Czym jest rekrutacja wewnętrzna?

Dobrym rozwiązaniem  sytuacji niedoboru właściwych kandydatów jest  rekrutacja wewnętrzna. Proces w którym pracodawca oczekuje kandydatów już dawno zatrudnionych w danej firmie, którzy będą ze sobą rywalizować o to miejsce na kilka sposobów.

Gamma - Czym jest rekrutacja wewnętrzna?


Czym jest rekrutacja wewnętrzna?


Wstęp

Dobrym rozwiązaniem  sytuacji niedoboru właściwych kandydatów jest  rekrutacja wewnętrzna. Proces w którym pracodawca oczekuje kandydatów już dawno zatrudnionych w danej firmie, którzy będą ze sobą rywalizować o to miejsce na kilka sposobów.

Zostaną oni,  między innymi, poproszeni o zaoferowanie kwoty oczekiwanego wynagrodzenia lub kursu kompensacyjnego, po czym na podstawie tych danych przełożony wybierze osoby które nadawać się będą do dalszej części rekrutacji lub zdecyduje się już w tym momencie na jedną konkretną osobę.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

Plusy rekrutacji wewnętrznej

Zatrudnianie pracowników którzy już są częścią firmy może okazać się wydajniejszym rozwiązaniem niż rekrutacja ludzi z zewnątrz, ponieważ:

Zmniejsza to czas rekrutacji

Gdy zatrudnia się osoby z zewnątrz firmy, działy zajmujące się tym procesem znajdują kandydatów (np. przez dodawanie ogłoszeń), sprawdzają ich i gdy wszystko pójdzie zgodnie z ustalonym planem, zaczynają przekonywać ich do dołączenia do danej firmy.

Wszystkie te czynności wymagają jednak sporego nakładu pracy i dużo czasu. Kandydaci z wewnątrz, są już częścią miejsca pracy, więc czas który trzeba poświęcić na wdrożenie tych kandydatów jest znacznie krótszy.

Łatwiej jest również oszacować i ocenić takich kandydatów, ponieważ prościej jest sprawdzić ich wydajność w miejscu pracy oraz nie zawsze będzie trzeba przeprowadzać z nimi pełną rozmowę kwalifikacyjną (jeśli zmieniają wydział pracy, są już dobrze znani pracownikom i pracodawcy).

Dzięki temu, czas spędzany na tym etapie rekrutacji znacznie się redukuje.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim:

Szkolenia menadżerskie - pełna lista.

Skrócony proces wdrażania do firmy osoby zatrudnionej po stażu

Każdy człowiek potrzebuje czasu  na zaaklimatyzowanie się w nowej pozycji lub roli, jednak ludzie zatrudniani z wewnątrz nie mają aż takiego problemu z tym procesem jak osoby zakwalifikowane z zewnątrz firmy.

Wiedzą oni już jak dana firma działa, znają jej politykę, zasady i etykę pracy. Prawdopodobnie znają się już z innymi pracownikami w swojej drużynie, zwłaszcza gdy biznes należy do tych mniejszych.

Mogą już również posiadać wiedzę na temat kontekstu i treści zadań za które będą oni odpowiedzialni na swoim nowym stanowisku, jeśli przenieśli się ze swojego działu do innego który przypomina ten wcześniejszy.

Redukcja kosztów wiążących się z rekrutacją

Badania wykazały, że przeciętna rekrutacja z zewnątrz kosztuje przyszłego pracodawcę 1,7 razy więcej niż ta z wewnątrz firmy.

Dzieje się tak ponieważ dzięki szukaniu kandydata który już pracuje w danym biznesie, kierownik nie musi, między innymi: dodawać ogłoszeń na portalach lub  publikować oferty w inny sposób (pracowników wewnątrz firmy można poinformować o takiej możliwości przez e-mail, lub wydrukować jedno ogłoszenie), subskrybować baz danych z CV (wystarczy poprosić menadżerów danych działów o sprawdzenie swoich kandydatów na dane stanowisko), płacić za sprawdzenie potencjalnych kandydatów (prawdopodobnie pracodawca zna już swoich pracowników i nie musi dodatkowo przeprowadzać żadnych wywiadów).

Zwiększenie zaangażowania pracowników

Awans pracownika wewnątrz firmy daje innym znać, że pracodawca ceni sobie zatrudnione osoby i chce w nie inwestować.

Daje im przy tym szanse na rozwój ich kariery i na wybranie ścieżki która możliwe będzie ich interesować bardziej niż ta obecna. Zwiększa to morale pracowników, tych którym się udało oraz tym którzy w przyszłości chcieliby to zrobić.

Pomaga to w budowaniu dobrych stosunków między pracownikami i pracodawcą oraz buduje zaufanie w ich relacjach.

