Czym jest test obciążeniowy w farmacji?

Czystość mikrobiologiczna produkowanych kosmetyków oraz leków i preparatów leczniczych jest niezwykle ważna. Dlaczego? Bo od niej zależy prawidłowe działanie produktu, zdrowie, a nawet i życie pacjenta i konsumenta.

zdjęcie - (the_title())


Czym jest test obciążeniowy w farmacji?

Czystość mikrobiologiczna produkowanych kosmetyków oraz leków i preparatów leczniczych jest niezwykle ważna. Dlaczego? Bo od niej zależy prawidłowe działanie produktu, zdrowie, a nawet i życie pacjenta i konsumenta. Aby sprawdzić bezpieczeństwo preparatów i leków stosuje się odpowiednie testy. Jest to test ochrony przeciwdrobnoustrojowej i test obciążeniowy czyli popularny test konserwacji.

Pewne działanie środka konserwującego - czy można to sprawdzić?

Warto wiedzieć, że przez znajomość bogatego wachlarza dostępnych i bezpiecznych przede wszystkim środków konserwujących, można odpowiednio dobrać ich układ - zestawienie i skład do najlepszego zabezpieczenia preparatu kosmetycznego czy leczniczego.

Należy także pamiętać - i o tym powinni wiedzieć producenci kosmetyków oraz leków (farmaceuci), że wprowadzając swoje opatentowane często produkty do powszechnego użycia, na rynek muszą oni mieć 100 procent pewności, że użyty w procesie konserwacji składnik, czyli konserwant ma w tym wypadku jak najbardziej szerokie spektrum działania.

A przede wszystkim należy mieć pewność, że właśnie ten a nie inny składnik właściwie ochroni produkt i zminimalizuje możliwość przedostania się do niego chorobotwórczych zanieczyszczeń w postaci np. drobnoustrojów. Do tego celu służą tzw. challenge testy, czyli testy obciążeniowe produktu.

Na czym polegają challenge testy?

Challenge testy to testy konserwacji lub inaczej mówiąc testy obciążeniowe. Dzięki nim można sprawdzić skuteczność działania zastosowanego środka konserwującego lub wybranego układu konserwującego, jaki został wykorzystany do zakonserwowania odpowiedniego produktu.

Testy te są wykorzystywane również przy doborze środka oraz całego układu konserwującego. Wszelkie testy - test ochrony przeciwdrobnoustrojowej czy też testy obciążeniowe są badaniami zdecydowanie wymagającymi czasu.

Dlatego muszą być odpowiednio wcześniej zaplanowane. Test bowiem może wykazać problemy i będzie konieczne dopracowanie, a także i dobranie nowego układu konserwującego. Jak przeprowadzać takie testy najlepiej pokazują kompleksowe szkolenia mikrobiologia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.