Podejście Design Thinking pomaga w rozwiązywaniu takich problemów, w których nie ma oczywistych i łatwych rozwiązań. Jest uniwersalną metodą, która ma zastosowanie w dowolnym obszarze działalności firmy: od HR przez sprzedaż, po marketing czy produkcję.
Design Thinking – nowoczesna metoda rozwiązywania problemów
Istota Design Thinking
Metoda Design Thinking może być zastosowana w dowolnym problemie biznesowym, który nie ma jednego oczywistego rozwiązania. Przykłady:
Obszar HR: „Jak stworzyć miejsce pracy, które będzie przyciągało największe talenty z generacji Y?”,
Sprzedaż: „Jak współtworzyć z klientem rozwiązania jego problemów, zamiast sprzedawać mu rozwiązania problemów, które nie są jego problemami?”,
Zarządzanie: „Jak zbudować środowisko pracy, które będzie wyzwalało wśród wszystkich pracowników poczucie współodpowiedzialności za rezultaty osiągane przez firmę?”.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.
Przy rozwiązywaniu problemów i tworzeniu nowych rozwiązań w praktyce biznesowej najczęściej można napotkać dwa rodzaje myślenia: myślenie biznesowe, które oparte jest na chłodnej analizie, kalkulacji ryzyka i racjonalnym podejściu oraz myślenie kreatywne, które cechują emocjonalność, bujanie w obłokach, nieskrępowana wyobraźnia.
Design Thinking łączy walory obu typów myślenia poprzez:
płynne przechodzenie z podejścia racjonalnego w emocjonalne (i na odwrót),
przełączanie myślenia analitycznego w syntetyczne,
nadawanie porządku i logicznej struktury pomysłom opartym na intuicji.
Gamma została firmą szkoleniową roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Realizujemy szkolenie zamknięte w małych 10 osobwych grupach z obszarów: sprzedaży, managerskiego, rozwoju osobistego. Szkolenie otwarte dodatkowo z obszarów: Human Resources oraz eksperckich.
Przebieg procesu Design Thinking
Tworzenie rozwiązań w oparciu o metodę Design Thinking przebiega przez sześć następujących po sobie etapów:
Jak wygląda proces, pokażemy na przykładzie problemu z obszaru HR „Jak stworzyć miejsce pracy, które będzie przyciągało największe talenty z generacji Y?”.
Empatia, czyli rozpoznanie i głębokie zrozumienie potrzeb lub problemów grupy docelowej, na przykład młodych pracowników.
Problem, czyli zdefiniowanie prawdziwego problemu na podstawie informacji z etapu 1. Na przykład „Jak wprowadzić do codziennej pracy i szkoleń dla młodych pracowników elementy zabawy i rozrywki?”, ponieważ odkryliśmy, że to, co najbardziej zniechęca młodych do pracy w naszej firmie, to nuda i rutyna.
Idee, czyli stworzenie nieograniczonej listy wszystkich możliwych działań uatrakcyjniających pracę i szkolenia dla młodych pracowników.
Prototyp, czyli wstępne zaprojektowanie zmian uatrakcyjniających pracę i naukę młodych pracowników.
Test, czyli sprawdzanie w formie pilotażu zaprojektowanych rozwiązań i badanie ich skuteczności oraz wprowadzanie niezbędnych korekt (proces iteracji).
Wdrożenie, czyli wykorzystanie doświadczeń z testowanych rozwiązań i wybranie najlepszego wariantu, który wprowadzamy w życie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Na każdym etapie korzysta się z określonych narzędzi i sprawdzonych metod pozwalających na owocną realizację procesu, np. obserwacje, mapy empatii, „5 x dlaczego”, metody heurystyczne itd., dostosowanych do specyfiki problemu.
Design Thinking idealnie wpisuje się w kulturę pracy zespołowej i samozarządzających się zespołów w turkusowych organizacjach, angażując pracowników z różnych specjalności, o zróżnicowanych doświadczeniach, osobowościach i punktach widzenia.
Model mocnych stron Gallupa zmienia orientację myślenia na temat rozwoju. Zamiast niwelować deficyty Gallup rekomenduje rozpoznawanie talentów i rozwijanie ich w taki sposób, aby pracownik był efektywniejszy. HR może stać się naturalnym ambasadorem idei wspierania mocnych stron.
Różnorodność pokoleniowa w zespole olbrzymi potencjał, ale też wyzwanie. Zwłaszcza teraz – w sytuacji pracy zdalnej, w której chęć niezależności vs. współzależności i zależności różnicuje pokolenia. Współczesny menedżer pełni rolę wspierającą wobec pracowników i zespołu. Będzie tym skuteczniejszy im większą znajdzie w sobie otwartość na różne systemy wartości, sposoby myślenia, współpracy i reagowania w sytuacjach trudnych. A między innymi tym różnią X’y od Y’greków i Z’etek.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.