Agile a scrum – co wybrać?

Wiele osób zastanawia się dzisiaj, co najlepiej jest wybrać do firmy – agile czy scrum? No właśnie – trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Dlaczego?

zdjęcie - (the_title())


Agile a scrum - co wybrać?

Wiele osób zastanawia się dzisiaj, co najlepiej jest wybrać do firmy - agile czy scrum? No właśnie - trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Dlaczego?

Agile a scrum?

Cóż przede wszystkim dlatego, że tak w zasadzie jeśli stosujemy scrum to siłą rzeczy też agile. Z drugiej jednak strony jeśli stosujemy agile, to możliwe, ale wcale niekoniecznie scrum. No właśnie - co to bowiem tak w zasadzie jest?

Otóż agile jest to ogólny sposób zarządzania projektem. Scrum zaś to jedna z metodyk agile. Oznacza to innymi słowy, że pytanie scrum czy agile zupełnie nie ma żadnego sensu. Znacznie lepiej jest zapytać czy agile opłaci się w mojej firmie i czy najlepszą metodyką będzie scrum czy też nie do końca.

No właśnie - jak się w zasadzie przedstawia ten agile i scrum. Agile to zarządzanie zwinne, w pełni dostosowane do potrzeb szybko zmieniającego się rynku, stawiające przede wszystkim na zadowolenie klienta.

Praktycznie uznaje się je dzisiaj za najlepszy styl zarządzania - oczywiście z pewnymi wyjątkami w postaci np. firm czy hal produkcyjnych, w których często lepiej sprawdzają się klasyczne sposoby. Warto jednak podkreślić, że czasem w obrębie jednej firmy kilka różnych sposobów się najlepiej sprawdza.

Wracając jednak do meritum - czym jest scrum? Otóż ta metodyka jest niezmiernie ciekawa przede wszystkim z uwagi na unikalną po prostu konstrukcję zespołu. Tutaj bowiem mamy do czynienia z trzema rolami w zespole - jest scrum developer, scrum master oraz product owner.

Zasadniczo scrum developer to prracownik, jednak doskonały w swoim fachu i całkiem samodzielny, scrum master to niejako przewodnik duchowy zespołu, zaś product owner zajmuje się głównie organizacją i rozmowami z klientami.

Aby dokładniej zapoznać się z tymi rolami warto wybrać szkolenia scrum developer, szkolenie product owner albo szkolenia scrum master. Scrum charakteryzuje się tym, że występują tu charakterystyczne sprinty - szybkie odcinki, które się pokonuje, bez zmian i decyzji, dzięki czemu praca idzie szybciej choć z zachowaniem pełnej elastyczności.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.