Stres w firmie jak sobie radzić?

Dzisiejszy świat niestety dla wielu osób skupia się przede wszystkim na ciągłej gonitwie za wieloma rzeczami (głównie niestety pieniędzmi i innymi materialnymi dobrami). Tej pogoni często towarzyszy ogromny stres.

zdjęcie - (the_title())


Stres w firmie jak sobie radzić?

Dzisiejszy świat niestety dla wielu osób skupia się przede wszystkim na ciągłej gonitwie za wieloma rzeczami (głównie niestety pieniędzmi i innymi materialnymi dobrami). Tej pogoni często towarzyszy ogromny stres. Choć jeśli jest on krótkotrwały może być nawet mobilizujący, to jednak jeśli pojawia się zbyt często lub trwa przewlekle, wówczas może doprowadzić do pojawienia się wielu negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

Długotrwały stres nigdy nie jest stanem naturalnym, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby mu zapobiegać i zwalczać, gdy tylko wyczujemy moment, w którym według nas stan stresu trwa zdecydowanie za długo.

Warto wiedzieć, że stres jest pierwotną reakcją na zagrożenia, która pozwalała na przetrwanie naszych przodków nawet w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach. W większości przypadków, gdy tylko pojawia się sytuacja wywołująca stres, w czasie tego stanu znacząco wzrasta zapotrzebowanie na tlen, aby wydajność pracy mięśni nie została w żaden sposób zahamowana.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Co trzeba zrobić żeby bardziej wierzyć w swoje siły i kompetencje? Jak pozbyć się tremy? Jak być bardziej kreatywnym i innowacyjnym? Jak być wielozadaniowym? Zapraszamy do naszego działu szkoleń z efektywności osobistej np: szkolenie zarządzanie stresem, szkolenie komunikacja interpersonalna, szkolenie asertywność. Zapraszamy serdecznie do działu szkolenia sprzedażowe

Niestety w czasie stresu wiele organów ważnych dla człowieka niestety ubożeje w tlen, co jeśli taki stan utrzymuje się za długo, może zwiastować wiele przykrych i niebezpiecznych dla organizmu konsekwencji.

Jest wiele przyczyn wywołujących uczucie stresu, Wszystkie te czynniki podzielić można na dwie grupy - na czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Najczęściej występujące czynniki stresogenne zewnętrzne to:

 • nadmierna presja otoczenia,
 • zbyt duża ilość zajęć obowiązków, znacznie przewyższająca możliwości organizmu,
 • gwałtowania zmiana otoczenia,
 • problemy i niekomfortowa sytuacja w miejscu pracy,
 • monotonna praca nie dająca pracownikowi jakiejkolwiek satysfakcji.

Najczęściej występujące czynniki stresogenne wewnętrzne to:

 • zbyt duże oczekiwania pracodawcy/przełożonego w stosunku do możliwości danego pracownika,
 • brak uczucia kontroli zarówno nad swoim życiem prywatnym jak i zawodowym,
 • brak uczucia przynależności do grupy pracowniczej,
 • wybujałe przesądy,
 • nieodpowiednie nawyki w życiu zawodowym i prywatnym,
 • nieuzasadnione kompleksy.

Stres na każdego człowieka tak naprawdę oddziałuje inaczej. Jedni będą bardziej wrażliwi na presje w miejscu pracy szybko się jej poddając, inni natomiast będą w stanie szybko z takim stanem rzeczy sobie poradzić.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.

Zapraszamy.

Pierwsze niepokojące objawy nadmiernego stresu są w zdecydowanej większości przypadków następujące:

 • silne bóle głowy, pojawiające się regularnie, szczególnie w czasie sytuacji niezbyt komfortowej z różnych względów dla danej osoby,
 • problemy z sercem i układem krążenia (co jest wynikiem niedotlenienia pojawiającego się w czasie sytuacji stresowych),
 • znaczne osłabienie układu odpornościowego, czego efektem jest częste pojawianie się wszelkiego rodzaju infekcji,
 • problemy ze strony układu trawiennego,
 • wrzody.

Pracownik zestresowany jest bez wątpienia pracownikiem mało efektywnym, który nie jest w stanie wykonywać powierzonych mu zadań w zgodzie z oczekiwaniami producentów. Jak zatem powinien pracownik radzić sobie ze szkodliwym wpływem stresu, aby wydajność jego pracy nie malała, a przy tym zmniejszył swoje szanse na stratę zajmowanego stanowiska z powodu nieefektywnej pracy?

Oto kilka sposobów, które warto wypróbować:

 • przede wszystkim pracownik walczący z nadmiarem sytuacji stresowych w miejscu pracy powinien nauczyć się zachowywania właściwej równowago pomiędzy życiem zawodowym i życiem prywatnym. Dla zmniejszenia poziomu stresu czas wolny od zawodowych obowiązków warto spędzać z najbliższymi w najciekawszy dla nas sposób, zapominając przy tym choć na chwile o pracy i wszystkich zawodowych obowiązkach wynikających z zajmowanego stanowiska;
 • efektywne planowanie czasu w pracy, jak się okazuje może w znaczącym stopniu przyczyniać się do znacznego zniwelowania odczuwania stresu związanego z pracą zawodową;
 • dobre relacje z innymi pracownikami prowadzą do powstania w zespole dobrej i przyjaznej (na tyle na ile pozwala rywalizacja o stanowiska) atmosfery, przez co wiele osób przychodzi do pracy znaczni mniej zestresowane, co wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również efektywność pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.