Co się dzieje w zespole, który pracuje zdalnie dłuższy czas?

Praca zdalna to obecnie często  praktykowana forma działania w  wielu firmach na świecie. Całe zespoły, od miesięcy wykonują swoją pracę zdalnie. I pewnie jeszcze długo będą tak funkcjonować. Jakie zmiany i procesy w zespole roboczym powoduje praca zdalna?

zdjęcie - (the_title())

Minusy pracy zdalnej

Osłabiona integracja

Praca zdalna negatywnie wpływa na integracje zespołu. Działający przez długi czas w odosobnieniu pracownicy tracą ze sobą bezpośredni kontakt, a więzi między nimi ulegają osłabieniu, co często odbija się na ich pracy i zaangażowaniu.

Integracja zespołu to dla menadżera trudne wyzwanie, ale nie z gatunku mission impossible. Tradycyjne metody integracji ( wspólne wyjazdy czy wyjścia na miasto) oczywiście odpadają, ale można wdrożyć w swoim zespole team building online.

Do narzędzi team building online należą m. in.:

  • krótkie video konferencje poświęcone integracji, gdzie nie rozmawia się o sprawach zawodowych
  • wspólne aktywności online, mogą to być ćwiczenia czy gry.

Sposobów na wdrożenie team building online jest oczywiście więcej. Wiele zależy od składu osobowego zespołu, a także inwencji pracowników i menadżera.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy: Zapraszamy.

Zaburzony work - life balance

Jednym z ważnych elementów pozwalających na efektywną pracę jest tzw. work- life balance, czyli równowaga między pracą a życiem prywatnym, między czasem spędzonym w pracy, a czasem wolnym. Uzyskanie tej równowagi pozwala pracownikowi na niezbędny relaks i regenerację.

Praca zdalna może to zaburzyć. Pracownik wykonuje wtedy swoje obowiązki często w towarzystwie rodziny, dzieląc uwagę między zawodowe obowiązki a sprawy rodzinne. Bywa, że taki sposób  pracy zajmuje mu cały dzień. To negatywnie wpływa na jego wydajność.

Dlatego menadżer powinien m. in.:

  • ustalić reguły pracy zdalny, choćby stałe godziny pracy,
  • nie „bombardować” podwładnego telefonami czy smsami po godzinach pracy.

FOMO
FOMO to skrót od Fear of Missing Out, lęk przed pominięciem. Najczęściej odnosi się to do uzależnienia od social mediów. Wiele osób ma wrażenie, że kiedy są wylogowani omija ich coś ciekawego i ważnego. I sięgają obsesyjnie po telefon.

Podobnie może czuć się izolowany w domu pracownik. -”A jeżeli w firmie zachodzą jakieś ważne zmiany a ja nic o tym nie wiem, bo nie jestem tam, na miejscu”– tego typu myślenie jest częste u pracowników zdalnych. A skutkiem tego jest niepokój, lęk i słabsza efektywność.

Menadżer może temu skutecznie zapobiegać udzielając podwładnemu wyczerpującej informacji na temat sytuacji w firmie.

Transparentność to klucz do pokonania FOMO.

Słabnąca identyfikacja z firmą

Praca z domu może osłabiać identyfikację z firmą. Pracownik zaczyna postrzegać siebie jako freelancera wynajętego do konkretnego projektu. Nie czuje się częścią większej organizacji. To może skutkować tym, że opuści firmę, jeśli tylko na horyzoncie pojawi się lepsza finansowo oferta.
Menadżer musi udowodnić, że firmie dalej zależy na pracowniku, że chce rozwijać jego umiejętności, że inwestuje w niego. Może temu służyć np. zapisanie pracownika na wartościowe szkolenia online, które będą podnosiły jego kwalifikacje.

Mniejsza efektywność

Domowe rozpraszacze, wiara, że na wszystko ma się czas, bo pracuje się z domu, a także wynikający z tego nadmierny luz, mogą powodować zmniejszenie efektywności zespołu.

Menadżer powinien uczulić na to pracowników. Może również wyznaczyć nieprzekraczalne deadline’y zakończenia pracy, które zmotywują ich do większej dyscypliny.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Plusy pracy zdalnej

Większe kompetencje techniczne

Do pracy zdalnej wykorzystuje się wysokiej klasy narzędzia komunikacyjne i aplikacje. Siłą rzeczy, nawet bardzo oporni wobec technologicznych nowinek członkowie zespołu nabywają większych kompetencji w tym zakresie. To oczywiście podnosi sprawność działania całego zespołu.

Zarządzanie zespołem zdalnym polega na zadbaniu o to, żeby wszyscy podwładni mieli niezbędne narzędzia do pracy zdalnej, ale również wiedzę jak z nich korzystać.

Mniej konfliktów

Wiadomo, że w każdym zespole zdarzają się konflikty. Wiadomo, że czasami ktoś komuś „działa na nerwy” nie robią nic konkretnego, samym swoim sposobem bycia. Tego typu relacje źle wpływają na pracę zespołu. Dzięki pracy zdalnej skonfliktowani bądź zwyczajnie nielubiący się pracownicy mogą sobie „zejść z oczu”, co skutkuje mniejszą liczbą konfliktów i większą efektywnością.

Dobry menadżer powinien orientować się jak kształtują się relacje w jego zespole. Mogą w tym pomóc szkolenia online „Recognition”. Dzięki nim  menadżer pozna swoich podwładnych i wartości, którymi się kierują.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim:

Szkolenia menadżerskie - pełna lista.

Mniejszy stres/ większa kreatywność

Praca w biurze, pod czujnym okiem przełożonego i nie zawsze przychylnym współpracowników, bywa stresująca sama z siebie. Do tego dochodzi jeszcze obowiązek przestrzegania rygorów kultury korporacyjnej. W takiej sytuacji, pracownik często woli się z niczym nie wychylać, żeby nie palnąć głupstwa i nie narażać się na krytykę.

Co innego, kiedy pracuje w kapciach i w wytartym dresie u siebie w domu. Może się rozluźnić i nie przejmować biurowymi wymogami. To często pozwala na bycie bardziej kreatywnym i przebojowym.
Menadżer powinien przychylnym okiem patrzeć na tę zmianę i często wyrażać dla niej uznanie.

Większa autonomia

Pracującemu z domu przełożony nie może ciągle stać nad głową i kontrolować każdego ruchu. Jednak nie oznacza to koniecznie, że podwładny będzie się obijał. Wręcz przeciwnie, często jest tak, że pracownik, który zyskuje większa autonomię czuje się bardziej odpowiedzialny za projekt.
Mniejsza kontrola ze strony menadżera może zadziałać na plus!

Większa koncentracja

Dobrze zorganizowana praca zdalna powinna się odbywać:

  • w pokoju, gdzie nie przebywają inni domownicy,
  • z ograniczoną do minimum ilością „rozpraszaczy”.

Jeżeli te założenia zostaną wdrożone, wtedy praca zdalna może pozwolić na większe skupienie niż praca w biurze.

Bo ta ostatnia to często:

  • ciągłe rozmowy współpracowników,
  • bez przerwy dzwoniące telefony,
  • szum urządzeń biurowych.

Zarządzanie zespołem zdalnym to również przekazanie przez menadżera niezbędnych wskazówek dotyczących odpowiedniego urządzenia przestrzeni dla pracy zdalnej.

Podsumowanie

To, jaki wpływ na zespół roboczy będzie miała praca zdalna, trudno przewidzieć. Jednak menadżer ma w ręku wiele rozwiązań, żeby uczynić ją satysfakcjonującą i wydajną.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.