Najskuteczniejsze sposoby walki ze stresem

Znaczna większość społeczeństwa każdego dnia narażona jest na wiele stresujących sytuacji. Są osoby, które z takim stanem radzą sobie całkiem nieźle, niestety są też takie, dla których stres jest uczuciem niezwykle ciężkim do zwalczenia. Zatem skutki stresu odczuwa każdy człowiek – jeden mniej inny nieco bardziej.

zdjęcie - (the_title())


Najskuteczniejsze sposoby walki ze stresem

Znaczna większość społeczeństwa każdego dnia narażona jest na wiele stresujących sytuacji. Są osoby, które z takim stanem radzą sobie całkiem nieźle, niestety są też takie, dla których stres jest uczuciem niezwykle ciężkim do zwalczenia. Zatem skutki stresu odczuwa każdy człowiek - jeden mniej inny nieco bardziej.

Choć wydawać by się mogło, że współcześnie ludzie żyją nie tylko dłużej, ale również wygodniej więc z pozoru nie ma się czym stresować, to w rzeczywistości sprawa przedstawia się jednak zupełnie inaczej. Wygodne życie jest kosztowne, więc wymaga dużego nakładu pracy, aby na wszystkie życiowe przyjemności i udogodnienia zarobić. A to właśnie praca, jak pokazują licznie przeprowadzane badania generuje największy stres.

Wielu osobom nie obce jest uczucie osamotnienia i zagubienia, co również nie oddziałuje pozytywnie na samopoczucie człowieka oraz jego podatność na działanie sytuacji stresowych.

Oczywiście nie zawsze stres zwiastuje same negatywne konsekwencje, czasem zdarza się bowiem, że jeśli pojawia się tylko na chwilę możne nawet działać pobudzająco i mobilizująco do działania.

Tu jednak jest jedna pułapka, bo choć jeśli stres trwa krótko może być bardzo mobilizujący, to jednak jeśli trwa zbyt długo bądź pojawia się zbyt często, wówczas może nieść ze sobą wiele działań niepożądanych.

W takim przypadku, choć często jest to ogromnie trudne, bardzo ważne jest uchwycenie momentu, w którym stres zaczyna już się robić niebezpieczny. Wówczas tylko szybka i skuteczna reakcja jest w stanie zapobiec negatywnym konsekwencjom.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Co trzeba zrobić żeby bardziej wierzyć w swoje siły i kompetencje? Jak pozbyć się tremy? Jak być bardziej kreatywnym i innowacyjnym? Jak być wielozadaniowym? Zapraszamy do naszego działu szkoleń z efektywności osobistej np: szkolenie zarządzanie stresem, szkolenie komunikacja interpersonalna, szkolenie asertywność. Zapraszamy serdecznie do działu szkolenia sprzedażowe

Czym jest ten cały złowrogi i jakże przerażający stres? Według specjalistów jest to reakcja na bodziec pochodzący ze świata zewnętrznego, który wymaga z naszej strony podjęcia jakichś działań czy reakcji.

Zdenerwowanie czy zirytowanie to bardzo naturalna reakcja na dany bodziec, na którą mamy znacznie większy wpływ, niż mogłoby się nam to wydawać.

Bodziec zawsze pozostanie poza kontrolą człowieka, jednak reakcja na niego już nie, dlatego też warto mieć świadomość tego że każdy, nawet ten najbardziej ekstremalny stres, przy wejściu w posiadanie odpowiednich umiejętności można kontrolować.

Początkowo nadmierny stres objawia się zmęczeniem, drażliwością oraz nerwowością. Jednak bardzo szybko pojawiają się inne dolegliwości, przede wszystkim takie jak:

  • codzienne problemy z zasypianiem,
  • bóle różnych części ciała,
  • częste zawroty głowy,
  • częste przeziębienia i infekcje wynikające z osłabienia organizmu, spowodowanego długotrwałym wpływem stresu na organizm,
  • nieuzasadnione ataki paniki.

Jednym ze skuteczniejszych i najłatwiejszych do zastosowania sposobów radzenia sobie z tym szkodliwym stresem jest aktywność fizyczna. Dzięki niej można zmniejszyć skutecznie w organizmie poziom kortyzolu (czyli hormonu stresu), przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu endorfin, czyli hormonu dopowiedzianego za uczucie szczęścia i spokoju.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie mogą być znamiona przemocy w miejscu pracy? Nie pozostawaj obojętny na zachowania mobbingowe w twojej firmie. Dowiedz się na czym polega mobbing i jak z nim walczyć. Sprawdź naszą ofertę szkoleń: szkolenia antymobbingowe, szkolenia dla administracji

Zobacz nasze webinary: szkolenia menadżerskie online

Choć wiele osób o tym nie wie, dzięki endorfinom można bardzo skutecznie walczyć z negatywnymi konsekwencjami nadmiernego i długotrwałego stresu. Jak zatem zwiększyć w swoim organizmie ilość wydzielanych endorfin?

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby:

  • liczba uderzeń serca zwiększyła się do 120-180 uderzeń na minutę (przez co najmniej pół godziny w ciągu dnia),
  • wybrać sobie dowolną aktywność fizyczną, idealnie dopasowaną do własnego trybu życia i preferencji. Co ciekawe już nawet 20-30 minutowy spacer pozwala na wyzwolenie odpowiedniej ilości endorfin, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla wszystkich tych, którzy za zbyt intensywną fizyczną aktywnością nie przepadają.

Sen, to kolejny element wpływający pozytywnie na walkę ze szkodliwością stresu. Każdy, niezależnie od tego, jak bardzo stresujący tryb życia prowadzi, powinien w nicy przesypiać 7-8 godzin.

Dla podtrzymania skuteczności i efektywności snu w miarę możliwości zawsze warto kłaść się spać o tej samej porze. Regularne chodzenie do łóżka bardzo szybko uczy organizm odczuwania zmęczenia, dzięki czemu szybko znikają problemy związane z zasypianiem i efektywnym snem.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.