Rola autorytetu, a style kierowania

Budowanie osobistej wiarygodności to strategia, w której lider wymagania stawia sam sobie, a dla innych jest wzorem. Testowanie wiarygodności lidera dzieje się codziennie i albo przejdzie on ten test, albo nie. Niestety przegrana oznacza, że lider niekiedy może utracić zaufanie podwładnych na zawsze.
31 maja 2017
zdjęcie - Rola autorytetu, a style kierowania

Rola autorytetu, a style kierowania (style przywodztwa)

Niestety przegrana oznacza, że lider niekiedy może utracić zaufanie podwładnych na zawsze. To, co dyskredytuje lidera to: kłamstwo, brak kontroli emocjonalnej, unikanie lub przerzucanie na innych odpowiedzialności, kradzież cudzych pomysłów.

Jednym z testów umiejętności przywódcy jest dokonywanie prawidłowego wyboru w trudnych sytuacjach związanych z ryzykiem. Tym, co tworzy sytuacje, podczas których lider jest sprawdzany przez swoich pracowników, jest ludzka potrzeba wiary i szacunku dla przywódcy, w którego ręce się oddają.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Im trudniejsze czy niebezpieczniejsze są zadania, tym bardziej pracownicy chcą odczuwać pewność, że przywódca jest w stanie podjąć takie wyzwania. Efektywni liderzy, gdy mają okazję sprawdzenia samych siebie, są na to przygotowani lub chociażby chętni do podjęcia takiej konfrontacji. Nie chodzi o to, że bez przerwy szukają możliwości do potwierdzenia swojej wiarygodności, aczkolwiek starają się wykorzystać wszystkie okazje, które się nadarzają.

Tacy liderzy robią odpowiednie rzeczy w odpowiednim czasie, chociaż wykonywane działania są czasem ryzykowne.  Koncentrują oni swe wysiłki na robieniu tego, co jest właściwe, podejmowaniu trudnych wyzwań, rozładowaniu silnych emocji, a także wierzą w siebie i swoje pomysły.

Rola autorytetu - Style kierowania (style przywodztwa)

Budowanie autorytetu opiera się także na byciu dobrym mówcą, który nie boi się wystąpień publicznych. Ludzie lubią osoby, które mówią wszystko otwarcie bez tzw. „owijania w bawełnę”, wypowiadają się nawet o trudnych sytuacjach bez strachu i uczciwie. Cechami skutecznego mówcy będą: otwarcie, brak obaw przed odpowiadaniem na pytania, wiarygodna postawa, a także  wyrażanie troski o pracowników.

Ludzie szanują takich liderów, którzy potrafią przedstawić nawet złe wiadomości w sposób możliwy do zaakceptowania. Kiedy lider unika odpowiedzi na jakieś pytanie czy zarzut lub nie wyraża się jasno, pracownicy zaczynają podejrzewać, że coś przed nimi ukrywa lub że nie przygotował się do dyskusji. W trakcie wypowiedzi należy także pamiętać o spójności komunikatów werbalnych i niewerbalnych.

Skuteczny i wiarygodny lider bierze na siebie odpowiedzialność, nawet jeśli osobiście nie ponosi winy. Przyznając się do błędu i biorąc winę na siebie, zyskuje ogromny szacunek swoich pracowników. Jako przykład może posłużyć opis jednego z wiceprezesów pewnej instytucji finansowej: „Gdy zdarzyło się coś niedobrego, on nie wskazywał palcem winnych, lecz akceptował swą odpowiedzialność i rozwiązywał problem dyplomatycznie, ale skutecznie.

Dzięki temu był bardzo efektywnym liderem. Wszyscy jego podwładni bardzo go szanowali. Ze wszystkich sił starali się wypełniać jego polecenia i pracować jak najlepiej, aby go zadowolić”.

Niestety, większość przełożonych czy liderów nie bierze winy na siebie oraz publicznie wytyka błędy innym. Jednakże w sytuacjach kryzysowych wpływ takiego zachowania ma katastrofalne skutki, grozi wyrobieniem sobie negatywnej opinii oraz zepsuciem współpracy z podwładnymi czy innymi działami firmy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze webinary i szkolenia online

  • Brak ograniczeń geograficznych i lokalizacyjnych
  • Duża wartość szkoleniowo-merytoryczna
  • Pełna interaktywność
  • Popularne technologie: Microsoft Teams, Google Meet, Webex, Zoom, Clickmeeting

Zobacz nasze szkolenia online dla handlowców, szkolenia online menadżerskie czy szkolenia online z efektywności osobistej. Zapraszamy!

Kolejnym dowodem wiarygodności lidera jest podejmowanie trudnych wyzwań, pomaganie innym w problematycznych sytuacjach. Zanim jednak lider zajmie się problemem, musi się upewnić, czy na pewno jego działanie może pomóc.

Jeżeli lider bierze na siebie dodatkowe obowiązki, działa dla dobra swojego zespołu, jest to odbierane przez współpracowników, jako działanie przywódcze. Badania wykazują, że ludzie cenią sobie liderów, którzy radzą sobie z nagłymi przypadkami, robią to, co jest konieczne, by rozwiązać problem i nie robią wokół tego zamieszania.

Efektywni liderzy potrafią nie tylko kontrolować swoje emocje, ale także radzą sobie z emocjami innych osób. Pracownicy oczekują od przywódcy, że będzie on panował nad swoim temperamentem, a jednocześnie uchroni ich przed niekontrolowanymi wybuchami innych pracowników. Ludziom imponują liderzy, którzy potrafią wytrzymać silne emocje. Mają wtedy poczucie bezpieczeństwa, a takich liderów postrzegają, jako silnych.

Natomiast, gdy liderzy nie potrafią się kontrolować, są postrzegani, jako niewiarygodni, a nawet niebezpieczni, co zaburza współpracę, a czasami nawet prowadzi do rozpadu zespołu.

Pracownicy oczekują, że ich lider będzie potrafił rozładować napiętą atmosferę w zespole poprzez odpowiednie style kierowania. Czasem jednym z najlepszych sposobów rozładowania atmosfery jest zrobienie przerwy, przerwanie dyskusji, danie czasu na ochłonięcie i przemyślenie sprawy.

Najlepsi zyskali umiejętność skanalizowania energii, płynącej z emocjonalnych wybuchów, by użyć jej w pozytywnym działaniu. Zdają sobie sprawę, że jeżeli dochodzi do konfliktu, to oznacza zaangażowanie i troskę ze strony ludzi. Zdarza się, że konflikty stają się początkiem znaczących zmian.

Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

 

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.