Wiele słychać o efektach zastosowania. Badania efektywności zespołów Agile potwierdzają wzrost wydajności o 200-400%. Badania efektywności projektów potwierdzają przewagę Agile nad podejściami tradycyjnymi.
Słowo Agile - co przychodzi nam na myśli kiedy je słyszymy?
Metodyki Agile, Agile Coach, podejście Agile, Scrum, Agile Project Management, Scrum Master, zespół zwinny, kultura organizacyjna zwinna, moda czy tendencja, fakty czy mity o efektywności podejścia i wiele innych słów i pytań.
Wiele słychać o efektach zastosowania. Badania efektywności zespołów Agile potwierdzają wzrost wydajności o 200-400%. Badania efektywności projektów potwierdzają przewagę Agile nad podejściami tradycyjnymi.
Czy muszę podejmować wysiłek całej organizacji, żeby skorzystać z metodyk, które uznawane są za skuteczne i popularne ? Czy są jakieś techniki i narzędzia które mogę zastosować w codziennej pracy?
Szkolenia Scrum | Szkolenia Agile
Konkurencja, dynamika rynku, mnogość potrzeb klientów, innowacje, wielopokoleniowość, wymagają od organizacji szybkiego dostosowania się do zmian. Jak elastycznie i efektywnie reagować na potrzeby klientów w projektach ?
Ogólnie głośno o tym, na rynku, wielu miało okazje dotknąć w praktyce, jednak co to naprawdę jest i dlaczego znalazło się na przysłowiowych pierwszych stronach gazet w zarządzaniu projektami?
Zacznijmy od kilku słów na temat historii. Lata 90 – te w projektach informatycznych to historia wielu klęsk, statystyki są co raz smutniejsze – rozwiązania dostarczane są po termie, często w zakresie i jakości znacznie niższej niż zakładana.
Na rynku zarządzania projektami królują podejścia klasyczne zwane kaskadowymi. Kolejne badania podsumowują najczęstsze przyczyny porażek i stają się inspiracją do stworzenia – nowej odsłony w zarządzaniu projektami – w latach 90-tych powstają między innymi framework SCRUM i metodyka Agile Project Management.
Rok 2001 przynosi Manifest Agile, który określa ramy i wskazuje to co istotne w podejściach zwinnych.
Ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia.
Działające oprogramowanie ponad obszerną dokumentację.
Współpraca z klientem ponad formalne ustalenia
Reagowanie na zmiany ponad podążanie za planem.
Istotne dla rozumienia Agile jest zrozumienie konstrukcji Manifestu. W podejściu Agile procesy i narzędzia, dokumentacja, formalne ustalenia oraz podążanie za planem powinno wspierać, a nie determinować czy ograniczać tworzenie efektu synergii zespołów, dostarczanie działających rozwiązań, współpracę z klientem i reagowanie na zmiany.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy na zarządzanie projektami szkolenie. Na szkoleniu dowiesz się m. in.: jak opracować plan projektu? Jak zarządzić czasem i jakością w projekcie? Jak zadbać o przepływ informacji? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu projektami?
Manifest, któremu często towarzyszy symbol parasola obejmuje podejścia do zarządzania projektami i procesami już obecne na rynku, między innymi Lean, Kanban, Extreme programing, Scrum, Agile Project Management, SAF-e czy Prince to Agile.
Jak to wygląda w praktyce ? Jakie są główne obszary, którymi zajmują się podejścia zwinne, co proponują zespołom, organizacjom. Przyjrzyjmy się jednym z popularniejszych czyli Agile Project Management i SCRUM.
W pewnym uproszczeniu podejścia te składają się z następujących elementów:
Filozofia i zasady, czyli wizja i założenia
Wartości lub pryncypia, które są podstawą do świadomego kształtowania postaw i zachowań zwinnych
Specyficzna struktura i podejście do organizacji zespołów promująca przejmowanie odpowiedzialności za dostarczane efekty, transfer wiedzy, wspierana przez modele przywództwa Agile inspirujące do działania
Koncepcje organizacji procesu wytwórczego i/lub projektu
Rekomendowane narzędzia i techniki wspierające świadome tworzenie wartości dodanej dla klienta.
