Jakie są prawa pracownika samorządowego?

Pracownicy zatrudnieni w administracji publicznej mają niezwykle wiele możliwości i uprawnień, nadanych im przez odpowiednie przepisy. Warto pamiętać, iż także kwestie związane z zatrudnianiem pracowników samorządowych reguluje odpowiednia ustawa.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są prawa pracownika samorządowego?

Pracownicy zatrudnieni w administracji publicznej mają niezwykle wiele możliwości i uprawnień, nadanych im przez odpowiednie przepisy. Warto pamiętać, iż także kwestie związane z zatrudnianiem pracowników samorządowych reguluje odpowiednia ustawa, dlatego też nie wszystkie elementy ich pracy będą takie same jak w przypadku pozostałych pracowników, zatrudnionych na podstawie przepisów pracy.

Jednakże dość szerokie uprawnienia nadane pracownikom samorządowym sprawiają, że mogą oni na przykład legitymować zgłaszające się do organów osoby aby ustalić, że są to osoby odpowiednie do załatwienia danej sprawy ponadto w ramach prowadzonego postepowania pracownicy administracji publicznej mają prawo wzywać do złożenia wyjaśnień czy przestawienia wskazanych dokumentów, zakreślając jednocześnie czas na wykonanie takiej czynności.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR

Oczywiście kwestie te są regulowane przez odpowiednie przepisy, dlatego też nie może to być działanie pracownika nie podparte podstawą prawną.

Poza przepisami zakres działań pracownika określa jego umowa o pracę. Dlatego też często każdy z nich musi dysponować wiedzą z odmiennych dziedzin, aby jak najlepiej wykonywać powierzone mu obowiązki.

Często więc przechodzą oni różnorodne szkolenia administracja publiczna musi bowiem działać bez zarzutu. Dlatego też w większości organów administracji publicznej odpowiednie szkolenia dla samorządowców są organizowane regularnie, zaś ich przeprowadzenie zleca organ. Jest wtedy pewność że wszyscy pracownicy wezmą w nich udział i tym samym zaktualizują swoją wiedzę.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Lekceważenie, ośmieszanie czy złośliwości pomiędzy pracownikami mogą świadczyć o problemie mobbingu w miejscu pracy. Przeciwdziałaj zachowaniom mobbingowym w urzędzie i firmie. Przywróć właściwe zachowania i zdrowe relacje pomiędzy pracownikami – zapoznaj się z programem szkolenia antymobbingowego dla pracowników. Zobacz również szkolenia otwarte, szkolenia sprzedażowe.

Szczególnie w sytuacji, gdy zmianom ulegają przepisy prawa, będące podstawą pracy pracowników administracji publicznej przeprowadzenie odpowiednich szkoleń jest praktycznie niezbędne. Organy nie mogą się bowiem powoływać na nieznajomość prawa przez pracownika i tym samym nie wydać decyzji w przewidzianych prawem terminach lub też zawiesić działalność.

W przypadku większej ilości planowanych zmian zasadne jest, aby pracownicy wzięli udział w odpowiednich szkoleniach ze sporym wyprzedzeniem.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.