Jak dobrze przygotować się do kontaktu sprzedażowego?

Na tym etapie warto przemyśleć sobie, jak będzie przebiegał kontakt sprzedażowy, czyli obmyślić strategię działania. Dobrze przemyślany plan znacznie ułatwia przeprowadzenie sprzedaży. Kiedy postępujemy według wcześniej ustalonej strategii, wiemy na którym etapie sprzedaży jesteśmy i mamy jasność co do kolejnych kroków.

23 maja 2017
zdjęcie - Jak dobrze przygotować się do kontaktu sprzedażowego?

Oczywiście, sprzedaż jest kontaktem z żywym człowiekiem i nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć jego reakcji. Dlatego wcześniej ustalony plan możemy też poddawać zmianom i modyfikować w zależności od sytuacji. Jednak warto pamiętać, że to handlowiec ma „przeprowadzić” klienta przez sprzedaż, to on jest tu przewodnikiem, ekspertem, doradcą i on zna kolejne etapy działania. Dlatego dobry plan często zawiera nawet kilka wariantów działania, które wybieramy w zależności od reakcji, odpowiedzi klienta. Doświadczeni handlowcy są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić wszystkie możliwe odpowiedzi drugiej strony w każdym z etapów działania. Przygotowanie wcześniej odpowiedzi na każdą z nich pozwoli nam czuć się swobodnie w czasie rozmów sprzedażowych. Klient nie będzie miał poczucia, że jesteśmy niepewni, że udało mu się zbić nas z tropu. Uzyska za to poczucie bezpieczeństwa, komfort kontaktowania się z osobą profesjonalną i dobrze przygotowaną do swojej pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online:

Aby być dobrze przygotowanym do rozmowy sprzedażowej warto prócz ustalenia planu działania poznać potencjalnego klienta. Dobrze jest wykorzystać wszelkie możliwe źródła: internet, gazety, znajomi, itp., by jak najdokładniej wiedzieć, z kim mamy do czynienia (historia, inwestycje, sukcesy itp.). Im więcej informacji na temat potencjalnego klienta zbierzemy, tym łatwiej jest nam od samego początku rozmowy dobrze dobierać argumenty i skutecznie zachęcać go do podjęcia z nami współpracy. Klient nie musi wiedzieć, że zbieraliśmy informacje na jego temat. Jednak dzięki naszej wiedzy o nim i odpowiedniemu przedstawianiu korzystnych stron naszej oferty (tylko tych, którymi klient może być zainteresowany) możemy stworzyć u naszego kontrahenta poczucie, że propozycja, którą składamy jest dokładnie tym, czego potrzebuje. Nawet, jeśli klienci zorientują się, że „zasięgnęliśmy języka” i dowiedzieliśmy się czegoś o ich firmie, zwykle to doceniają, gdyż oznacza to, że są dla nas kimś ważnym, a nie tylko kolejnym telefonem w bazie danych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze webinary i szkolenia online

 • Brak ograniczeń geograficznych i lokalizacyjnych
 • Duża wartość szkoleniowo-merytoryczna
 • Pełna interaktywność
 • Popularne technologie: Microsoft Teams, Google Meet, Webex, Zoom, Clickmeeting

Zobacz nasze szkolenia online dla handlowców, szkolenia online menadżerskie czy szkolenia online z efektywności osobistej. Zapraszamy!

Dla ułatwienia dobrego przygotowania się do kontaktu sprzedażowego, dobrze jest prześledzić podane niżej punkty, które zbierają jego najważniejsze elementy:

PRZYGOTOWANIE DO SPRZEDAŻY – LISTA PUNKTÓW KONTROLNYCH

Cele

 1. Jakie są cele główne, które chcę osiągnąć w trakcie całego kontaktu sprzedażowego?
 2. Jak mogę te cele podzielić na cele cząstkowe, do osiągnięcia na poszczególnych etapach?
 3. Czy ustalone przeze mnie cele są realne i osiągalne?
 4. W jaki sposób będę realizował cele (plan konkretnych działań)
 5. Jak będę weryfikował realizację celu (czyli po czym poznam, że go osiągnąłem)?
 6. Co zyskuję dzięki osiągnięciu każdego z ustalonych celów?

Wiedza o kliencie

 1. Jakie informacje o kliencie będą przydatne?
  (wielkość firmy, branża, oferowane produkty lub usługi, konkurencyjność oferty, pozycja na rynku, misja firmy, filozofia działania, relacje z moją konkurencją, w jakim celu chcą zakupić moje usługi (produkty), jacy/ilu pracowników będzie z nich korzystać itp.) 
 2. Co wiem o osobie, z którą będę rozmawiać?
  (stanowisko, możliwości decyzyjne, styl osobowościowy itp.)

