Raport HR – 2016/2017 (cz. 1/7) Rebelia młodych pracowników
W kulturze organizacyjnej wielu firm świadomie promowane są takie wartości, jak: proaktywność, inicjatywa, kreatywność pracowników, a jednocześnie nieświadomie nakłania się pracowników do podporządkowania i posłuszeństwa wobec status quo. Takie środowisko rodzi wewnętrzny bunt wśród młodych talentów, których system wartości ukształtowany został przez wolny rynek i kulturę liberalną.
W wielu organizacjach młodzi pracownicy doświadczają swoistej schizofrenii poznawczej: z jednej strony formalnie zachęca się ich do otwartości, szczerości, kreatywności, wykazywania inicjatywy, a z drugiej strony mają poczucie, że w firmie dobrze widziane jest podporządkowanie wobec istniejącego stanu rzeczy. Źle widziane są natomiast takie zachowania jak wypowiadanie własnych opinii niezgodnych z obowiązującą narracją lub krytycznych czy wykonywanie pracy po swojemu.Z niedawnych badań przeprowadzonych przez Francescę Gino, profesora zarządzania biznesem w Harvard Business School, wynika, że posłuszeństwo i podporządkowanie jest ukrytym, ale bardzo
znaczącym aspektem kultury wielu firm.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.
49%
Pracowników
regularnie odczuwa
konieczność
podporządkowania
57%
Pracowników
twierdzi, że w ich
firmie promowane
jest posłuszeństwo
Dane te sugerują, że organizacje świadomie lub nieświadomie nakłaniają pracowników do ukrywania lub zostawiania za drzwiami swoich prawdziwych opinii i poglądów.Ceną, jaką płaci firma, jest zmniejszenie szczerego zaangażowania, wydajności i innowacji, które są zastępowane przez przyjmowanie przez młodych pracowników postawy złośliwego podporządkowania i przybierania maski politycznej poprawności. Młodym talentom trudno zaakceptować środowisko pracy, w którym bycie autentycznym oznacza zagrożenie dla ich kariery i pozycji w firmie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Jakie szkolenia są dobre dla młodych talentów? Wyszukaj szkolenie zamknięte lub otwarte z listy naszych szkoleń. Znajdziesz tu kilkadziesiąt szkoleń sprzedażowych, menadżerskich i z rozwoju osobistego. Jeśli chcesz sprawniej zarządzać i wyszukiwać młode talenty zapoznaj się z działem: szkolenia HR.
Czego młode talenty szukają w pracy?
Firma szkoleniowa Gamma dokonała przeglądu i analiz badań dotyczących motywującego środowiska pracy (źródła danych: Gallup, Work Service, Millward Brown, Deloitte, badania własne). Na podstawie tych badań stworzyliśmy syntetyczną mapę preferencji i oczekiwań młodych profesjonalistów wobec swojego miejsca pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Inwestuj w sukces swojego zespołu dzięki ścieżkom rozwiązań, zawierającym rozwiązania dla branży IT, Gallup Strengths Solutions czy nowatorskie strategie dla zakładów produkcyjnych i ścieżki rozwoju menadżerów.
Sprawdź takie tematy jak:
Model mocnych stron Gallupa zmienia orientację myślenia na temat rozwoju. Zamiast niwelować deficyty Gallup rekomenduje rozpoznawanie talentów i rozwijanie ich w taki sposób, aby pracownik był efektywniejszy. HR może stać się naturalnym ambasadorem idei wspierania mocnych stron.
Różnorodność pokoleniowa w zespole olbrzymi potencjał, ale też wyzwanie. Zwłaszcza teraz – w sytuacji pracy zdalnej, w której chęć niezależności vs. współzależności i zależności różnicuje pokolenia. Współczesny menedżer pełni rolę wspierającą wobec pracowników i zespołu. Będzie tym skuteczniejszy im większą znajdzie w sobie otwartość na różne systemy wartości, sposoby myślenia, współpracy i reagowania w sytuacjach trudnych. A między innymi tym różnią X’y od Y’greków i Z’etek.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.