Dlaczego prawidłowa komunikacja w firmie ma tak duże znaczenie?

Wyłącznie przedsiębiorstwo, w którym istnieje doskonała komunikacja pomiędzy pracownikami i kierownictwem ma szansę odnieść prawdziwy sukces. Jeśli komunikacja wewnętrzna nie będzie działała sprawnie, bądź coś będzie ją utrudniać, droga do sukcesu będzie niezwykle trudna, a w wielu przypadkach, nawet niemożliwa. Właśnie z tego powodu kładziony jest tak duży nacisk na poprawną komunikację w przedsiębiorstwie.

zdjęcie - Dlaczego prawidłowa komunikacja w firmie ma tak duże znaczenie?


Dlaczego prawidłowa komunikacja w firmie ma tak duże znaczenie?


Komunikacja w przedsiębiorstwie

Komunikacja w przedsiębiorstwie jest przekazywaniem informacji przez nadawcę. Powinien on przekazać informacje w taki sposób, aby były one w pełni zrozumiałe dla odbiorcy. Porozumiewać można się na wiele sposobów. Mogą być to słowa użyte w rozmowie, teksty pisane, dźwięki, obrazy, a nawet sygnały elektryczne.

Nie jest istotne, jaką formę przekazywania danych wybierzemy, ale to, żeby treści były zrozumiałe dla odbiorcy. Komunikacja wewnętrzna w przedsiębiorstwie jest właśnie ujawnianiem treści przez nadawcę, które odbiorca musi otrzymać, rozszyfrować i zrozumieć. Wówczas komunikacja ta staje się pomocna w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i pozwala na jego rozwój. Uważana jest nawet za jeden z głównych filarów kultury organizacji i umożliwia jej istnienie.

Z uwagi na to, jak ważna jest komunikacja wewnątrz przedsiębiorstwa, nieustannie jest ona doskonalona. Coraz częściej rozmowa "twarzą w twarz" staje się rzadszym zjawiskiem, zaś przedsiębiorcy i kadra zarządzająca decydują się wykorzystywać wiele innych nośników informacji.

Formy komunikowania

Do bezpośrednich form komunikowania się z załogą należą zebrania, narady, konferencje, czy odprawy. Podczas tych spotkań można omówić cele, wyznaczyć zadania, czy choćby poznać zdanie pracowników na jakiś istotny temat.

Kolejnym, niezwykle popularnym nośnikiem informacji jest internet. Zarówno poczta elektroniczna, jak i inne możliwości, jakie daje internet są wykorzystywane w każdej organizacji. Wydaje się to być niezwykle szybkim i prostym sposobem przekazywania informacji, nawet do wielu osób jednocześnie, mając przy tym pewność, że wiadomość dotarła do każdej osoby. Być może z tego właśnie powodu poczta elektroniczna cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem i stosowana jest regularnie.

Nowością, która jednak rozwija się w ogromnym tempie jest intranet. Najczęściej jest powiązany ze stroną danej firmy, z której każdy pracownik może przejść do swojego profilu, gdzie znajdzie wszelki najistotniejsze komunikaty, wiadomości czy ogłoszenia.

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.

W bardziej rozbudowanej wersji intranetu, przedsiębiorcy chętnie dodają także najważniejsze informacje o organizacji, jej cele, misję, wizje, czy zadania, które aktualnie stara się zrealizować. Wszelkie ogłoszenia, informacje czy ważne wiadomości "z ostatniej chwili" również mogą być zamieszczane w intranecie.

Często znajdziemy tam również regulaminy pracy czy różne zasady. Intranet wydaje się być bardzo przyszłościowym narzędziem, które bez wątpienia daje możliwość znacznie łatwiejszego komunikowania się z pracownikami, przekazywania sobie informacji, jak i znacząco ułatwia pracę.
Niektóre przedsiębiorstwa, zwłaszcza te naprawdę duże, często decydują się na komunikowanie z pracownikami poprzez biuletyny czy gazetki.

Czy w formie drukowanej czy w formie elektronicznej, pozwalają przekazać pracownikom wszelkie najistotniejsze wiadomości dotyczące przedsiębiorstwa.

W przypadku mniejszych organizacji, kierownictwo często decyduje się na komunikowanie z pracownikami poprzez tablice informacyjne. Zamieszczane na nich informacje mogą zostać przeczytane przez osoby zainteresowane.

Przedsiębiorstwa, które nastawione są na zadowolenie pracowników i liczące się z ich zdaniem, często umożliwiają przekazywanie informacji nawet anonimowo, poprzez specjalne skrzynki. Pracownik może wyrazić swoją opinię na jakiś temat w formie pisemnej, a następnie wrzucić do takiej skrzynki. Kierownik zapoznaje się regularnie z opiniami i uwagami pracowników i ma możliwość ustosunkowania się do nich.

