Jak wyliczyć czas pracy pracowników?

Oczywistym jest, że dla pracowników należy wyliczyć obowiązujący ich wymiar czasu pracy. Wymiar ten oznacza konkretną liczba godzin do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym. Wymiar czasu pracy zależy od tego, jakie dni przypadają w konkretnych miesiącach w roku kalendarzowym oraz jak umiejscowione są w nich święta.

zdjęcie - Jak wyliczyć czas pracy pracowników?

Jak wyliczyć czas pracy pracowników?

Oczywistym jest, że dla pracowników należy wyliczyć obowiązujący ich wymiar czasu pracy. Wymiar ten oznacza konkretną liczba godzin do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Wymiar czasu pracy zależy od tego, jakie dni przypadają w konkretnych miesiącach w roku kalendarzowym oraz jak umiejscowione są w nich święta. W 2019 roku święta nie przypadają w sobotę i nie obniżają wymiaru czasu pracy. Wystąpią święta przypadające w niedzielę, które nie obniżają wymiaru czasu pracy oraz święta przypadające w dniach od poniedziałku do piątku, które taki wymiar pomniejszają.

Wymiar czasu pracy nie zależy od systemu czasu pracy oraz rozkładu czasu pracy, w jakim pracownik wykonuje swoje obowiązki. Prawidłowe rozplanowanie czasu pracy zawsze powinno zaczynać się od prawidłowego ustalenia wymiaru. A zatem jak ustalić wymiar czasu pracy? Na to pytanie zapewne odpowie czas pracy szkolenie.

Po przeprowadzonym szkoleniu osoby biorące w nim udział zapewne dowiedzą się, iż zawsze ustala się go w taki sam sposób. Szczegółowe reguły obliczania ilości godzin, jakie pracownik ma do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym zawarte są w art. 130 kodeksu pracy. Należy pomnoży 40 godzin przez pełne tygodnie pracy, rozumiane jako 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, a następnie dodać iloczyn 8 godzin i dni "wystających" poza pełne tygodnie pracy przypadających od poniedziałku do piątku. W następnym kroku należy odjąć iloczyn 8 godzin i świąt przypadających od poniedziałku do soboty.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Planując pracę w miesięcznym okresie rozliczeniowym, należy pamiętać, iż nie należy planować jej więcej niż to wynika z wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu. W przypadku gdy pracodawca zaplanuje mniejszą liczę godzin do przepracowania, mimo niedopracowania przez pracownika czasu pracy, będzie musiał zapłacić mu wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar.

Do celu prawidłowego naliczenia wynagrodzenia w tym oraz wielu innych przypadkach wymagana jest znajomość stosownych przepisów. Dlatego też udział pracowników działów kadr i płac w szkoleniach kodeks pracy szkolenia, oraz szkolenia z prawa pracy jest niezwykle istotny.
Podsumowując można powiedzieć, że obliczając wymiar czasu pracy należy pamiętać, że ustala się go zawsze dla pełnego okresu rozliczeniowego, nie zaś dla poszczególnych miesięcy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.