Jak planować czas pracy pracowników?

Właściwe zaplanowanie czasu pracy jest jednym z najtrudniejszych zadań dla pracodawcy. Musi on bowiem pogodzić konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji pracy z przepisami prawa pracy. W obecnym stanie prawnym odpowiednie zaplanowanie czasu pracy budzi wiele wątpliwości wśród pracodawców.

Gamma - Jak planować czas pracy pracowników?


Jak planować czas pracy pracowników?

Właściwe zaplanowanie czasu pracy jest jednym z najtrudniejszych zadań dla pracodawcy. Musi on bowiem pogodzić konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji pracy z przepisami prawa pracy.

W obecnym stanie prawnym odpowiednie zaplanowanie czasu pracy budzi wiele wątpliwości wśród pracodawców. Planując czas pracy, powinni oni pamiętać o wielu różnych szczegółach. Dlatego też świetnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest szkolenie czas pracy. Zapewne po szkoleniu takim pracodawca będzie wiedział o tym, aby: wykorzystywać tylko te systemy czasu pracy, które są przewidziane w wewnętrznych regulacjach firmy, nie planować nadgodzin a także zapewnić pracownikom odpowiednią ilość dni wolnych od pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Przestrzeganie tych wskazówek pozwoli na to aby, czas pracy zaplanować w sposób prawidłowy. W zależności od przyjętego systemu czasu pracy pracodawca może w przepisach wewnątrzzakładowych z góry wskazać pracownikom godziny pracy albo będzie zmuszony planować czas pracy na każdy okres rozliczeniowy.

Warto wspomnieć, że nieprawidłowa organizacja pracy, z naruszeniem przepisów o czasie pracy, jest wykroczeniem i podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Wynika to z art. 281 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1974 roku – kodeks pracy. A zatem szkolenie prawo pracy jest w tej sytuacji niezbędne. Aby móc prawidłowo zaplanować czas pracy pracowników, w każdym zakładzie pracy należy w pierwszej kolejności określić wewnętrzne reguły dotyczące w szczególności obowiązujących pracowników systemów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych, a także sposobu wskazania pracownikom rozkładów czasu pracy.

Uregulowania w tym zakresie powinny znaleźć się w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. W przypadku bardziej skomplikowanych organizacji czasu pracy pracodawca w przepisach wewnętrznych podać jedynie wspólne dla wszystkich pracowników zasady, natomiast szczegółowe rozkłady są ustalane w grafikach. Dlatego też szkolenia z czasu pracy dla kadry kierowniczej zapewne są bardzo pomocne w ustalaniu harmonogramów.

Podsumowując można powiedzieć, że aby sporządzić harmonogram czasu pracy, należy przede wszystkim znać obowiązujący pracownika system i okres rozliczeniowy, ustalić wymiar czasu pracy, oraz pamiętać o odpowiedniej liczbie dni wolnych od pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.

Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza