracowników. Gotowych nie tylko do wypełniania rutynowych obowiązków, ale też chętnie podejmujących się nowych wyzwań, a także wychodzących z własną inicjatywą. Rozwój, nauka, poszerzanie zakresu wiedzy – to słowa- symbole w pracy. Komu wystarcza tylko to, co już wie, ten nie stoi w miejscu, ten się cofa.

Z drugiej strony pracownicy również chcą się rozwijać. W każdym badaniu oczekiwań pracownika wobec firmy hasło „rozwój zawodowy” zajmuje miejsce przynajmniej w pierwszej piątce. To zrozumiałe, wzrost zawodowych kompetencji to szansa na awans, podwyżkę i udaną karierę zawodową.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wykorzystaj najlepiej jeden z podstawowych zasobów w firmie, którym jest czas. Dowiedz się jak zarządzać swoim czasem tak by pracować efektywnie, a jednocześnie minimalizować wydatkowanie energii. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń otwartych z zakresu efektywności osobistej:

Jak widać oczekiwania obu stron - pracodawcy i pracobiorcy - są tu zbieżne. I firmy swoim pracownikom oferuje częste szkolenia i kursy, ba czasem nawet dorzucają się do studiów podyplomowych. A pracownicy chętnie z tego korzystają. Jednak dobre chęci obu stron nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty. Zdobyta na kursach cenna wiedza okazuje się często zupełnie niewykorzystana w pracy.

Jeśli chce się maksymalnie wykorzystać wiadomości uzyskane podczas szkoleń, należy je połączyć z działaniem, gdyż pracownik pogłębia wiedzę poprzez praktykę. To właśnie założenia metody 70/20/10.

Model 70:20:10 - na czym polega?

W 1996 roku w książce „The Career Architect Development Planner” Michael M. Lombardo i Robert W. Eichinger pierwszy raz opowiedzieli o metodzie 70/20/10. Celem ich badań była maksymalizacja efektywności rozwoju zawodowego.

Badacze doszli do wniosku, że są trzy główne źródła wiedzy, z których mogą czerpać pracownicy, w celu rozwoju zawodowego. A liczby 70/20/10 procentowo pokazują ich znaczenie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.


Zobacz nasze szkolenia HR.

70/20/10 oznacza:

70% wiedzy zdobywa się w pracy, poprzez praktykę, działania, wykonywanie zawodowych obowiązków i mierzenie się z wyzwaniami podsuwanymi przez przełożonych.

20% wiedzy pochodzi z informacji zwrotnej ( feedbacku) od przełożonych i współpracowników

10% wiedzy pracownik zdobywa dzięki kursom i szkoleniom.

70% - przykłady:

 • podejmowanie nowych działań w ramach pracy
 • wypełnianie obowiązków za nieobecnego w pracy kolegę lub koleżankę
 • wyciąganie wniosków z popełnionych błędów
 • nadzorowanie lub udział w realizacji projektu zawodowego
 • spotkania biznesowe, prezentacje
 • współpraca z innymi działami lub filiami firmy
 • zarządzanie pracą innych
 • spotkania z klientami lub podwykonawcami
 • dostosowanie się do standardów typu ISO
 • współpraca z zewnętrznymi ekspertami
 • udział w akcjach społecznych.

20% - przykłady:

 • przyjmowanie rad, opinii od kolegów i koleżanek z pracy
 • wymiana wiedzy i poglądów z innymi pracownikami
 • feedback od menadżera
 • informacja z oceny rocznej pracownika
 • wysłuchanie uwag klienta.

10% - przykłady:

 • kursy, warsztaty
 • e-learning
 • certyfikaty
 • specjalistyczne książki i artykuły z prasy branżowej
 • studia podyplomowe, studia zaoczne.

70/20/10 oznacza, że połączenie tych trzech czynników ( praktyka, feedback, szkolenia) może przyczynić się do rozwoju zawodowych kompetencji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Od teorii do działania

Metoda 70/20/10 świetnie koresponduje z XXI -wiecznym duchem czasu. Wyróżnia go niezwykła dynamika, ale również zmiana – to co wczoraj było podstawowym narzędziem pracy, dzisiaj już wypadło z obiegu. Wiedza, narzędzia pracy, znajomość procedur czy schematów to wszystko jest w stanie ciągłej zmiany.

Dlatego, tak duży nacisk kładzie się na uczenie poprzez praktykę, „tu i teraz”. Bez tego, nawet najlepiej przygotowane szkolenie nie osiągnie zamierzonego efektu.

Przyczyny:

 • rozwój nowych technologii i ich gigantyczny wpływ na środowisko pracy
 • dynamicznie rosnąca ilość informacji, którą pracownik musi przyswoić
 • większość wiedzy, z której korzysta się w pracy jest niesformalizowana
 • rozwój Internetu sprawia, że właściwie cała wiedza jest na wyciągnięcie ręki.

