TEORIA TYPÓW OSOBOWOŚCI C. G. JUNGA 1/2

teoria typów osobowości C. G. W swojej pionierskiej pracy „Typy psychologiczne” dr Carl Gustav Jung proponuje model, zgodnie z którym ludzie posiadają odmienne preferencje, przez co postrzegają te same sytuacje z różnych perspektyw. Założenie takiej odmienności perspektyw, nastawień, jest wysoce trafne z punktu widzenia zrozumienia organizacji, kultury oraz potrzeb w zakresie motywacji i przywództwa. Zrozumienie różnic indywidualnych jest fundamentalne dla usprawnienia komunikacji, współpracy oraz budowania efektywnych zespołów.Junga
Gamma - TEORIA TYPÓW OSOBOWOŚCI C. G. JUNGA 1/2

TEORIA TYPÓW OSOBOWOŚCI C. G. JUNGA

TEORIA TYPÓW - PERCEPCJA I JEJ ZNACZENIE


W swojej pionierskiej pracy „Typy psychologiczne” dr Carl Gustav Jung proponuje model, zgodnie z którym ludzie posiadają odmienne preferencje, przez co postrzegają te same sytuacje z różnych perspektyw. Założenie takiej odmienności perspektyw, nastawień, jest wysoce trafne z punktu widzenia zrozumienia organizacji, kultury oraz potrzeb w zakresie motywacji i przywództwa. Zrozumienie różnic indywidualnych jest fundamentalne dla usprawnienia komunikacji, współpracy oraz budowania efektywnych zespołów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

Aby efektywnie porozumiewać się i współpracować z innymi ludźmi, należy najpierw spróbować spojrzeć na świat z ich perspektywy.

Postrzegamy świat w opierając się na swojej wiedzy i przekonaniach o świecie. Ten system wiedzy i przekonań jest unikalny i odmienny dla każdego z nas. To nasza perspektywa.

Najlepszym sposobem na zrozumienia jak działa ta unikalna perspektywa jest przedstawienie jej jako mapy. Dla przykładu: wyobraźmy sobie, że usiłujemy znaleźć określony punkt w Londynie, mając przy tym niewłaściwą mapę - w drukarni wkradł się błąd i mapa Edynburga została oznaczona jako mapa Londynu. Nie ma też nikogo, kto mógłby nam uświadomić ten błąd. Nie znamy Londynu. Wyobraźmy sobie ogarniającą nas frustrację - kiedy trzymając mapę w ręku próbujemy znaleźć właściwą drogę!

Na ogół w podobnej sytuacji próbujemy zrobić jedno: jeszcze bardziej się starać. Podwoić tempo działań. Nie ustawać w poszukiwaniach. Czy częstokroć nie tak właśnie postępujemy?

Jedynym efektem podobnego działania będzie, że... znacznie szybciej się zgubimy! A więc sama zmiana zachowania nie jest właściwym rozwiązaniem. Może zatem należałoby zmienić nastawienie - na bardziej pozytywne, konstruktywne - może to właśnie jest rozwiązaniem dla tego problemu? Otóż, w dalszym ciągu nie uda nam się odnaleźć poszukiwanego miejsca - będziemy jedynie szczęśliwi, że tak zabawnie udało nam się zgubić!

A zatem zmiana różnorodnych aspektów zachowania czy nastawienia nie jest tu skutecznym rozwiązaniem - nie wnosi żadnej poprawy. Zdecydowanie ważniejszą kwestią jest mapa - paradygmat, błędny (w tym przypadku) system wiedzy i przekonań. Nie mając dostępu do żadnej innej mapy, nie jesteśmy w stanie skorygować własnych informacji ani poznać innych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pozyskać właściwą mapę - albo paradygmat.

Teoria typów Junga (Insights, MBTI) Systemy oparte na zostały  zaprojektowane  tak, aby dostarczać ludziom właściwych, skutecznych map do zrozumienia siebie, innych ludzi, różnic pomiędzy nimi oraz wpływu, jaki owe różnice wywierają na relacje interpersonalne w ramach zespołów, kontaktów jeden na jeden, obsługi klienta, zarządzania, przywództwa oraz pozostałych obszarów funkcjonowania.
Dwoje ludzi może patrzeć na tę samą rzecz, mieć przy tym całkiem odmienne zdanie - i jednocześnie oboje mogą mieć rację! To nie logika - to psychologia. Nasze paradygmaty - słuszne bądź nie - są źródłem naszych postaw i zachowań oraz ostatecznie wpływają na nasze relacje z innymi ludźmi i uzyskiwane we współpracy z nimi rezultaty.

TEORIA TYPÓW - PODSTAWY

Szukając prawidłowości  pozwalających zrozumieć perspektywy innych osób C.G. Jung zwrócił uwagę na dwie podstawowe kategorie, różniące ludzi jego zdaniem: kierunek wydatkowania swojej energii oraz rodzaj dominującego procesu umysłowego.
Otóż zauważył on że każdy z nas ma tendencję do tego, aby więcej energii kierować na zewnątrz (EKSTRAWERSJA) lub do wewnątrz (INTROWERSJA).

Poza tym Jung stwierdził też, że  kiedy nasz umyśl jest aktywny, to podejmuje jedna z dwóch czynności : gromadzi informacje i obserwuje – POSTRZEGANIE lub strukturyzuje te informacje
i wyciąga wnioski OSĄDZANIE.

Te dwie kategorie stworzyły podstawy, na których powstał kwestionariusz MBTI.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Zobacz też: szkolenia interpersonalne

Budowanie profilu MBTI

Profil MBTI składa się z czterech par preferencji,  każda z par przedstawiona jest jako oś. Pierwsza i ostatnia oś zdaniem Junga odzwierciedla naszą  ogólną postawę, nastawienie wobec świata . Zaś dwie środkowe osie, zdaniem  Junga  pokazują jak te postawy realizujemy w praktyce, jakimi narzędziami posługujemy się, żeby je zrealizować.

 

 

CZEGO NIE OZNACZAJĄ POSZCZEGÓLNE NAZWY PREFERENCJI

Nazwy poszczególnych preferencji czasem są rozumiane dosłownie, czasem kojarzone z podobnymi angielskojęzycznymi słowami. Warto pamiętać czego nazwy preferencji w typologii MBTI nie oznaczają.

  • EKSTRAWERTYK – to nie jest osoba głośna, dominująca czy odważna
  • INTROWERTYK – to nie jest osoba  nieśmiała czy zamknięta w sobie
  • INTUICJA – nie ma wiele wspólnego z „ kobiecą intuicją” czy „ przeczuciem”
  • MYŚLENIE –  osoby z tą preferencją nie są pozbawione uczuć, też odczuwają emocje
  • ODCZUWANIE – osoby z ta preferencją też potrafią myśleć racjonalnie i nie są mniej inteligentne
  • OSĄDZANIE  – ma niewiele wspólnego z wydawaniem sądów czy opinii
  • OBSERWOWANIE – niekoniecznie oznacza spostrzegawczość

 

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.