Konflikt w miejscu pracy – jak sobie z nim poradzić?

W każdej firmie znajdą się pracownicy którzy, częściej lub rzadziej, nie są w stanie się ze sobą dogadać. Nie ważne czy dana kłótnia pojawiła się przez różnice poglądów, osobowości, stylu życia czy przez inny mniej lub bardziej ważny czynnik, czasem pracownicy nie potrafią się odpowiednio porozumieć.

zdjęcie - (the_title())


Konflikt w miejscu pracy – jak sobie z nim poradzić?


Wstęp

W każdej firmie znajdą się pracownicy którzy, częściej lub rzadziej, nie są w stanie się ze sobą dogadać. Nie ważne czy dana kłótnia pojawiła się przez różnice poglądów, osobowości, stylu życia czy przez inny mniej lub bardziej ważny czynnik, czasem pracownicy nie potrafią się odpowiednio porozumieć.

Gdy taki chaos pojawia się w miejscu pracy, dotyka on jednak wszystkich tam obecnych. Pojawiające się przez to napięcie nie tylko sprawia że dane miejsce staje się niekomfortowe, w znaczącym stopniu wpływa to również na jakość pracy i jej wyniki. 

Odpowiednie podejście do takiego konfliktu jest niezwykle istotne. Może ono rozwiązać problem i pozostawić pracowników w zdrowszych relacjach, zwiększyć ich kreatywność i znacząco poprawić jakość ich wyników.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak wyrażać swoje zdanie odważnie, spokojnie i bez lęku ? Jak komunikować swoje emocje  w sposób który nie narusza terytorium drugiej osoby? Jak zachować się w sytuacji konfliktowej? Zapraszamy do udziału w szkoleniach z asertywności i komunikacji interpersonalnej. Zobacz również szkolenia z rozwoju osobistego.

Zrozumieć naturę konfliktu

Ludzie często chcą z góry tworzyć opinie na temat danego konfliktu, szczególnie gdy wokół nich rozsiewane są plotki na jego temat. Nie należy jednak niczego w takiej sytuacji zakładać. Zamiast tego, powinno się zorientować co jest paliwem danego problemu i w jaki sposób rozwiązać go tak, by jak najmniej osób poczuło się poszkodowanymi.

Przede wszystkim, powinno się upewnić że w miejscu pracy nie występują problemy pokroju dyskryminacji lub nękania. Należy sprawdzić jak w takiej sytuacji wygląda polityka firmy odnośnie takich konfliktów i jak przedstawiają się wtedy wytyczne wobec występujących sytuacji. Gdy jednak firma nie ma ustalonych  zasad, należy to zmienić i ustalić to jako priorytet.

Gdy już rozwiąże się sprawę etyki miejsca pracy odnośnie problemów z dyskryminacją i nękaniem, należy zastanowić się nad tym co jeszcze może powodować i pogarszać występujący już konflikt.

Różne style pracy wśród pracowników? Środowisko pełne stresujących sytuacji? Naglące terminy projektów? Trudni klienci? Czy niektórzy pracownicy rozsiewają szkodzące plotki lub obrażają innych?

Istnieje wiele czynników które mogą powodować wrogość wśród pracowników. Zdobycie wiedzy na temat genezy danego konfliktu jest najistotniejszym czynnikiem aby go rozwiązać i uniknąć podobnego problemu w przyszłości.

Zachęcanie pracowników do pracy nad sobą

Lider, pracodawca bądź menadżer oczekuje od pracowników pełnej gotowości oraz samodzielności. Nie chce się nimi nadmiernie opiekować, ponieważ jest on ich przełożonym – nie matką.

Nie powinno się więc reagować w ten sam sposób na każdą uwagę lub donos pracownika, może to zwiększyć występowanie konfliktów i sprawić że sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy. Może to również sprawić że w oczach zatrudnionych, pracodawca posiadać będzie swoich ulubieńców bądź ulubienice.

Nie oznacza to jednak że zachęcanie drużyny do rozwiązywania swoich problemów we własnym kręgu jest jedynym możliwym rozwiązaniem, ponieważ często zdarzają się pracownicy którzy za wszelką cenę będą próbować unikać konfrontacji.

Pracodawca powinien zapewnić pewną dozę wskazówek oraz pomóc pracownikom porozumieć się między sobą tak by ich relacja nie zmieniła się na gorszą, a wręcz poprawiła się. Nie należy nastawiać się na szybkie rozwiązanie problemu za pracowników. Kierownik może zainicjować rozmowę, jednak nie powinien nadto się w nią angażować.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

Szybkie zniszczenie zarodka konfliktu

Niestety, większość sytuacji nie rozwiąże się sama, więc kierownik lub pracodawca będzie musiał się wówczas w nią zaangażować. Jeśli dany problem pozostanie ignorowany, może on zainfekować całą firmę, łącznie z wynikami pracy i reputacją przedsiębiorstwa. Co więcej, inni pracownicy mogą dążyć do dołączenia do konfliktu.