Dzisiaj niemożliwe jest przyswojenie sobie całej dostępnej wiedzy. Hasło brzmi: nieważne ile wiesz, ważne, czy potrafisz szybko znaleźć potrzebne informacje. I czy potrafisz zastosować je w działaniu. Dlatego tak ważna jest praktyka w podnoszeniu zawodowych kompetencji.

Coraz więcej firm zaczyna dbać o rozwój pracownika posiłkując się metodą 70/20/10. Tu bardzo dużą role do odegrania ma kadra zarządzająca i menadżerowie. To oni powinni zadbać o właściwy rozwój pracownika. Tak kierować jego pracą, aby wykorzystać jego potencjał, a jednocześnie stale poszerzać jego kompetencje.

Co powinien zapewnić pracownikowi menadżer?

Narzędzia
Laptop (komputer), tablet, smartfon, mail, Internet, komunikatory internetowe – to powinno znajdować się na wyposażeniu pracownika. Dzięki tym narzędziom jest on w stanie zdobywać informacje, poszerzać wiedzę, dzielić się nią ze współpracownikami, zgodnie z założeniami techniki 70/20/10. Oprócz tego, pracownik będzie mógł otrzymywać pomoc przy realizacji zawodowych projektów, a także zasięgać rady ekspertów.

Praktyka
Doświadczony menadżer powinien stawiać przed podwładnym nowe wyzwania. To z pewnością poszerzy zakres jego kompetencji, pozwoli się wykazać, utrwalić zdobyte na szkoleniach informacje i zdobyć potrzebne doświadczenie. Nowe wyzwania to rozwój. Jednocześnie w ten sposób uniknie się rutyny, a w skrajnych przypadkach wypalenia zawodowego.

Jak powinien działać menadżer, żeby skutecznie stosować zasady 70/20/10?

Menadżer, chcąc podnosić poziom wiedzy i zawodowej sprawności pracowników powinien:

 • doceniać ( i dawać temu wyraz) starania pracownika odnośnie podnoszenia swoich kompetencji
 • ewentualne błędy traktować jako okazję do nauki
 • systematycznie udzielać wyczerpującej informacji zwrotnej
 • nakłaniać pracowników z długi stażem do dzielenia się z innymi doświadczeniem i wiedzą
 • nowo zatrudnionemu pracowników przydzielić opiekuna/mentora – doświadczonego pracownika, który pokaże niuanse pracy w przedsiębiorstwie
 • wysyłać pracownika na odpowiednie, pasujące do profilu jego obowiązków, szkolenia i kursy
 • wymagać dzielenia się przez pracownika wiedzą zdobytą na szkoleniach z kolegami i koleżankami z zespołu.

Zalety metody 70/20/10

Lepiej sprofilowane szkolenia
Metoda 70/20/10 zaleca, żeby szkolenia i kursy, na które wysyłany jest pracownik były dobrze zsynchronizowane z jego obowiązkami zawodowymi. Tak, żeby zdobyta teoretyczna wiedza mogła być potem pogłębiona przez praktykę.

Praca zespołowa
Model 70/20/10 mówi o feedbacku. To poprawia relacje w pracy.

Niwelowanie słabości szkoleń

Szkolenia mają swoje wady:

 • szkolenia odbywają się często w licznej grupie, co utrudnia odpowiednie przyswojenie wiedzy,
 • wybierane są modne tematy szkoleń, a nie te, które są potrzebne pracownikowi.

Metoda 70/20/10 zwraca uwagę na te słabości. I stara się je niwelować wskazując na praktykę i rolę informacji zwrotnej jako elementy niezbędne przy zdobywaniu wiedzy.

Wady metody 70/20/10

Brak dobrych relacji -brak skuteczności
Metoda 70-20-10 będzie skuteczna, gdy w firmie panują dobre relacje. Gdy ich brakuje, technika 70/20/10 jest bezużyteczna.

Redukcja szkoleń
Zbyt gorliwi wyznawcy techniki 70/20/10 chętnie redukują ilość firmowych szkoleń. Jednak nie w tym rzecz. Redukcja szkoleń niedobrze wpływa na pracownicze morale, gdyż:

 • szkolenia integrują zespół, co wpływa na pozytywne relacje i zwiększa efektywność komunikacji
 • bez szkoleń trudno nawiązać nowe, inspirujące kontakty lub poznać znane już osoby od innej strony
 • szkoleniu poza miejscem pracy towarzyszy oderwanie się od codziennych obowiązków i relaks, a to pozytywnie wpływa na chęć nauki i rozwoju.

Brak szkoleń może zostać odebrane przez pracowników negatywnie. Mogą pojawić następujące, niepożądane wnioski:

 • firma nie troszczy się o pracowników
 • sytuacja finansowa firmy jest na tyle niedobra, że nie stać ją na szkolenia.

Podsumowanie

70/20/10 to technika kształcenia, która znakomicie charakteryzuje dzisiejsze czasy. Teraz w poszerzeniu wiedzy, oprócz szkoleń,  liczy się również praktyka, wymiana informacji i gra zespołowa.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.