Jeśli zaś chodzi o ogromne korporacje, w których hierarchia i podział obowiązków często są niezwykle trudne do zrozumienia, wprowadzane są systemy usprawniające je. Są to często jasno rozpisane, a nawet rozrysowane zasady przekazywania sobie informacji.

Tak jasno określone procedury komunikacyjne bez wątpienia ułatwiają ten proces i sprawiają, że wszystkie informacje mogą szybko i sprawnie dotrzeć do osób zainteresowanych.

Niezwykle ważne dla istnienia przedsiębiorstwa jest, aby szybko i sprawnie przekazywać sobie informacje. Jeśli zostanie to zaniedbane, organizacja może popaść w poważne tarapaty.

Jeśli kierownictwo czy sam główny dyrektor nie będzie poinformowany np. o nieudanych transakcjach, źle przeprowadzonych zadaniach, czy niezrealizowanych projektach, nie będzie mógł na czas i w odpowiedni sposób zareagować. To zaś prowadzi do poważnych zaniedbań, kłopotów w firmie i ostatecznie może przyczynić się do upadku przedsiębiorstwa.

Prawidłowa komunikacja interpersonalna

Warto dbać o prawidłową komunikacje w przedsiębiorstwie. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że żadne istotne fakty nie zostaną pominięte, zapomniane czy też nie "utkną" na jakimś etapie, lecz będą przekazane odpowiedniej osobie.

Jest to warunkiem prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa i warto, by każda organizacja wypracowała swój własny sposób na przekazywanie informacji. W mniejszych firmach mogą to być wiadomości e-mail, czy tablica informacyjna.

W większych, przydatne będą już wdrożone procedury, czy intranet. W każdym jednak przypadku należy uczulić pracowników na to, jak ważna jest prawidłowa komunikacja interpersonalna w firmie.

Zobacz:
Webinary, Interaktywne Szkolenia Online
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
Asertywna komunikacja i rozwiązywanie konfliktów
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły:

Nasz świat rozwija się dynamicznie, wykorzystując nie tylko nowe technologie do doskonalenia istniejących, ale też zmienia sposób pracy, metody produkcji, a także nastawienie do samej pracy, wprowadzając liczne ulepszenia warunków pracy albo zoptymalizowania projektu, jaki otrzymaliśmy od klient w ramach zlecenia.
Szkolenia dofinansowane ze środków unijnych w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Swój sukces zawdzięczają przede wszystkim mediom społecznościowym: to właśnie w tym miejscu znajdziemy najwięcej ogłoszeń o naborze do poszczególnych kursów, warsztatów i szkoleń.
Szkolenia dofinansowane przez środki unijne są nie tylko doskonałym sposobem podwyższania kompetencji i umiejętności zawodowych młodych ludzi, ale również to okazja dla przedsiębiorstw szkoleniowych. W programie dofinansowań szkoleń może wziąć udział każda placówka edukacyjna, która spełnia pewne kryteria, dzięki którym poziom świadczonych usług jest wystarczająco wysoki.
Środki Unii Europejskiej przyznawane są na wiele różnych inwestycji. W ciągu ostatnich lat znacząco rozwinął się przede wszystkim rynek usług edukacyjnych, dzięki którym możemy rozwijać swoje umiejętności i tym samym stawać się atrakcyjnymi i wykwalifikowanymi przedstawicielami różnych zawodów.
Szkolenia dofinansowane przez środki unijne cieszą się nieustającą popularnością. Nic dziwnego! W końcu młodzi ludzie coraz chętniej rozwijają swoje zdolności i podnoszą swoje kompetencje. Szkolenia z Bazy Usług Rozwojowych są dostępne dla bardzo dużej części społeczeństwa, dzięki czemu niemal każda osoba, która zatrudniona jest w małym lub średnim przedsiębiorstwie może liczyć na znaczne pokrycie kosztów szkolenia.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Efektywnie przez wyzwania w zespole.  Action learning w codziennej pracy menedżera.
26 listopada 2020 -27 listopada 2020 Szkolenie online
Według badań przeprowadzonych przez MIT zespoły, w których ludzie wypowiadają się w mniej więcej takim samym stopniu, mogą poszczycić się lepszymi...
Siła i Odporność Menedżera - Trening Siły i Odporności Psychicznej
1 grudnia 2020 Szkolenie online
Odporność i wytrwałość, otwartość na zmiany, umiejętność kontroli emocji i skuteczne zarządzanie stresem to umiejętności niezbędne w dzisiejszym...

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji