Stres w firmie jak sobie radzić?
Dzisiejszy świat niestety dla wielu osób skupia się przede wszystkim na ciągłej gonitwie za wieloma rzeczami (głównie niestety pieniędzmi i innymi materialnymi dobrami). Tej pogoni często towarzyszy ogromny stres. Choć jeśli jest on krótkotrwały może być nawet mobilizujący, to jednak jeśli pojawia się zbyt często lub trwa przewlekle, wówczas może doprowadzić do pojawienia się wielu negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.
Długotrwały stres nigdy nie jest stanem naturalnym, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby mu zapobiegać i zwalczać, gdy tylko wyczujemy moment, w którym według nas stan stresu trwa zdecydowanie za długo.
Warto wiedzieć, że stres jest pierwotną reakcją na zagrożenia, która pozwalała na przetrwanie naszych przodków nawet w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach. W większości przypadków, gdy tylko pojawia się sytuacja wywołująca stres, w czasie tego stanu znacząco wzrasta zapotrzebowanie na tlen, aby wydajność pracy mięśni nie została w żaden sposób zahamowana.
Niestety w czasie stresu wiele organów ważnych dla człowieka niestety ubożeje w tlen, co jeśli taki stan utrzymuje się za długo, może zwiastować wiele przykrych i niebezpiecznych dla organizmu konsekwencji.
Jest wiele przyczyn wywołujących uczucie stresu, Wszystkie te czynniki podzielić można na dwie grupy - na czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne.
Najczęściej występujące czynniki stresogenne zewnętrzne to:
- nadmierna presja otoczenia,
- zbyt duża ilość zajęć obowiązków, znacznie przewyższająca możliwości organizmu,
- gwałtowania zmiana otoczenia,
- problemy i niekomfortowa sytuacja w miejscu pracy,
- monotonna praca nie dająca pracownikowi jakiejkolwiek satysfakcji.
Najczęściej występujące czynniki stresogenne wewnętrzne to:
- zbyt duże oczekiwania pracodawcy/przełożonego w stosunku do możliwości danego pracownika,
- brak uczucia kontroli zarówno nad swoim życiem prywatnym jak i zawodowym,
- brak uczucia przynależności do grupy pracowniczej,
- wybujałe przesądy,
- nieodpowiednie nawyki w życiu zawodowym i prywatnym,
- nieuzasadnione kompleksy.
Stres na każdego człowieka tak naprawdę oddziałuje inaczej. Jedni będą bardziej wrażliwi na presje w miejscu pracy szybko się jej poddając, inni natomiast będą w stanie szybko z takim stanem rzeczy sobie poradzić.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.
Zapraszamy.
Pierwsze niepokojące objawy nadmiernego stresu są w zdecydowanej większości przypadków następujące:
- silne bóle głowy, pojawiające się regularnie, szczególnie w czasie sytuacji niezbyt komfortowej z różnych względów dla danej osoby,
- problemy z sercem i układem krążenia (co jest wynikiem niedotlenienia pojawiającego się w czasie sytuacji stresowych),
- znaczne osłabienie układu odpornościowego, czego efektem jest częste pojawianie się wszelkiego rodzaju infekcji,
- problemy ze strony układu trawiennego,
- wrzody.
Pracownik zestresowany jest bez wątpienia pracownikiem mało efektywnym, który nie jest w stanie wykonywać powierzonych mu zadań w zgodzie z oczekiwaniami producentów. Jak zatem powinien pracownik radzić sobie ze szkodliwym wpływem stresu, aby wydajność jego pracy nie malała, a przy tym zmniejszył swoje szanse na stratę zajmowanego stanowiska z powodu nieefektywnej pracy?
Oto kilka sposobów, które warto wypróbować:
- przede wszystkim pracownik walczący z nadmiarem sytuacji stresowych w miejscu pracy powinien nauczyć się zachowywania właściwej równowago pomiędzy życiem zawodowym i życiem prywatnym. Dla zmniejszenia poziomu stresu czas wolny od zawodowych obowiązków warto spędzać z najbliższymi w najciekawszy dla nas sposób, zapominając przy tym choć na chwile o pracy i wszystkich zawodowych obowiązkach wynikających z zajmowanego stanowiska;
- efektywne planowanie czasu w pracy, jak się okazuje może w znaczącym stopniu przyczyniać się do znacznego zniwelowania odczuwania stresu związanego z pracą zawodową;
- dobre relacje z innymi pracownikami prowadzą do powstania w zespole dobrej i przyjaznej (na tyle na ile pozwala rywalizacja o stanowiska) atmosfery, przez co wiele osób przychodzi do pracy znaczni mniej zestresowane, co wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również efektywność pracy.