Wady rekrutacji wewnętrznej

Mimo wszystkich zalet które posiada rekrutacja wewnątrz firmy, istnieje również kilka wad o których warto jest wspomnieć i mieć na uwadze.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

Zobacz też:

Zamieszanie wśród pracowników i menadżerów

Pracownicy którzy również byli brani pod uwagę w danym procesie mogą poczuć się urażeni gdy na ich miejsce zostanie wybrany ktoś inny z wewnątrz firmy. Dodatkowo, menadżerowie czują się często niekomfortowo na myśl o utracie dobrego pracownika i mogą przez to ograniczać lub utrudniać transfer i proces awansu.

Zostawianie deficytu w miejscu pracy

Gdy jedna osoba awansuje na otwarte stanowisko w firmie, ich poprzednie stanowisko zostanie wolne. Oznacza to że serie przenoszeń i awansów, mogą namieszać w operacjach firmy i utrudnić jej działanie. Prawdopodobne jest to że i tak pracodawca będzie musiał skłonić się w tym przypadku do rekrutacji zewnętrznej aby uzupełnić lukę po awansowanym pracowniku.

Zmniejszenie liczby kandydatów

Gdy firma posiada dużą liczbę wykwalifikowanych kandydatów na konkretną pozycje w firmie, nie oznacza to równocześnie tego że znajdzie odpowiedniego człowieka na każde wolne miejsce. Dla przykładu, jeśli konkretna pozycja jest w jakimś stopniu nowa dla danej firmy, pracownicy już tam zatrudnieni mogą nie być w stanie  jej zapełnić i w odpowiedni sposób ją wykonywać. Poleganie wyłącznie na rekrutacji wewnętrznej oznacza możliwość pominięcia osoby która okazałaby się najlepsza i najbardziej wykwalifikowana do danego zadania.

Rezultat: nieelastyczna kultura miejsca pracy

Gdy pracodawca załatwia większość rekrutacji wewnątrz firmy i nie zamierza „ryzykować” z zatrudnianiem ludzi z zewnątrz, może to spowodować iż jego biznes stanie w tak zwanym martwym punkcie.

Dzieje się tak w przypadkach w których kierownik poczuje się za bardzo komfortowo z pewnymi strategiami swojego biznesu i nie będzie w stanie zauważyć wad oraz nieścisłości swojego działania, nie będzie on dłużej chciał eksperymentować w kierunku poprawy warunków pracy. Nieelastyczna kultura miejsca pracy może okazać się niezwykle problematyczna jeśli chodzi o pozycje kierownicze, podczas takich sytuacji to pracownicy zaczną ubiegać się o jakiekolwiek zmiany i poprawy zamiast polegać na ustabilizowanych już starych rozwiązaniach.

Zatrudnienia zewnętrzne są w tym przypadku obowiązkowe, ponieważ w jakimś stopniu wstrząsa to strukturą firmy, dając przy tym wgląd na pewne sprawy z innej, świeższej perspektywy.

Co więc należy zrobić aby zniwelować wady wewnętrznej rekrutacji?

Aby uniknąć frustracji w miejscu pracy, należy kultywować zaufanie i upewnić się że zatrudnienie przebiega pomyślnie. Można to zrobić na kilka sposobów.

Upewnić się że awanse i przeniesienia w miejscu pracy nie są jedyną opcją zwrócenia uwagi na pracownika i pomocy przy jego rozwoju. Należy więc przemyśleć szanse szkoleniowe, treningowe i  rotacje stanowisk, tak aby inni pracownicy poczuli się wyróżnieni.

Należy również pamiętać o transparentnym procesie, tak aby pracownicy wewnątrz firmy zrozumieli jak dokładnie wyglądają etapy zatrudnienia i dlaczego to oni nie zostali wybrani na dane stanowisko. Dobrym pomysłem  może okazać się dawanie swojej oceny i zaznaczanie ,jakie zdolności powinni wyrobić tak aby udało im się to w przyszłości.

Szkolenie menadżerów tak aby byli w stanie odpowiednio pokierować losami pracowników w firmie, również może okazać się dobrym rozwiązaniem. Powinno się pomóc menadżerom w rozważaniach na temat przyszłości swoich pracowników i pytać ich o udział w formułowaniu planów na przyszłość firmy i ludzi w niej zatrudnionych.

Kolejną opcją na zniwelowanie wad, jest po prostu odpowiedni balans rekrutacji zewnętrznych i wewnętrznych. Na koniec dnia, najważniejsze jest aby odpowiednio przemyśleć proces zatrudnienia pracowników i odpowiednio komunikować się z potencjalnymi kandydatami.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.