Źródłem bierności i braku zaangażowania pracowników w swoją pracę nie zawsze są błędy przełożonych. Prezentyzm, czyli sytuacja, w której pracownik co prawda jest obecny ciałem w pracy, ale duchem jest poza nią, ma swoje przyczyny w problemach zdrowotnych lub osobistych pracownika.
Firmy mogą wspierać pracowników w samodzielnym rozwiązywaniu tych problemów poprzez tworzenie programów zrównoważonego rozwoju oraz programów corporate wellness.
Szybkie poddawanie się w sytuacji problemów występujących w pracy
Przyczyny biernej obecności leżą poza miejscem pracy. Jak zatem może reagować firma w obliczu tych problemów?
Program zrównoważonego rozwoju pracowników
Problemy w firmie nie zawsze mają swoje źródło w firmie, lecz często w domu lub w rodzinie pracowników. Problemy emocjonalne, które pracownicy przenoszą do pracy z domu, wpływają na efektywność i atmosferę pracy. Te dwie sfery wzajemnie się przenikają. Świadomość tego problemu w wielu firmach jest coraz większa.
Prezes zarządu dużej polskiej spółki energetycznej podczas warsztatów poświęconych temu zagadnieniu powiedział: „Nasi pracownicy przychodzą często w poniedziałek do pracy obciążeni problemami rodzinnymi z weekendu. Paradoksalnie przychodzą do pracy odpocząć od problemów z domu, bo tam nie dają sobie rady.
Póki co firma nie potrafi im pomóc w tych problemach. Żaden szef nie jest, nie będzie i nie powinien być terapeutą. Lecz otwarte pozostaje pytanie, czy pracodawca, firma może coś z tym zrobić i czy w dobrze pojętym własnym interesie firma nie powinna zająć się tym obszarem. Firmy wydają dużo pieniędzy na różne szkolenia, więc dlaczego by nie zainwestować pieniędzy w szkolenia, które wesprą pracowników w tego typu problemach – jak dobrze żyć i funkcjonować po pracy”.
Z kolei członek rady nadzorczej dużego banku zadaje retoryczne pytanie: „Dlaczego menedżerowie, którzy posiadają bardzo wysokie kompetencje komunikacyjne, świetnie radzą sobie z komunikacją w pracy, a nie potrafią porozumieć się z własnym dzieckiem?”.
Program zrównoważonego rozwoju pracowników polega na doskonaleniu kompetencji społecznych we wszystkich obszarach (emocjonalnym, psychologicznym), a nie tylko czysto zawodowym.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zbuduj wizerunek profesjonalnego Asystenta Biura Zarządu i Rady Nadzorczej, zadbaj o profesjonalną prezencję biznesową. Sprostaj wyzwaniom jakie stawiają oficjalne sytuacje. Zapraszamy Asystentów Biur Zarządu i Rad Nadzorczych na szkolenia:
Absolutnie nowatorskim zjawiskiem jest organizowanie dla pracowników warsztatów i szkoleń rozwijających ich kompetencje społeczne. W ostatnich 12 miesiącach nasza firma została poproszona przeprowadzenie warsztatów na takie tematy jak na przykład:
radzenie sobie z problemami wynikającymi z częstej nieobecności w domu (wyjazdy, delegacje, nadgodziny),
odczuwanie szczęścia w domu i pracy,
budowanie wysokiej jakości relacji w pracy i w rodzinie,
dobra rozmowa z dzieckiem,
komunikacja z nastolatkami,
radzenie sobie z problemem uzależnień,
motywowanie dzieci,
sytuacje kryzysowe i rozwiązywanie konfliktów z parterem,
komunikacja międzypokoleniowa,
praca zespołowa w rodzinie (bycie dobrym członkiem zespołu pracowniczego, ale także bycie dobrym członkiem rodziny),
radzenie sobie z chorobą w rodzinie,
budowanie autorytetu i prawdziwego przywództwa w rodzinie.
Dzięki tego typu warsztatom firmy wspierają swoich pracowników w tym, aby potrafili harmonijnie łączyć wyzwania zawodowe i rodzinne, przyczyniając się do zmniejszenia zjawiska prezentyzmu w miejscu pracy.
Programy CORPORATE WELNESS
W coraz większej liczbie firm wprowadzane są programy corporate wellness, których celem jest uświadomienie i promowanie wśród pracowników zasad higieny zdrowotnej. Do najczęściej stosowanych praktyk należą:
masaże w biurze,
szkolenia dotyczące higieny kręgosłupa,
uświadamianie zasad zdrowej diety,
dbanie o ergonomię pracy (wygodne krzesła, ergonomiczne biurka itp.),
zajęcia z jogi,
lekcje efektywnego wypoczynku,
zajęcia z nordic walkingu.
Coraz częściej nasi klienci kierują swoich pracowników na warsztaty „Zarządzanie emocjami w biznesie z elementami Work-Life Balance”, które uczą, jak radzić sobie samodzielnie z emocjami w pracy i budować we własnym zakresie balans między życiem osobistym a pracą.
W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” zajęliśmy 1 miejsce. Istniejemy 10 lat na rynku. Oferujemy szkolenia otwarte i zamknięte, szkolenia HR i szkolenia dla administracji publicznej. Zobacz nasze nowe szkolenia: ESSENCE LEARNING.
Odwiedź strefę wiedzy
Przykładowe pigułki wiedzy:
Zarządzanie różnorodnością w miejscu pracy
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji?
Test Badania Kompetencji Harrisona
Kluczowe kompetencje i obowiązki HR Business Partnera
Koncepcja poziomów wartości Gravesa
Profil motywacyjny Reissa
Wykorzystać potencjał YZ - 7 skutecznych strategii zarządzania młodymi pokoleniami
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management
Czas jest zasobem nieodnawialnym. Zarządzanie czasem to tak naprawdę zarządzanie sobą w czasie – swoimi priorytetami, podziałem pracy, energią. Stosowanie odpowiednich taktyk i technik TM pozwala podnieść efektywność osobistą w jednostce czasu. Być może dla wielu dodatkową motywacją będzie fakt, że pracując zdalnie czas „zaoszczędzony” można przeznaczyć na znacznie szersza paletę aktywności niż w biurze 🙂
Różnorodność pokoleniowa w zespole olbrzymi potencjał, ale też wyzwanie. Zwłaszcza teraz – w sytuacji pracy zdalnej, w której chęć niezależności vs. współzależności i zależności różnicuje pokolenia. Współczesny menedżer pełni rolę wspierającą wobec pracowników i zespołu. Będzie tym skuteczniejszy im większą znajdzie w sobie otwartość na różne systemy wartości, sposoby myślenia, współpracy i reagowania w sytuacjach trudnych. A między innymi tym różnią X’y od Y’greków i Z’etek.
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.