PRZYWÓDZTWO TRANSFORMACYJNE – MODEL ŚCIEŻKI DO CELU

Model ścieżki do celu autorstwa R House’a i M. Evansa zakłada, że zadaniem lidera jest wspieranie lidera w osiąganiu ich celów oraz dbanie o to, by cele indywidualne i pracowników były zgodne z celami całej grupy lub organizacji.
Gamma - PRZYWÓDZTWO TRANSFORMACYJNE – MODEL ŚCIEŻKI DO CELU

PRZYWÓDZTWO TRANSFORMACYJNE

MODEL ŚCIEŻKI DO CELU

 

Model ścieżki do celu autorstwa R House’a i M. Evansa zakłada, że zadaniem lidera jest wspieranie lidera w osiąganiu ich celów oraz dbanie o to, by cele indywidualne i pracowników były zgodne z celami całej grupy lub organizacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Przywódca powinien więc pomagać pracownikom odnaleźć ścieżkę prowadzącą do realizacji ich celów i usuwać znajdujące się na niej przeszkody.

W modelu tym wyróżniono 4 rodzaje zachowań przywódczych:

  • Zachowania wspierające – wrażliwość na potrzeby pracowników i ich dobrobyt oraz rozwijanie przyjaznego klimatu społecznego w grupie.

  • Zachowania nakazowe – określanie, co pracownicy mają robić, zawierające szczegółowe instrukcje ustalające standardy efektywności,

  • Zachowania partycypacyjne – konsultowanie decyzji, zasięganie opinii, współuczestnictwo w rozstrzyganiu różnych kwestii

  • Zachowania zorientowane na osiągniecia – ustalanie ambitnych celów, ustawiczne doskonalenie efektywności pracy oraz wyrażanie wiary w możliwości pracowników.


Model ścieżki do celu jest modelem sytuacyjnym, który jest bardzo dobrze obrazuje rolę narzędzi transakcyjnych w codziennym funkcjonowaniu lidera transformacyjnego.

Wywieranie wpływu w modelu ścieżki do celu:

Model ten określa zachowanie lidera wobec podwładnych, tzn. że pracownicy postrzegają przełożonego jako źródło satysfakcji (jako środek prowadzący do osiągnięcia sukcesu).

Liderowi, aby być źródłem satysfakcji, pomagają następujące zachowania motywujące:

  • podwładni potrzebują satysfakcji z efektywności
  • zapewnia szkolenia, nagradza, nadzoruje oraz wspiera swoich podwładnych

Model ten również bierze pod uwagę inne dwie grupy czynników sytuacyjnych, które mają wpływ na skuteczność konkretnych zachowań liderów:

  • czynniki otoczenia – czynniki, na które podwładni nie mają wpływu: typ zadań czy grupa współpracowników

  • cechy podwładnych - „personalne charakterystyki podwładnych”- np.: doświadczenie, postrzeganie swoich możliwości
Gamma - firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi i szkoleniami menadżerskimi: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenie telemarketing, szkolenie zarządzanie zespołem. Zaufaj naszemu doświadczeniu.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Liderzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zaangażowania zespołu. Ich codzienne decyzje, działania i postawy mają bezpośredni wpływ na motywację pracowników oraz ich poczucie przynależności do organizacji. Liderzy nie tylko tworzą kulturę organizacyjną sprzyjającą rozwojowi, ale także inspirują innowacyjność.
Budowanie zaangażowania zespołu to znacznie więcej niż modne hasło – to kluczowy fundament sukcesu każdej organizacji. Dlaczego? Ponieważ zaangażowanie bezpośrednio wpływa na efektywność, kreatywność i zadowolenie pracowników. W obliczu rosnących wymagań rynku staje się ono nie tylko priorytetem, ale wręcz nieodzownym elementem strategii rozwoju firm.
Bycie liderem to ogromne wyzwanie, które przypomina nieustanną podróż pełną zakrętów i niespodzianek. Współczesne przywództwo wymaga nie tylko zdolności zarządzania, ale także elastyczności oraz gotowości do ciągłego doskonalenia. Jakie wyzwania stoją przed liderem? Zarządzanie różnorodnością, podejmowanie trudnych decyzji czy utrzymanie wysokiego poziomu motywacji w zespole – to tylko niektóre z nich. Każdy z tych aspektów wymaga otwartości na zmiany i...
Biznes ciągle się zmienia ale lider zespołu ciągle odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu efektywności i zaangażowania pracowników. To właśnie liderzy są siłą napędową, która motywuje zespoły do realizacji ambitnych celów, co bezpośrednio przekłada się na sukces całej organizacji. Ale co wyróżnia lidera, który potrafi skutecznie przewodzić?
Lean management to fascynująca koncepcja zarządzania, która zdobyła popularność dzięki swojej zdolności do eliminowania marnotrawstwa i maksymalizowania wartości dostarczanej klientowi. Wywodząca się z Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS), ta filozofia skupia się na optymalizacji procesów.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza