Wywieranie wpływu to zdolność wpływania na zachowania, postawy i przekonania innych ludzi, bez wykorzystywania siły lub władzy formalnej. Wywieranie wpływu jest stałym elementem naszej rzeczywistości i kontaktów międzyludzkich.
Sztuka wywierania wpływu poprzez ludzi jest umiejętnością przyciągania innych
Wywieranie wpływu to nakłanianie innych do zachowania się zgodnie z naszą wolą i życzeniem. Przekonywanie to próba zmiany czyjegoś stosunku do jakiejś kwestii poprzez wykazywanie pewnych racji, dowodzenie słuszności. Narzucanie to zmuszanie drugiej osoby do przyjęcia określonego postępowania lub sposobu myślenia.
O kształtowaniu postawy możemy mówić wtedy, gdy odbiorca nie ma jeszcze określonej wiedzy, opinii czy stosunku emocjonalnego wobec określonego obiektu czy sytuacji – głównie dotyczy to okoliczności dotychczas nie dyskutowanych, nieznanych.
Znacznie częściej mamy jednak do czynienia ze zmianą postaw, czyli modyfikacją:
Dotychczasowego stosunku emocjonalnego do danej sprawy
Wiedzy na dany temat
Zachowań związanych z określonym aspektem rzeczywistości
Zmiany postaw mogą następować w wyniku trzech rodzajów procesów:
Uleganie, poddawanie się wpływowi i uleganiu, w nadziei uzyskania jakiegoś pozytywnego efektu. Np. pan A rezygnuje z własnego stanowiska i popiera decyzję pana B, oczekując, że B odwzajemni mu się poparciem w innej sprawie.
Identyfikacja, czyli akceptacja jakiegoś poglądu w celu uzyskania lub utrzymania dobrych stosunków z określoną osobą lub grupą osób.
Internalizacja, czyli akceptowanie treści zgodnych z własnymi poglądami, systemem wartości.
Wydaje się, że najbardziej odporne na oddziaływania perswazyjne są postawy ukształtowane w wyniku internalizacji, czyli włączone w spójny system norm i wartości. Niektórzy psychologowie twierdzą nawet, że ukształtowane we wczesnym dzieciństwie postawy, w ogóle nie poddają się zmianom i często w ich przypadku mamy do czynienia z iluzją zmiany, a nie faktyczną modyfikacją.
Zmiana postaw, a dysonans poznawczy
Dysonans poznawczy to przykre napięcie, jakie przeżywamy widząc sprzeczność między własnymi poglądami lub między naszymi przekonaniami i zachowaniem. Ludzie dążą do pozbycia się tego przykrego napięcia poprzez taką interpretację sytuacji, która w najdogodniejszy dla nich sposób zredukuje tę sprzeczność.
Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Turkus wyzwala pełnię talentów i potencjału pracowników, obszary niczyje zastępuje postawą współodpowiedzialności, wprowadza zarządzanie zaufaniem, łączy cele strategiczne z pracowniczymi nadając pracy sens. Zapraszamy na szkolenie turkusowe przywództwo. Turkus nie musi oznaczać rewolucji w firmie tylko ewolucję w Twoim dziale.
Delegowanie sprawia, że menedżer ma więcej czasu na zarządzanie, a pracownicy zwiększają zakres odpowiedzialności co daje im satysfakcję. Motywowanie, zaangażowanie pracowników daje poczucie sensu i lepsze wykorzystanie ich talentów. Szkolenie zarządzanie zespołem to pozycja obowiązkowa w rozwoju menedżerskim. W pracy zdalnej poczucie sensu, wpływu i autonomii jest bardzo ważne. Warto uwzględniać te potrzeby podczas codziennych działań menedżerskich.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje wiadomość, informacje i wiedzę w zabawny, ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne i niewerbalne.
Zapraszamy do naszej
gamma Wiki +
Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.