Jakie elementy prawa pracy są szczególnie ważne dla pracowników?

Z prawem pracy spotykamy się prawie każdego dnia. Znajomość jego elementów jest szczególnie istotna dla pracowników. Prawo pracy to zespół norm prawnych związanych ze stosunkiem pracy. Z normami tymi zapoznają: szkolenie prawo pracy 2020, kodeks pracy szkolenia a także wynagrodzenie pracowników szkolenie.

zdjęcie - (the_title())


Jakie elementy prawa pracy są szczególnie ważne dla pracowników?

Z prawem pracy spotykamy się prawie każdego dnia. Znajomość jego elementów jest szczególnie istotna dla pracowników.

Prawo pracy to zespół norm prawnych związanych ze stosunkiem pracy. Z normami tymi zapoznają: szkolenie prawo pracy 2020, kodeks pracy szkolenia a także wynagrodzenie pracowników szkolenie.

Jednym z istotnych aktów normatywnych, który reguluje prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy jest kodeks pracy. W ustawie tej jest mowa o kluczowych zasadach, które ważne są dla pracownika.

Wśród nich znajduje się zawarta w art. 11 kodeksu pracy, zasada swobody nawiązania stosunku pracy. Oznacza ona, iż bez względu na podstawę prawną stosunek pracy wymaga złożenia zgodnych oświadczeń woli.

Kolejna zasada, która jest ważnym zagadnieniem na szkolenie prawo pracy 2020 jest prawo do gwarantowanego przez państwo minimalnego wynagrodzenia za pracę, które określane jest zarządzeniem wydanym na mocy delegacji art. 774 kodeksu pracy. Oznacza to, że za płacę poniżej tego wynagrodzenia nie wolno zatrudniać pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

Następnym elementem prawa pracy, który jest ważny dla pracownika jest prawo do poszanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika. Zasada ta zawarta jest w art. 111 kodeksu pracy.

Oznacza ona, że każdy pracownik jako indywidualna jednostka powinien być traktowany przez pracodawcę z szacunkiem i zachowaniem zasad kultury. Warto tutaj wspomnieć, że kodeks pracy nie wskazuje katalogu dóbr osobistych. Są to jednak te same dobra, o których mówi art. 23 kodeksu cywilnego.

Ważna dla pracownika jest również znajomość zasady równości praw pracowniczych, która zawiera się w art. 112 kodeksu pracy. Zasada ta oznacza, iż pracownicy posiadający identyczne kwalifikacje, doświadczenie, wykonujący zbliżoną pracę powinni być traktowani tak samo i otrzymywać podobne wynagrodzenie za pracę.

Ponadto Szkolenie prawo pracy 2020 umożliwia zapoznanie się uczestników z takimi zagadnieniami jak: prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia za pracę oraz prawo do wypoczynku. Wyrażona w art. 13 kodeksu pracy zasada to mówi o tym, że pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie stosownie do posiadanych kwalifikacji i umiejętności, uwzględniające rodzaj wykonywanej pracy i wkład pracy.

Z kolei zaś prawo do wypoczynku zawarte w art. 14 kodeksu pracy sprowadza się do prawa pracownika do urlopu wypoczynkowego, dni wolnych od pracy i przerw w pracy.

Podsumowując można powiedzieć, że nieznajomość prawa nikogo nie usprawiedliwia. Dlatego też warto zapisać się na szkolenie prawo pracy 2020.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie mogą być znamiona przemocy w miejscu pracy? Nie pozostawaj obojętny na zachowania mobbingowe w twojej firmie. Dowiedz się na czym polega mobbing i jak z nim walczyć. Sprawdź naszą ofertę szkoleń: szkolenia antymobbingowe, szkolenia dla administracji

Zobacz nasze webinary: szkolenia menadżerskie online

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.