Dla kogo są pracownicze plany kapitałowe?
W celu wspierania osób pracujących w długoterminowym gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności na emeryturę powstają pracownicze plany kapitałowe. Głównym celem tego programu jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków.
Docelowo PPK ma obowiązywać firmy funkcjonujące na polskim rynku niezależnie od ich wielkości i ilości zatrudnionych w nich osób. Program ten będzie wprowadzany sukcesywnie. W pierwszej kolejności obowiązkiem wyboru właściwej instytucji będą objęte duże przedsiębiorstwa, następnie średnie, a w końcowym etapie małe firmy. W celu poznania szczegółów o pracowniczych planach kapitałowych warto zapisać się na szkolenie ppk.
W Polsce podstawowym aktem prawnym regulującym zasady tworzenia i działania pracowniczych planów kapitałowych jest ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215), która została uchwalona w dniu 4 października 2018 roku i weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Ustawodawca wskazuje dobrowolność gromadzenia oszczędności w ramach tego programu. Co ciekawe każda zatrudniona osoba zostanie zapisana do programu automatycznie. Nić nie stoi na przeszkodzie aby mogła ona zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie pisemnej deklaracji złożonej zatrudniającemu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze
szkolenia dla kadr:
Wpłaty przekazywane do PPK będą finansowane przez podmiot zatrudniający oraz będą pochodzić ze środków własnych uczestnika tego programu. Wpłata podstawowa, która będzie finansowana przez zatrudniającego to 1, 5% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Podmiot zatrudniający ma prawo zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK wpłatę dodatkową do wysokości do 2, 5%. Z kolei zaś wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika wyniesie 2% wspomnianej podstawy. Uczestnik będzie mógł zadeklarować dodatkową wpłatę do 2% wynagrodzenia.
Dodatkowym wsparcie ze strony państwa będzie jednorazowa wpłata powitalna w kwocie 250 zł oraz coroczne dopłaty roczne o wartości 240 zł dla każdego uczestnika programu. Z tego względu, iż składki te będą potrącane z wynagrodzeń kwestie te będą istotnym punktem programu szkolenie kadry i płace oraz szkolenia dla kadr
Jednostki zatrudniające zostały zobowiązane do zawierania umów PPK w imieniu pracowników z w szczególności z takimi instytucjami finansowymi jak: fundusz inwestycyjny zarządzany przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych, fundusz emerytalny zarządzany przez PTE lub też pracownicze towarzystwo emerytalne.