Elementy oferty odpowiednie w przypadku tego klienta

 1. Jakie elementy mojej oferty mogą być dla klienta szczególnie interesujące (na podstawie zebranych informacji o kliencie)?
 2. Czy dobrze znam parametry wszystkich produktów/usług, które mogę zaoferować?

Strategia postępowania

Pierwszy kontakt

 1. W jaki sposób rozpocznę rozmowę?
 2. Czy potrafię kontrolować elementy mające wpływ na wywierane przeze mnie wrażenie?
 3. Które z argumentów/informacji o moich usługach/produktach najskuteczniej zachęcą klienta do odbycia ze mną rozmowy?
 4. Jak wzbudzę chęć podjęcia współpracy i zbuduję swój pozytywny wizerunek w oczach klienta?

Dalsze etapy sprzedaży

 1. Jaki mam plan postępowania w dalszych etapach kontaktu sprzedażowego?

Referencje

 1. Czy są klienci, którzy mogą polecić korzystanie z moich usług?
 2. Czy są tacy klienci w branży, w której działa mój potencjalny klient?
Zobacz nasze szkolenia menadżerskie, szkolenia interpersonalne i sprzedażowe np: szkolenia negocjacje, szkolenie przywództwo, szkolenie rozwój osobisty i inne. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 listopada 2017
Zaufanie: nawet najlepszy proces sprzedaży sam niczego nie sprzeda  Zdobycie miana zaufanego doradcy jest rzadko osiągane.Dlaczego? Wielu sprzedawców uważa, że sami mogą zdecydować, czy są zaufanymi doradcami, ale w rzeczywistości to klienci o tym decydują, czy sprzedawca jest godny zaufania. Zachowania klientów i badania nad przegranymi kontraktami wskazują, że większość klientów nie ufa sprzedawcom lub nie widzi w nich godnych...
28 sierpnia 2018
Model Sprzedaży Challenger Sales – Sprzedaż Prowokatywna Wstęp Modele i podejścia do sprzedaży pojawiają się i znikają. To, co kilka lat temu było najgorętszym i najczęściej stosowanym podejściem do sprzedaży, jest obecnie uważane za staroświeckie. Ta „krótka żywotność” jest spowodowana trendami branżowymi, wpływami zewnętrznymi i ogólną gospodarką. W książce The Challenger Sale autorzy Matthew Dixon i Brent Adamson przedstawiają model,...
13 listopada 2018
  21 technik sprzedaży opartych na dowodach   Techniki sprzedaży - wstęp Co sprawia, że niektórzy sprzedawcy są lepsi od innych? Posiadanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia z pewnością jest ważne, ale bycie najlepszym sprzedawcą w firmie zależy również od czegoś więcej. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostało przeprowadzonych wiele badań naukowych dotyczących tego, w jaki sposób ludzki mózg dokonuje wyborów...
25 czerwca 2019
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania odbiorcy, publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje informację, wiadomości i wiedzę w zabawny i ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne oraz niewerbalne. Storytelling to relacja ze zdarzenia. Historia może być autentyczna lub fikcyjna, ale dobra historia zawsze zawiera element prawdy, nawet jeśli jest fikcją. Przekaz, który niesie, musi być prawdziwy...
8 stycznia 2020
  Style negocjacji według Willema Mastenbroeka Definicja Negocjacje są procesem, w którym biorą udział co najmniej dwie strony. Stanowiska stron są rozbieżne i stanowią przeszkodę w realizacji indywidualnych interesów. Negocjacje mają na celu uzgodnienie stanowisk. Negocjacje – codzienny element życia Negocjacje istnieją od zawsze. Tam, gdzie jest dwoje ludzi, tam zazwyczaj pojawia się konflikt lub przynajmniej różnica stanowisk. Pragnąc wypracować...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

28 lipca 2022
Praca sprzedawcy jest wymagająca, bo częściej ponosimy porażkę niż wygraną, ale na tej bazie buduje się sukces. Jak sobie z nimi radzić?
27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
8 stycznia 2020
Willem Mastenbroek wyróżnił cztery style prowadzenia negocjacji. Każdy ma swoje plusy i minusy.
15 kwietnia 2019
Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.
4 grudnia 2018
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje wiadomość, informacje i wiedzę w zabawny, ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne i niewerbalne.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.