Ze względu na ich kompletność podejścia te możemy więc wdrażać jako model kultury organizacji lub lokalnie w konkretnych zespołach projektowych. Takie też wdrożenia spotykamy na rynku – organizacje podejmują decyzje o transformacji na poziomie całości lub w wybranych, wskazanych zespołach projektowych.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.
Mitem jest twierdzenie, że Agile to informatyka. Od wielu lat doświadczenia wskazują na efektywne zastosowania w branżach takich jak automotive, naukowo badawcza, finansowa, produkcja, projektowanie ….
Podstawą obu podejść jest iteracyjność polegająca między innymi na:
organizacji projektu, procesu w postaci nastawionych na efekt krótkich, maksymalnie 4 tygodniowych iteracji, zawsze zakończonych możliwym do pokazania produktem, modelem,… Efekt pracy jest konfrontowany z potrzebami klienta co pozwala na obniżenie ryzyka i kosztów ewentualnych pomyłek
koncentracja na wcześniejszych zwrotach z inwestycji w projekcie, w których dostawca rozwiązania i klient zewnętrzny lub wewnętrzny mogą czerpać korzyści biznesowe
koncentracja na potrzebach i priorytetach z uwzględnieniem zmienności otoczenia oraz unikanie nadmiarowości w dostarczaniu, co istotnie wpływa na koszt rozwiązań. Badania rynkowe potwierdzają, że ok 60-80% funkcji rozwiązań nie jest wykorzystywane przez klientów
unikanie „prowizorki” i niespodzianek związanych z utrzymaniem produktu czy rozwiązania poprzez świadome zarządzanie jakością od startu projektu
Szczegóły wspomnianych metodyk
Agile Project Management opiera się o filozofię:
„Najlepsza wartość biznesowa wyłania się, gdy projekty są powiązane z jasnymi celami biznesowymi, dostarczają często, a także angażują do współpracy ludzi zmotywowanych i umocowanych.”
Podstawą Agile Project Management jest projektowanie cyklu życia projektu. Metodyka dostarcza „ramy” i wytyczne dla projektów umożliwiające konfigurowanie i dopasowywanie jego przebiegu zgodnie ze specyfiką organizacji, uwzględnia potrzeby ładu korporacyjnego, skalę projektu i relacje kontraktowe.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.
Etapy projektu w Agile Project Management powiązane są z konkretnymi produktami. Produkty, tak jak etapy, mogą być skalowane do poziomu formalizmu i specyfiki projektu. Efektywny, odpowiedzialny za wartość biznesową, umocowany zespół projektowy to „serce” i pewnego rodzaju gwarancja sukcesu.
Tworzeniu zespołów projektowych w tym podejściu towarzyszy filozofia „roli”, a nie stanowiska, w praktyce oznacza, że role mogą być łączone. Warunkiem jest to, że obowiązki są pokryte. Takie podejście wspiera transfer wiedzy i pozwala efektywnie wykorzystać potencjał zespołu.
Framework Scrum to „…podejście holistyczne. Nazwa podejścia pochodzi z „rugby” – element gry „scrum” charakteryzuje się tym, że cały zespół wspólnie próbuje pokonać dystans, wielokrotnie przekazując sobie piłkę.
Nazywany jest empirycznym proces zarządzania rozwojem złożonych produktów, w którym efektywność opiera się o filary przejrzystości, inspekcji i adaptacji oraz iteracyjny rozwój, który generuje ukończone przyrosty funkcjonalności za pomocą samo-organizujących się zespołów.
Samoorganizujący się, podejmujący decyzje i dostarczający wartość biznesową Zespół Scrumowy stanowi o sukcesie podejścia. Cechą charakterystyczną zespołu są 3 role oraz wyraźnie, w porównaniu z podejściami klasycznymi, rozdzielona odpowiedzialność za koordynację, zwrot z inwestycji i dostarczenie wartości biznesowej:
Scrum Master odpowiada za tworzenie środowiska pracy
Product Owner opowiada za zwrot z inwestycji
Zespół deweloperski, w którym mamy tylko jedno stanowisko – deweloper – za dostarczenie wartości dodanej.
