Na czym polega asertywność

Gamma - Na czym polega asertywność

  Asertywność jest kompetencją komunikacyjną, którą można określić, jako złoty środek pomiędzy agresją a pasywnością. Często jest ona mylona z pierwszą z tych cech, jednak podstawowa różnica polega na tym, że osoba asertywna konsekwentnie broni swoich przekonań, nie atakując innych.

   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Czas na perfekcyjne prezentowanie - zarządzanie wizerunkiem. Bądź gotowy na nowe wyzwania! Wybierz szkolenie które zwiększy twój potencjał innowacyjności i kreatywności. Zobacz nasze szkolenia interpersonalne: szkolenie z asertywności, szkolenia po angielsku, szkolenie zarządzanie czasem.

   

  Kiedy wchodzimy w interakcje z innymi, zwykle posługujemy się stwierdzeniami agresywnymi lub pasywnymi. Oba z nich mogą być problematyczne. Przesadna uległość często wiąże się ze zgodą na rzeczy, które mogą być sprzeczne z naszymi intencjami.

  Gdy z kolei reagujemy na to, co mówią inni przesadną gwałtownością, łatwo możemy ich do siebie zrazić. Postawa asertywna opiera się na neutralnej komunikacji, chodzi przede wszystkim o to by jasno wyrazić nasze zdanie i się go trzymać.

  Powinniśmy zrobić to w sposób klarowny, odwołując się do naszych własnych planów i emocji, nie atakując przy tym drugiej osoby. Ludzie asertywni powinni słuchać i odnosić się jednak do merytorycznych argumentów, które zostają im przedstawione.

  Nie należy za to bronić swojego zdania za wszelką cenę, jeżeli ktoś udowodni nam, że nasza postawa jest błędna, powinniśmy przyznać się do błędu, w innym wypadku nasza postawa ma więcej wspólnego z uporem niż z asertywnością.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
  Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
  Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
  Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
  Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.