PRZYWÓDZTWO CHARYZMATYCZNE A TRANSFORMACYJNE

Max Weber w latach 70 dwudziestego wieku wyróżnił trzy podstawowe typy władzy:

 • tradycyjną
 • racjonalną
 • charyzmatyczną
Gamma - PRZYWÓDZTWO CHARYZMATYCZNE A TRANSFORMACYJNE

MODEL TRANSFORMACYJNY

PRZYWÓDZTWO CHARYZMATYCZNE A TRANSFORMACYJNE

 

Władza charyzmatyczna opiera się na charyzmie, której podstawową cechą jest to, iż opisywana jest jak własność osobista. Podstawowymi elementami charyzmy są: posiadanie przez lidera charyzmatycznego misji i jej akceptowanie przez innych. Skuteczna misja musi być w tym przypadku postrzegana jako rozwiązanie ważnego i bardzo zagrażającego problemu. W związku z tym liderzy charyzmatyczni wkraczają zwykle na scenę w okresie zagrożenia (np.: silnych przemian, kryzysu).

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Według badań najważniejsze zachowania, które prowadzą do przypisywania charyzmy to:

 • wyidealizowany obraz organizacji i jej celów, który pozostaje w konflikcie z obecnym stanem rzeczy,
 • gotowość podjęcia osobistego ryzyka, co zwiększa własną wiarygodność,
 • Zastosowanie niekonwencjonalnych metod: jednak osoby te są świadome organizacyjnych ograniczeń i tylko czekają z wdrożeniem swej wizji na odpowiedni moment, tj. widoczność kryzysu.
 • Jeśli osoby te stają się kierownikami, ich charyzma blednie

Budowanie charyzmy opiera się na treningu następujących kompetencji:

 • umiejętności dokonywania krytycznej oceny sytuacji i wykrywania problemów
 • umiejętności wizjonerskie (w tym kreatywność)
 • umiejętności komunikowania się
 • umiejętności sterowania wrażeniem
 • Umiejętności przydawania władzy czyli budowania empowerment (w tym budowanie partycypacji, stawianie ambitnych celów, usuwanie biurokratycznych ograniczeń)

 

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia np: i inne szkolenia dla menedżerów. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

 

EMPOWERMENT

czyli „przydawanie władzy” oznacza, iż charyzmatyczni liderzy wbrew częstym przekonaniom nie osiągają swojej skuteczności dzięki podporządkowaniu sobie zwolenników, ale poprzez sprawienie, że ich zwolennicy czują się mocniejsi (wzmocnieni).

Na bazie przywództwa charyzmatycznego powstała koncepcja przywództwa transformacyjnego, która podkreśla różnicę między przywództwem transformacyjnym nazywanym często nowym przywództwem, a transakcyjnym czyli tzw. starym przywództwem.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie mogą być znamiona przemocy w miejscu pracy? Nie pozostawaj obojętny na zachowania mobbingowe w twojej firmie. Dowiedz się na czym polega mobbing i jak z nim walczyć. Sprawdź naszą ofertę szkoleń: szkolenia antymobbingowe, szkolenia dla administracji

Zobacz nasze webinary: szkolenia menadżerskie online

Przywództwo transakcyjne opiera się na wymianie, a przywództwo transformacyjne na zmianie.
Ponadto przywództwo transformacyjne opiera się na zaspokajaniu potrzeb niższego rzędu zgodnie z regułami uczciwości, a przywództwo transformacyjne angażuje „całą  osobę” zwolennika w celu zaspokojenia jego potrzeb wyższych. W efekcie daje to efekt wzajemnego stymulowania i „wznoszenia”.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.