Raport HR – 2016/2017 (cz. 4/7) Design-Thinking

Podejście Design Thinking pomaga w rozwiązywaniu takich problemów, w których nie ma oczywistych i łatwych rozwiązań. Jest uniwersalną metodą, która ma zastosowanie w dowolnym obszarze działalności firmy: od HR przez sprzedaż, po marketing czy produkcję. 

Gamma - Raport HR - 2016/2017 (cz. 4/7) Design-Thinking

Design Thinking – nowoczesna metoda rozwiązywania problemów 

Istota Design Thinking

Metoda Design Thinking może być zastosowana w dowolnym problemie biznesowym, który nie ma jednego oczywistego rozwiązania. Przykłady:

 • Obszar HR: „Jak stworzyć miejsce pracy, które będzie przyciągało największe talenty z generacji Y?”,
 • Sprzedaż: „Jak współtworzyć z klientem rozwiązania jego problemów, zamiast sprzedawać mu rozwiązania problemów, które nie są jego problemami?”,
 • Zarządzanie: „Jak zbudować środowisko pracy, które będzie wyzwalało wśród wszystkich pracowników poczucie współodpowiedzialności za rezultaty osiągane przez firmę?”.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Zobacz też: szkolenia interpersonalne

Przy rozwiązywaniu problemów i tworzeniu nowych rozwiązań w praktyce biznesowej najczęściej można napotkać dwa rodzaje myślenia: myślenie biznesowe, które oparte jest na chłodnej analizie, kalkulacji ryzyka i racjonalnym podejściu oraz myślenie kreatywne, które cechują emocjonalność, bujanie w obłokach, nieskrępowana wyobraźnia.
 


Design Thinking łączy walory obu typów myślenia poprzez:

 • płynne przechodzenie z podejścia racjonalnego w emocjonalne (i na odwrót),
 • przełączanie myślenia analitycznego w syntetyczne,
 • nadawanie porządku i logicznej struktury pomysłom opartym na intuicji.

Gamma została firmą szkoleniową roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Realizujemy szkolenie zamknięte w małych 10 osobwych grupach z obszarów: sprzedaży, managerskiego, rozwoju osobistego. Szkolenie otwarte dodatkowo z obszarów: Human Resources oraz eksperckich.

 

Przebieg procesu Design Thinking

Tworzenie rozwiązań w oparciu o metodę Design Thinking przebiega przez sześć następujących po sobie etapów:

Jak wygląda proces, pokażemy na przykładzie problemu z obszaru HR „Jak stworzyć miejsce pracy, które będzie przyciągało największe talenty z generacji Y?”.

 1. Empatia, czyli rozpoznanie i głębokie zrozumienie potrzeb lub problemów grupy docelowej, na przykład młodych pracowników.
 2. Problem, czyli zdefiniowanie prawdziwego problemu na podstawie informacji z etapu 1. Na przykład „Jak wprowadzić do codziennej pracy i szkoleń dla młodych pracowników elementy zabawy i rozrywki?”, ponieważ odkryliśmy, że to, co najbardziej zniechęca młodych do pracy w naszej firmie, to nuda i rutyna.
 3. Idee, czyli stworzenie nieograniczonej listy wszystkich możliwych działań uatrakcyjniających pracę i szkolenia dla młodych pracowników.
 4. Prototyp, czyli wstępne zaprojektowanie zmian uatrakcyjniających pracę i naukę młodych pracowników.
 5. Test, czyli sprawdzanie w formie pilotażu zaprojektowanych rozwiązań i badanie ich skuteczności oraz wprowadzanie niezbędnych korekt (proces iteracji).
 6. Wdrożenie, czyli wykorzystanie doświadczeń z testowanych rozwiązań i wybranie najlepszego wariantu, który wprowadzamy w życie.

Na każdym etapie korzysta się z określonych narzędzi i sprawdzonych metod pozwalających na owocną realizację procesu, np. obserwacje, mapy empatii, „5 x dlaczego”, metody heurystyczne itd., dostosowanych do specyfiki problemu.

Design Thinking idealnie wpisuje się w kulturę pracy zespołowej i samozarządzających się zespołów w turkusowych organizacjach, angażując pracowników z różnych specjalności, o zróżnicowanych doświadczeniach, osobowościach i punktach widzenia.


ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.