Wywieranie wpływu

Wywieranie wpływu to zdolność wpływania na zachowania, postawy i przekonania innych ludzi, bez wykorzystywania siły lub władzy formalnej. Wywieranie wpływu jest stałym elementem naszej rzeczywistości i kontaktów międzyludzkich.
zdjęcie - (the_title())

Wywieranie wpływu


Sztuka wywierania wpływu poprzez ludzi jest umiejętnością przyciągania innych

Wywieranie wpływu to nakłanianie innych do zachowania się zgodnie z naszą wolą i życzeniem. Przekonywanie to próba zmiany czyjegoś stosunku do jakiejś kwestii poprzez wykazywanie pewnych racji, dowodzenie słuszności. Narzucanie to zmuszanie drugiej osoby do przyjęcia określonego postępowania lub sposobu myślenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online:

Zmiana postaw

O kształtowaniu postawy możemy mówić wtedy, gdy odbiorca nie ma jeszcze określonej wiedzy, opinii czy stosunku emocjonalnego wobec określonego obiektu czy sytuacji – głównie dotyczy to okoliczności dotychczas nie dyskutowanych, nieznanych.

Znacznie częściej mamy jednak do czynienia ze zmianą postaw, czyli modyfikacją:

  • Dotychczasowego stosunku emocjonalnego do danej sprawy
  • Wiedzy na dany temat
  • Zachowań związanych z określonym aspektem rzeczywistości


Zmiany postaw mogą następować w wyniku trzech rodzajów procesów:

  1. Uleganie, poddawanie się wpływowi i uleganiu, w nadziei uzyskania jakiegoś pozytywnego efektu. Np. pan A rezygnuje z własnego stanowiska i popiera decyzję pana B, oczekując, że B odwzajemni mu się poparciem w innej sprawie.

  2. Identyfikacja, czyli akceptacja jakiegoś poglądu w celu uzyskania lub utrzymania dobrych stosunków z określoną osobą lub grupą osób.

  3. Internalizacja, czyli akceptowanie treści zgodnych z własnymi poglądami, systemem wartości.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze najciekawsze szkolenia dla sprzedawców: Zobacz również dział: menedżer sprzedaży szkolenie

Wydaje się, że najbardziej odporne na oddziaływania perswazyjne są postawy ukształtowane w wyniku internalizacji, czyli włączone w spójny system norm i wartości. Niektórzy psychologowie twierdzą nawet, że ukształtowane we wczesnym dzieciństwie postawy, w ogóle nie poddają się zmianom i często w ich przypadku mamy do czynienia z iluzją zmiany, a nie faktyczną modyfikacją.

Zmiana postaw, a dysonans poznawczy

Dysonans poznawczy to przykre napięcie, jakie przeżywamy widząc sprzeczność między własnymi poglądami lub między naszymi przekonaniami i zachowaniem. Ludzie dążą do pozbycia się tego przykrego napięcia poprzez taką interpretację sytuacji, która w najdogodniejszy dla nich sposób zredukuje tę sprzeczność.


Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Praca sprzedawcy jest wymagająca, bo częściej ponosimy porażkę niż wygraną, ale na tej bazie buduje się sukces. Jak sobie z nimi radzić?
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Willem Mastenbroek wyróżnił cztery style prowadzenia negocjacji. Każdy ma swoje plusy i minusy.
Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje wiadomość, informacje i wiedzę w zabawny, ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne i niewerbalne.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.