Oba podejścia korzystają z podobnych narzędzi i technik, których podstawą jest:
praca z wartością dodaną i klientem – tworzenie wizji, planowanie zwrotu z inwestycji, definiowanie klientów, korzyści, celów i jakości, które należy dostarczyć oraz ich odpowiednia priorytetyzacja, tak, aby klient otrzymał minimalny, użyteczny podzbiór funkcji z równoczesnym unikaniem nadmiarowości.
dostarczanie wartości biznesowej przez samoorganizujący, przejmujący odpowiedzialność zespół „samo monitorujący się” w trybie „24 godziny”. Zespoły zwinne spotykają się codziennie na „Daily Stand up”, uzupełniając informacje na tablicach Kanban i odpowiadając na pytanie, jakie zadania zostały zrealizowane, jakie są planowane do realizacji oraz odpowiadają na pytania o ryzyka projektowe. Podejście to umożliwia „trzymanie ręki na pulsie” projektu każdego dnia.
regularność wspierająca wydajność – praca w zorganizowanych w jednorodny sposób krótkich iteracjach, które pozwalają na określenie i doskonalenie wydajności zespołów.
Agile pod swoim parasolem oferuje szeroką pulę podejść mocno skoncentrowanych na wartości dodanej, a praktyczne narzędzia, techniki oferowane przez podejścia zwinne pozwalają „skroić” i zaadoptować zwinność do specyfiki organizacji i osiągnąć efekt wzrostu wydajności.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Z raportu dowiesz się: Czym są moderatory i dlaczego nazwaliśmy je game changerami Jakie umiejętności i postawy warto rozwijać u pracowników w rzeczywistości BANI Jaki jest nowy sposób myślenia o uczeniu się i rozwoju Co warunkuje skuteczność szkoleń, a co blokuje zmiany w organizacji. Co użyźnia glebę, na której mają wzrastać „nasiona” interwencji szkoleniowych? Jakie są korelacje pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa...
Z raportu dowiesz się: Czym są moderatory i dlaczego nazwaliśmy je game changerami Jakie umiejętności i postawy warto rozwijać u pracowników w rzeczywistości BANI Jaki jest nowy sposób myślenia o uczeniu się i rozwoju Co warunkuje skuteczność szkoleń, a co blokuje zmiany w organizacji. Co użyźnia glebę, na której mają wzrastać „nasiona” interwencji szkoleniowych? Jakie są korelacje pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa...
Z raportu dowiesz się: Czym są moderatory i dlaczego nazwaliśmy je game changerami Jakie umiejętności i postawy warto rozwijać u pracowników w rzeczywistości BANI Jaki jest nowy sposób myślenia o uczeniu się i rozwoju Co warunkuje skuteczność szkoleń, a co blokuje zmiany w organizacji. Co użyźnia glebę, na której mają wzrastać „nasiona” interwencji szkoleniowych? Jakie są korelacje pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa...
Z raportu dowiesz się: Czym są moderatory i dlaczego nazwaliśmy je game changerami Jakie umiejętności i postawy warto rozwijać u pracowników w rzeczywistości BANI Jaki jest nowy sposób myślenia o uczeniu się i rozwoju Co warunkuje skuteczność szkoleń, a co blokuje zmiany w organizacji. Co użyźnia glebę, na której mają wzrastać „nasiona” interwencji szkoleniowych? Jakie są korelacje pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa...
Z raportu dowiesz się: Czym są moderatory i dlaczego nazwaliśmy je game changerami Jakie umiejętności i postawy warto rozwijać u pracowników w rzeczywistości BANI Jaki jest nowy sposób myślenia o uczeniu się i rozwoju Co warunkuje skuteczność szkoleń, a co blokuje zmiany w organizacji. Co użyźnia glebę, na której mają wzrastać „nasiona” interwencji szkoleniowych? Jakie są korelacje pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa...
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.