Jak wyliczyć czas pracy pracowników?

Jak w każdej dziedzinie prawa również i przepisach emerytalnych wprowadza się sporo zmian. W 2019 roku wchodzą pracownicze plany kapitałowe. Już od 1 lipca 2019 roku firmy zatrudniające od 250 osób będą musiały włączyć się w program długoterminowego oszczędzania.

zdjęcie - (the_title())


Jakie czekają nas zmiany w systemie emerytalnym?

Jak w każdej dziedzinie prawa również i przepisach emerytalnych wprowadza się sporo zmian. W 2019 roku wchodzą pracownicze plany kapitałowe.

Już od 1 lipca 2019 roku firmy zatrudniające od 250 osób będą musiały włączyć się w program długoterminowego oszczędzania. Zobowiązane są wybrać instytucję finansową, która będzie prowadziła PPK dla ich pracowników. W dalszej kolejności zgodnie z przyjętym w ustawie harmonogramem dołączą do niego mniejsze firmy. A zatem co to jest PPK? Na to pytanie odpowiedź uzyskają uczestnicy, którzy zapiszą się na szkolenie pracownicze plany kapitałowe.

Wpłaty do PPK będą pochodziły z trzech źródeł czyli od pracownika, pracodawcy oraz z Funduszu Pracy. Łączna minimalna składka może zatem wynieść 3, 5 procent, a maksymalna 8 procent wynagrodzenia pracownika. Składki odprowadzane przez pracownika pomniejszały będą wynagrodzenie netto, zaś obliczane będą od kwoty brutto.

System PPK daje wiele swobód oszczędzającym. Mianowicie mogą oni w każdej chwili przystąpić lub zrezygnować z odprowadzania wpłat, wypłacić środki dotychczas zgromadzone, rezygnując równocześnie ze zwolnień podatkowych, emerytalnych i dopłaty z Funduszu Pracy.

Podstawowym celem gromadzenia oszczędności w PPK jest wypłata pieniędzy po 60. roku życia. Uczestnicy będą mieli po sześćdziesiątce prawo od jednorazowej wypłaty z podatkiem od zysków kapitałowych po świadczenie dożywotne wykupione w zakładzie ubezpieczeniowym. Rozłożenie wypłaty na minimum dziesięć lat wiązało się będzie z korzyściami podatkowymi. Kolejnym rozwiązaniem jest wypłata środków w formie świadczenia małżeńskiego.

Pracownicze Plany kapitałowe to zagadnienie zupełnie nowe, dlatego też wszelkie szkolenia z prawa pracy, a także szkolenia dla kadr zapewne w swoich programach będą zawierały tę kwestię. Dlatego też w celu dokładnego zrozumienia istoty tego zagadnienia pracownicy działów personalnych a także osoby zajmujące stanowiska kierownicze oraz pracodawcy zapewne chętnie skorzystają z ofert szkoleń o tej tematyce.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.