Prawo pracy w 2020 roku – czy czekają nas jakieś zmiany?

Tradycyjnie jak w latach poprzednich, również w nadchodzącym 2020 roku pojawią się nowości. W związku z nowelizacjami przepisów co niektóre stawki i wskaźniki będą wyglądały inaczej.  Od nowego roku płaca minimalna wzrośnie o 350 zł w stosunku do dotychczas obowiązującej.

zdjęcie - (the_title())


Prawo pracy w 2020 roku - czy czekają nas jakieś zmiany?

Tradycyjnie jak w latach poprzednich, również w nadchodzącym 2020 roku pojawią się nowości. W związku z nowelizacjami przepisów co niektóre stawki i wskaźniki będą wyglądały inaczej.

Od nowego roku płaca minimalna wzrośnie o 350 zł w stosunku do dotychczas obowiązującej. Konsekwencją tej zmiany będzie też wzrost innych świadczeń ustalanych na jej podstawie.

Z tegoż powodu szkolenie prawo pracy 2020, kodeks pracy szkolenia oraz wynagrodzenie pracowników szkolenie, zawiera w programie zagadnienia, które będą obowiązywać od 2020 roku, ze szczególnym uwzględnieniem ustalania wysokości różnego rodzaju dodatków zależnych od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dodatki za pracę w porze nocnej, trzeba będzie obliczać jako 20% stawki godzinowej wynikającej z wynagrodzenia wynoszącego 2. 600 zł.

Ponadto podwyższeniu ulegnie maksymalna wysokość odprawy pieniężnej przysługującej pracownikom na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych. Kwota ta może wynieść maksymalnie 15-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2020 roku będzie to 39. 000 zł.

Wraz z nowym rokiem wzrosną też kwoty wolne od potrąceń, których podstawę ustalenia stanowi minimalne wynagrodzenie za pracę. A zatem odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu lub za mobbing ulegną zmianie i nie mogą one być niższe od minimalnego niż 2. 600 zł. Ponadto nie mniej niż płaca minimalna będzie wynosić wynagrodzenie przestojowe.

Istotnym a zarazem ciekawym tematem na szkolenie prawo pracy 2020, kodeks pracy szkolenia oraz wynagrodzenie pracowników szkolenie będzie kwestia składników wyłączonych z minimalnego wynagrodzenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Oczywistym jest, iż przy ustalaniu, czy wynagrodzenie za dany miesiąc odpowiada wysokości gwarantowanej, pracodawca może wziąć pod uwagę szeroki zakres świadczeń płacowych zapewnianych pracownikowi.

Na wynagrodzenie minimalne w wysokości 2 600, 00 składa się bowiem nie tylko pensja zasadnicza, ale również inne składniki, zaliczone przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.

Ciekawym składnikiem, który budził wątpliwości jest ryczałt. W temacie jego uwzględniania w wynagrodzeniu minimalnym wypowiedziało się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W stanowisku tym resort pracy stwierdził, że ryczałtów za pracę w nocy i analogicznie ryczałtów za pracę w nadgodzinach nie można więc zaliczyć na poczet wynagrodzenia minimalnego.

Kolejnym składnikiem, który będzie podlegał wyłączeniu z płacy minimalnej stanie się dodatek za długoletnią pracę, zwany dodatkiem stażowym. Jeżeli więc obecne minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracownika ustalone jest poprzez zaliczanie do niego dodatku stażowego, to pracodawca od 1 stycznia 2020 r. będzie musiał zmienić płacę zasadniczą.

Szkolenie prawo pracy 2020, kodeks pracy szkolenia a także wynagrodzenie pracowników szkolenie, które to adresowane jest dla pracowników działów kadrowo-płacowych zapewne będzie doskonałą odpowiedzią na pytania związane z zmianami w prawie pracy w 2020 roku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.

Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.