Należy dojść do sedna problemu i zatrzymać go zanim zdąży się rozwinąć i zamienić w lawinę konfliktów. Kierownik powinien również wyraźnie powiadomić pracowników o konsekwencjach ich zachowania, nie ważne na jakiej pozycji w firmie się znajdują. Jeśli nie zachowują się oni zgodnie z danymi standardami firmy, powinni wiedzieć że mogą zostać za to w pewien sposób ukarani.

Dwie strony monety

Gdy jednak pracodawca musi się wdrążyć w konflikt i „stać się jego częścią”, powinien najpierw odwołać się do wszystkich istniejących plotek i je zdementować.

Po pierwsze, rozmowa z dwoma przedstawicielami lub już z danymi grupami które są bezpośrednio częścią konfliktu jest najważniejsza. Większość pracowników chce być wysłuchana i zauważona, z czasem więc powinno się wypytać każdej osoby po kolei o ich wersje konfliktu.

Przed decyzją na temat tego która ze stron konfliktu ma mniej lub więcej racji, należy rozpoznać stopień wrogości między dwoma grupami. Należy skupiać się na faktach a nie na emocjach.

Jeśli okaże się że wspólna rozmowa z pracownikami może być najlepszym rozwiązaniem, powinno się zapewnić im odpowiedni czas oraz sposobność do przedstawienia ich stron konfliktu. Gdy już każda grupa przedstawi sytuacje ze swojej perspektywy, należy spytać się ich jak widzą rozwiązanie danego problemu i co zrobić aby wszyscy byli w jakiś sposób tym rozwiązaniem usatysfakcjonowani.

Nie powinno się brać żadnej ze stron. Może to bowiem jedynie pogorszyć dany konflikt. Jako lider należy być jak najbardziej obiektywną osobą, szkolenia pracowników na temat rozwiązywania danych problemów mogą okazać się niezwykle skuteczne. 

Wspólne ustalenie prawdziwego problemu

Często prawdziwą przyczyną występującego konfliktu są uczucia. Gdy dany problem przedstawiany jest menadżerowi, pracownicy mogą już być pełni skrajnych emocji, takich jak złość lub defensywność. Dlatego ważne jest aby słuchać pracowników i rozwiązywać każdy problem w czasie w którym się on pojawia.

Aby jednak przedrzeć się przez ścianę uczuć do sedna sprawy, należy zachęcić każdego pracownika do podchodzenia do problemów w spokojny, opanowany sposób oraz do kontaktu z innymi. Troszczenie się wyłącznie o emocjonalne symptomy, jest jedynie częściowym i krótkotrwałym rozwiązaniem.

Należy znaleźć sam środek problemu, tak aby znaleźć stałe rozwiązanie które nie zachęci innych pracowników do dalszych konfliktów.

Gdy menadżer bądź pracodawca nie czuje się na siłach tak aby rozwiązać sytuacje samemu, należy skontaktować się z odpowiedzialnym i profesjonalnym działem HR tak aby pomógł znależć odpowiedni rezultat.

Znalezienie rozwiązania

Pracownicy nie muszą być najlepszymi przyjaciółmi, powinni jednak dogadywać się tak aby wykonać swoją pracę. Należy pamiętać o tym, iż zazwyczaj występują dwa rodzaje konfliktu – dobry i zły. Należy nauczyć pracowników odróżniania ich.

Co więcej, nie powinno się kompletnie wykluczać organizacyjnych zmian. Istnieją sytuacje które tego wymagają, wtedy nie można ich lekceważyć. Przez zmianę miejsca pracy lub grup w jakich pracują dane osoby, można polepszyć jakość ich pracy oraz zwiększyć ich poziom skupienia.

Taki czas separacji może zdecydowanie pomóc pracownikom między którymi pojawił się dany konflikt.

Nauka komunikacji

Dla niektórych trudnych pracowników, sama rozmowa może okazać się niewystarczająco dobrym rozwiązaniem. Często bowiem tacy ludzie mają trudności z samym nawiązaniem zwykłej konwersacji.

Jeśli wśród zatrudnionych osób takie sytuacje będą występować często, pracodawca powinien zapewnić im szkolenia ze wzajemnej komunikacji oraz z technik rozwiązywania problemów. Takie kursy uczą wyrażania swoich myśli i uczuć w sposób który nie atakuje innych ludzi.

Bycie przykładem

Dobry pracodawca, kierownik lub menadżer powinien sam wyznaczać pewne normy w miejscu pracy. Budowanie pewnego rodzaju kultury wśród zaangażowanych pracowników, którzy szanują się wzajemnie i dobrze razem pracują jest priorytetowym, odgórnym celem każdego zarządcy zespołu.

Poprzez szczerą i szanującą się wzajemnie rozmowę, tworzy się środowisko które jest przyjazne, uczciwe i prawe. Gdy nadzorca jest otwartym i szczerym człowiekiem, pracownicy automatycznie też chcą tacy być.

Etyka danej firmy jest często  zależna od relacji między pracownikami. Pracodawca  automatycznie wspiera i wprowadza w życie wartości firmy jak i jej politykę, będąc przy tym przykładem zachowania dla swoich podopiecznych. Budując tym samym zaufanie wśród swoich pracowników, nie należy bowiem wymagać czegoś od innych gdy samemu nie spełnia się danych wytycznych.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.